پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 658000 تاریخ : 1402/05/10-10:24:33
,10028,10029,
ضرورت تعطیلی و دورکاری با افزایش بی سابقه دما/مهم ترین عارضه گرما

زالی عنوان کرد؛

ضرورت تعطیلی و دورکاری با افزایش بی سابقه دما/مهم ترین عارضه گرما

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به افزایش بی سابقه دما در تهران بر ضرورت تدوین یک پروتکل ملی برای مقابله با آثار زیانبار گرما تاکید کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، با اشاره به نوسانات دمای هوا در روزهای اخیر در تهران گفت: این نوسانات باعث اختلال در شکل گیری فرایند سازگاری بدن همشهریان از نظر سوخت و ساز با گرما شده است.

وی، بیشترین قربانیان گرمازدگی را مربوط به اوایل تابستان هر سال عنوان کرد که هنوز بدن افراد سازگاری لازم با تغییرات گرما را پیدا نکرده و افزود: امسال به دلیل مواج بودن دمای هوا در تهران و سایر شهرها عملاً بدن افراد فرصت سازگاری فیزیولوژیک پیدا نکرده است بنابراین افزایش دما باعث آثار زیانباری بر سلامت افراد می شود.

زالی با اشاره به نتایج تحقیقات بیشترین آثار و عوارض زیانبار گرما بر سلامت افراد را مربوط به دمای 40 تا 50 درجه دانست و به تبیین برخی آثار زیانبار گرما بر سلامت جسم و روان افراد پرداخت.

به گفته وی، در حالت عادی بدن افراد برای مقابله و سازگاری با گرما از چند روش تعدیلی استفاده می کند که این روش ها در کوتاه مدت خوب هستند اما در درازمدت به سلامت فرد آسیب می رساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سیستم تشعشعی بدن را یکی از روش های تعدیل گرما برشمرد که از طریق شبکه مویرگی خون بیشتری را به پوست هدایت می کند تا از این طریق گرمای اضافه دفع شود.

به گفته وی، کمبود خونرسانی به ارگان های مهم بدن مثل مغز و قلب، وارد شدن فشار به قلب به دلیل افزایش پمپاژ خون به سمت پوست از جمله عوارض این روش است به همین دلیل افراد دارای سابقه بیماری های قلبی نظیر ایسکمیک یا نارسایی عضله قلب در گرما دچار مشکل می شوند.

زالی، بیماران قلبی عروقی را از جمله گروه های آسیب پذیر در گرما برشمرد و توصیه کرد این گروه در گرمای شدید در منزل مانده و فعالیت های اجتماعی خود را به حداقل برسانند.

وی، تعریق را از دیگر مکانیسم های سازگاری بدن برای مقابله با گرما عنوان کرد و افزود: تعریق باعث کاهش آب و املاح بدن از جمله پتاسیم می شود و عوارض زیانباری را به دنبال دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پرخاشگری و تغییر خلق و خو، کاهش قدرت قضاوت، کاهش دقت، عود یا تشدید برخی از بیماری های روانی، بی قراری، اضطراب، اختلال در سیکل خواب و عدم آرامش و…، را از جمله عوارض گرما بر سلامت روان برشمرد.

زالی، حمله گرمازدگی یا استروک حرارتی را از عوارض شدید گرما برشمرد که در صورت عدم درمان به موقع حتی منجر به مرگ فرد می شود.

به گفته وی گیجی، تشنج، تهوع، استفراغ، تورم در مچ پا و عضلات، نفخ شکم، اریتمی قلبی، نوسان فشارخون از علائم حمله گرمازدگی است که در صورت عدم درمان منجر به شوک و مرگ می شود. البته در گرمازدگی خفیف علائمی نظیر خستگی، اختلال تمرکز و قضاوت، سرگیجه، تهوع و استفراغ وکاهش فشارخون مشاهده می شود که می تواند همراه با دردهای عضلانی و شکمی به دلیل کمبود پتاسیم و تجمع اسیدلاکتیک باشد.

رئیس دانشگاه قدرت مقابله با گرما را در بیماران قلبی عروقی، افراد بالای 65 سال و کودکان زیر 5 سال ضعیف برشمرد و آنان را از گروه های آسیب پذیر عنوان کرد.

به گفته وی، مادران باردار نیز از دیگر گروه های در معرض خطر هستند که گرما باعث افزایش خطر سقط و مسمومیت حاملگی در آنها می شود و بر اساس نتایج تحقیقات از دیگر گروه های پرخطر به بیمارانی اشاره کرد که داروهای فشارخون و قلبی عروقی مصرف می کنند. این گروه در گرما دچار کم آبی شده و در نتیجه آثار زیانبار گرما را تجربه می کنند.

زالی بر ضرورت تغییر در قوانین محل کار، تعطیلی در صورت لزوم، کاهش ساعت کار، دورکاری برای گروه های در معرض خطر تاکید کرد و یادآور شد: برخی از بیماری ها نظیر سالک، مالاریا، وبا و…، در فصل گرما افزایش می یابد که باید به آنها توجه شود.

وی با اشاره به آثار واکاوی تاریخی گفت: این آثار نشان می دهد که زمین بیش از 23000 سال گرمای تابستان را تجربه کرده و بر اساس نتایج مطالعات 55 درصد زندگی های از دست رفته بشر در طول این سال ها مربوط به آثار زیانبار گرما بوده است.

رئیس دانشگاه بر ضرورت تدوین یک پروتکل ملی برای مقابله با آثار زیانبار گرما تاکید کرد زیرا فرایند افزایش دما در سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به تغییرات آب و هوایی در خاورمیانه گفت: پیش بینی می شود در این منطقه به ویژه ایران در دهه های آتی به طور میانگین شاهد افزایش دمای 2.6 درجه سانتیگرادی باشیم. همچنین در اواخر قرن 21 در منطقه جنوب شرقی فلات آناتولی و ساحل مدیترانه که مربوط به ترکیه و ایران می شود بیشترین آثار زیانبار گرما را تجربه خواهیم کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 288
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران