پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5310 تاریخ : 1391/03/10-00:00:00
,2,
دست بانک‌ها در اخذ تسهیلات صندوق توسعه باز شد

مدیر عامل بانک توسعه صادرات

دست بانک‌ها در اخذ تسهیلات صندوق توسعه باز شد

مدیر عامل بانک توسعه صادرات با اشاره به حذف قید الزام بانک‌ها به پرداخت ریالی 1.5 برابر تسهیلات دریافتی از صندوق توسعه ملی گفت: روز پنج شنبه در هیئت امنای صندوق توسعه ملی

 

 

بهمن وکیلی با اشاره به پرداخت تسهیلات بانک توسعه صادرات از محل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: تعداد زیادی طرح به این صندوق معرفی کردیم اما براساس ضوابط این صندوق امکان دریافت تسهیلات نداشتند.

وی ادامه داد: حدود 6 طرح به صندوق معرفی شد که جزو طرح‌های بزرگ ملی محسوب می‌شوند و اعتبار این طرح‌ها 380 میلیون دلار است که صندوق توسعه ملی معادل آن را مسدودی اعلام کرد.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات درخصوص این طرح‌ها، گفت: یک طرح در حوزه فولاد آلیاژی با اعتباری بیش از 100 میلیون دلار و طرح دیگر مربوط به مترو مشهد است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا الزام به پرداخت 1.5 برابر معادل تسهیلات دریافتی از صندوق توسعه ملی در قالب تسهیلات ریالی به مشتریان، در پرداخت تسهیلات این بانک خللی وارد نکرده اظهار داشت: روز پنج شنبه در هیئت امنای صندوق توسعه ملی این مشکل مطرح و پس از بحث و بررسی این قید حذف شد.

وکیلی تصیرح کرد: این الزام از ابتدا برای بانک توسعه صادرات وجود نداشت زیرا ما تسهیلات ریالی نمی‌دهیم و به همین دلیل این قید قانونی مشمول بانک توسعه صادرات نمی‌شد.

وی در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ سود تسهیلات ارزی برای صادرکنندگان چه تاثیری خواهد داشت، گفت: در مباحث ارزی بانک مرکزی نرخی تعیین نمی‌کرد و هیئت امنای بانک قبل از اینکه شورای پول و اعتبار این طرح را تصویب کند، از طرف بانک اعلام شده بود صادرکنندگانی که تحت پوشش صندوق ضمانت صادرات هستند یک درصد نرخ سود تسهیلات آنها کاهش خواهد یافت.

مدیر عامل بانک توسعه صادرات ادامه داد: همچنین برای صادرکنندگان نمونه‌ای که از صندوق ضمانت صادرات وثیقه ارائه کنند تا 1.5 درصد نرخ سود را کاهش داده‌ایم.

وی درخصوص تسهیلات پرداختی در سال گذشته و رویکرد این بانک در سال جاری گفت: در سال گذشته حدود 2 هزار و 700 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌ایم و مانده تسهیلات پرداختی به هزار و 600 میلیارد تومان رسید.

وکیلی افزود: معتقدم اگر منابع ارزی از صندوق توسعه ملی یا بانک مرکزی به بانک توسعه صادرات پرداخت شود می‌توانیم حداقل 30 درصد بیش از سال جاری تسهیلات پرداخت کنیم؛ توان مالی بانک باید به حدی برسد که بتواند به وظایف ترسیم شده در حمایت از صادرکنندگان عمل کند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در مورد میزان مطالبات معوق و مشکلات بازپرداخت تسهیلات به صادرکنندگان، گفت: مشکلاتی که در اقتصاد وجود دارد گریبان‌گیر تولیدکنندگان هم هست و ما تا آنجایی که امکان دارد با مشتریان همکاری می‌کنیم و قوانینی که در راستای کمک به آنها است را به کار می‌گیریم و امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

وی ادامه داد: در سال گذشته میزان مطالبات معوق بانک توسعه صادرات از 9 درصد به 13 درصد افزایش یافت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 219
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران