پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 634818 تاریخ : 1402/01/04-14:26:52
,9,
طرح دارویاری؛ ایده ای که در اجرا به مشکل خورد

سلامت در 1401؛ 4

طرح دارویاری؛ ایده ای که در اجرا به مشکل خورد

وزارت بهداشت در 23 تیر ماه 1401 تصمیم گرفت طرح «دارویاری» را در کشور کلید بزند تا بتواند قیمت دارو را برای تولید کننده تا حدود واقعی کند که در مسیر اجرا، دچار مشکلاتی شد.

به گزارش بانک و صنعت ، ارز 4200 تومانی دارو که از سال 97 به صنعت دارویی کشور تعلق می گرفت، با حواشی زیادی همراه شد و عده ای معتقد بودند عده ای از رانت ارز 4200 تومانی، به سودهای کلان رسیدند و برخی دیگر نیز قربانی شدند. از همین رو، وزارت بهداشت در دولت سیزدهم تصمیم گرفت با اجرای طرح دارویاری، به این حواشی پایان دهد و اینگونه بود که از آخرین روزهای تیر ماه 1401، طرح دارویاری در کشور کلید خورد.

قرار شد با اجرای طرح دارویاری، علاوه بر اینکه قیمت دارو برای صنعت داروسازی کشور به سمت واقعی شدن برود، برای بیمار هم گران نشود و مابه التفاوت یارانه دارو از طریق بیمه ها به داروخانه ها پرداخت شود تا مردم در هنگام تهیه دارو، افزایش پرداختی نداشته باشند.

این طرح در روزهای ابتدایی با استقبال دست اندرکاران صنعت دارو همراه شد و همگان به این موضوع اذعان داشتند که اگر منابع مالی طرح به موقع تأمین شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. اما، به تدریج که اجرای طرح دارویاری پیش رفت، برخی از موافقان طرح به منتقد تبدیل شدند و به شدت از روند اجرای طرح دارویاری گلایه کردند.

شاید، بیشترین حجم انتقادات به نحوه اجرای طرح دارویاری، از سمت و سوی داروخانه ها بود که عنوان می کردند از پرداخت یارانه دارو خبری نیست و ما دیگر نمی توانیم دارو تهیه کنیم تا در اختیار بیماران قرار دهیم.

در ماه های ابتدایی اجرای طرح دارویاری، داروخانه داران از روند پرداختی یارانه دارو توسط سازمان بیمه سلامت ایران ابراز رضایت داشتند و سایر بیمه ها را مورد انتقاد قرار می دادند. اما، در ماه پایانی سال 1401، سازمان بیمه سلامت هم تا حدودی بدقول شد و یارانه دارو را با تأخیر به داروخانه ها پرداخت می کرد.

از سوی دیگر، مشکل کمبود نقدینگی صنعت دارو، مشکلات اجرای طرح دارویاری را دو چندان ساخت. به طوری که خیلی از تولید کنندگان داخلی دارو، از روند اجرای طرح دارویاری گلایه داشتند. در همین حال، برخی نیز که از ابتدا مخالف اجرای طرح دارویاری بودند، اصرار داشتند که وزارت بهداشت می بایست هرچه زودتر به مسیر قبلی بازگردد و طرح دارویاری را متوقف سازد.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، که از همان ابتدای اجرای طرح دارویاری، بر تأمین منابع مالی طرح اصرار و تاکید داشت، در اواسط آذر 1401، در صحن علنی مجلس، با یادآوری بررسی ابعاد اجرای طرح دارویاری توسط وزارت بهداشت، در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: کمیسیون از ابتدا نارسایی های این طرح را به مسئولان مربوطه گوشزد کرد و تاکید کردیم که منابع طرح باید تأمین شود تا با شکست مواجه نشود و دولت باید به گونه ای گام بردارد که برای خدمات درمانی و هزینه دارو، پرداختی از جیب مردم نسبت به شهریور 1400 افزایش پیدا نکند. در واقع مهم ترین اولویت ما تأمین منافع و توجه به تأمین، تدارک و داروی مردم و موفقیت طرح بوده است.

وی افزود: برای اجرای موفق طرح تاکید کردیم که بیمه ها باید کمک کنند تا هزینه ای از جیب مردم برای تهیه دارو پرداخت نشود و بدهی های قبلی بیمه ها نیز پرداخت شود.

شهریاری با عنوان این مطلب که منابع مالی اجرای طرح دارویاری باید به موقع و به صورت شفاف در اختیار بیمه ها قرار گیرد تا شاهد اختلالی در اجرای آن نباشیم، گفت: به صراحت به دولت هشدار دادیم که در صورت عدم اجرای صحیح طرح دارویاری، اعمال ماده 234 و شکایت به کمیسیون اصل نود را در دستور کار قرار خواهیم داد و همچنین از دیگر ابزارهای نظارتی برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم استفاده خواهیم کرد. زیرا، تأمین منافع مردم برای ما اولویت اصلی است اما متأسفانه هزینه خدمات درمانی افزایش یافت و همچنین منابع لازم نیز محقق نشد.

در ادامه، شاهد افزایش انتقادات از روند اجرای طرح دارویاری بودیم و این موضوع با بودجه پیشنهادی برای سال 1402، به اوج خود رسید. زیرا، پیشنهاد دولت در لایحه بودجه 1402، اعتبار 69 هزار میلیارد تومانی برای یارانه دارو و تجهیزات پزشکی بود که سرانجام هم مجلس با همین پیشنهاد موافقت کرد.

اما، گلایه ها و انتقادها از کمبود منابع مالی اجرای طرح دارویاری؛ همچنان وجود دارد و باید منتظر ماند و دید که وضعیت تولید و تأمین دارو در سال جدید به چه صورت پیش خواهد رفت. زیرا، آن طور که محمد عبده زاده رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفته است؛ «تغییر قیمت دارو به اندازه نصف تورم کشور باید در اردیبهشت 1402 انجام شود و بیمه ها هم پوشش لازم را داشته باشند و اگر این کار را نکنیم هزینه های مردم از جیب افزایش خواهد یافت؛ البته وضعیت داروهای بیمارستانی هم با چالش مواجه است و بحث قیمت گذاری در اردیبهشت 1402 مدیریت نخواهد شد.»

منبع: مهرارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران