پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 658305 تاریخ : 1402/05/22-10:59:57
,13,
جنگ جهانی غذا و ستون پنجمی به نام تغییر کاربری زمین کشاورزی

نقش برنامه توسعه هفتم در تامین امنیت غذایی چیست؟

جنگ جهانی غذا و ستون پنجمی به نام تغییر کاربری زمین کشاورزی

اگر حفظ و حراست همه جانبه از اراضی کشاورزی در برنامه هفتم توسعه لحاظ نشود در آینده نه چندان دور با چالش جدی در حوزه امنیت غذایی روبه رو می شویم.

به گزارش بانک و صنعت، تغییر کاربری اراضی کشاورزی یکی از تهدیدهای جدی کشور به شما می رود. ساخت مسکن و گسترش شهرها یکی از دلایل سرعت گرفتن این تغییر کاربری است. سید طه حسین مدنی، رئیس اندیشکده حکمرانی هوشمند در راستای تغییر کاربری زمین های کشاورزی و تهدید امنیت غذایی برای مهر نوشت؛

امروز در کشور فقط بین 12 تا 15 درصد از اراضی کشاورزی قابلیت کشت و بهره برداری دارد. حال باید بدانیم که اگر حفظ و حراست همه جانبه آن در برنامه هفتم توسعه لحاظ نشود در آینده نه چندان دور نه تنها با چالش جدی در حوزه امنیت غذایی روبه رو می شویم بلکه در تأمین بسیاری از مواد غذایی وابسته به سایر کشورها خواهیم بود.

استقلال کشور در همه ابعاد و زمینه ها همواره یکی از مهم ترین اهداف انقلاب اسلامی است و تأمین امنیت پایدار غذایی از مهم ترین فاکتورها در ایجاد استقلال همه جانبه کشور به شمار می رود. موضوع تأمین امنیت غذایی با توجه به شرایط کنونی جهان و جنگی که بر روی منابع غذایی به وجود آمده بیش از پیش اهمیت خود را آشکار کرده، این در حالی است که رهبر معظم انقلاب طی سالیان گذشته بارها نسبت به اهمیت موضوع امنیت پایدار غذایی تأکیدات ویژه داشته اند تا جایی که در سال 98 نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور تدوین سند امنیت غذایی را داده اند.

پرده نخست: امنیت غذایی به معنی دسترسی فیزیکی، عادلانه و اقتصادی تمام اقشار جامعه به غذای کافی، سالم و مغذی بوده و در جهان امروز اقتدار و استقلال هر کشوری در گرو تأمین امنیت غذایی پایدار است؛ عدم هدف گذاری های مناسب و هدف مند در این حوزه سبب شده تا امنیت غذایی در ایران با چالش های بسیاری روبه رو باشد. این سهل انگاری تا جایی پیش رفت که در سال های گذشته برخی مسؤولان رده بالای کشور در حد رئیس جمهور نیز به الزام تحقق آن اعتقادی نداشته و بر این باور بودند که خودکفایی و استقلال در حوزه کشاورزی لازمه استقلال کشور نیست و در بسیاری از موارد وابستگی غذایی به سایر کشورها توجیه پذیر است.

اما با بررسی اجمالی آخرین آمار سازمان جهانی فائو (سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد) می توان به سادگی دریافت که توجه به امنیت غذایی تا چه میزان با تاب آوری اقتصادی و اجتماعی هر کشوری ارتباط مستقیم دارد. طبق آمار این سازمان 4.9 درصد از جمعیت کشورهای با درآمد بالای متوسط با ناامنی غذایی شدید مواجه هستند و این آمار برای کشورهای با درآمد پایین تر از متوسط تا 29.3 درصد نیز می رسد. همچنین آمارها نشان می دهد وضعیت ناامنی غذایی در جهان روزبه روز در حال افزایش است تا جایی که جمعیت مواجه با ناامنی غذایی شدید از 9.2 درصد در سال 2018 میلادی به 11.7 درصد در سال 2021 رسیده است.

بر اساس آخرین آمار این سازمان، کشور ما در شاخص امنیت غذایی در رتبه 76 از بین 195 کشور جهان است و بالاتر از میانگین جهانی قرار دارد با این وجود به گفته مسؤولان حتی هدف گذاری ها در قانون برنامه ششم در خصوص تأمین امنیت غذایی محقق نشده است، طبق آمار ضریب امنیت غذایی تا سال 92 حدود 53 درصد بوده که با پایان برنامه ششم توسعه به 80 درصد رسیده است درحالی که هدف گذاری روی این مهم، تحقق 95 درصدی امنیت غذایی را نشان می داد.

پرده دوم: تحقق امنیت غذایی پایدار در سند هفتم توسعه کشور در گرو استفاده همه جانبه از ظرفیت های حوزه کشاورزی است که این مهم با استفاده هوشمندانه و با توجه به ویژگی های آمایش سرزمینی و محدودیت های اقلیمی محقق می شود. این در حالی است که متأسفانه حوزه کشاورزی در کشور ما، از سیاست های تشویقی و حمایتی تا نحوه و نوع کشت انواع محصولات با چالش های بسیاری روبه رو است. حاصل این سردرگمی در سیاست ها، عدم رغبت کشاورزان برای فعالیت در این حوزه و نابودی و خرد شدن دائمی اراضی مرغوب کشاورزی است.

طبق آمار رسمی منتشر شده، در حال حاضر گسترش خشکسالی به بیش از 18 استان کشور رسیده و 55 درصد مساحت کل کشور در وضعیت بیابانی و نیم بیابانی قرار دارد. آمار و ارقام مقایسه ای در حوزه کشاورزی نمایانگر این مهم است که استفاده بهینه از اراضی کشاورزی و برداشت محصولات از زمین های کشاورزی در ایران نسبت به کشورهای فعال در این حوزه بسیار پایین تر بوده و این موضوع در کنار کمبود منابع آبی، کاهش قدرت زایش خاک و رواج کشاورزی سنتی، چالش های جدی در حوزه تأمین امنیت غذایی پایدار را به وجود آورده است.

تمامی این عوامل سبب شده تا امروز تنها بین 12 تا 15 درصد از اراضی کشاورزی کشور قابلیت کشت و بهره برداری را داشته باشد که اگر حفظ و حراست همه جانبه آن در برنامه هفتم توسعه لحاظ نشود در آینده نه چندان دور نه تنها با چالش جدی در حوزه امنیت غذایی روبه رو می شویم بلکه در تأمین بسیاری از مواد غذایی وابسته به سایر کشورها خواهیم بود.

پرده سوم: عدم حمایت توسعه محورانه کشاورزی در دولت های گذشته سبب شده تا میل قشر کشاورز به ادامه فعالیت در این حوزه روزبه روز کاهش پیدا کند. این مسئله تهدیدها و چالش های بسیاری را برای اراضی کشاورزی به وجود آورده است؛ از جمله مهم ترین چالش ها می توان به خرد شدن دائم اراضی مرغوب اشاره کرد. متأسفانه در شرایط فعلی کشورمان ایران، کشاورزی به صورت جدی به عنوان یک شغل با خدمات و مزایای مناسب شناخته نمی شود. به عدم رغبت کشاورزان برای فعالیت در این حوزه، کاهش بهره وری از اراضی کشاورزی و خرد شدن دائمی آن نیز اضافه شده که نتیجه ای بسیار خطرناک چون تغییر کاربری زمین های مرغوب کشاورزی را در پی داشته است.

بنابراین، سیاست های تشویقی و تسهیلگری در حوزه تجمیع اراضی کشاورزی و تسهیلات و خدمات دولتی برای ترویج کشاورزی از الزامات برنامه توسعه هفتم در خصوص امنیت پایدار غذایی محسوب می شود که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

پرده آخر: امنیت پایدار غذایی و تحقق آن موضوعی چندوجهی و پیچیده است که اگر به واسطه اسناد بالادستی و برنامه های راهبردی منسجم کوتاه مدت و بلندمدت ملی مدیریت نشود و نهادهای مختلف را به صورت مستقیم و غیرمستقیم دخیل نکنند، دور از دسترس خواهد بود. در سند هفتم توسعه اهمیت و جایگاه تحقق امنیت غذایی پایدار با توجه به آنچه در آن آورده شده نیاز به اهتمام ویژه و خاص تری است، چرا که در صورت فقدان اسناد بالادستی نه تنها هماهنگی بین نهادها امکان پذیر نیست بلکه حتی تعارضات بسیاری بین نهادهای اجرایی و نظارتی در خصوص چگونگی سیاست ورزی نسبت به آن، به وجود خواهد آمد؛ چرا که پرواضح و بدیهی است که امنیت پایدار غذایی فقط در سایه توسعه پایدار بخش کشاورزی محقق خواهد شد و توسعه کشاورزی نیز در گروه تثبیت و تجمیع اراضی کشاورزی و وقایت (حفاظت) از کاربری آن قرار دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران