پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 658063 تاریخ : 1402/05/12-00:13:08
,10025,
«تعاون» و «بیمه» در نگاه مدیران - قسمت اول

«تعاون» و «بیمه» در نگاه مدیران - قسمت اول

چندی پیش و به مناسبت دهمین سال تأسیس بیمه تعاون، روزنامه شرق از زبان تنی چند از مدیران بیمه مرکزی و مجلس شورای اسلامی به اهمیت نقش «بیمه» و «تعاون» پرداخته بود که در این مطلب، جمله موارد ذکر شده را مرور خواهیم کرد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون، نخستین مطلب از زبان «مجید مشعلچی فیروزآبادی، قائم مقام بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران» بود که با با عنوان «بیمه در مسیر خدمت به اقتصاد مردم نهاد» اظهار داشته بود: «در باره نقش تعاونی ها در اقتصاد ملی و مقوله های اجتماعی، موضوعات زیادی را می توان مطرح کرد ولی اگر بخواهیم به اختصار به بحث بپردازیم به حتم اصول 43 و 44 قانون اساسی و مشخصا بند «ب» اصل 44 قانون اساسی ملاک نظر خواهد بود که در رابطه با توسعه نقش تعاونی ها در اقتصاد کشور توضیح کاملی داده شده و هدف گذاری های کلانی انجام شده است. از جمله اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه باید 25 درصد سهم اقتصاد ملی یا تولید ناخالص داخلی کشور را بخش های تعاونی بر عهده داشته باشند.

اما مسئله این است که همان طور که در کلیات برنامه هفتم توسعه نیز شاهد بودیم نقش تعاونی ها در اقتصاد کلان و در اقتصاد ملی بسیار کمتر از هدف گذاری های انجام شده است و به نظر می رسد ما در اجرای این اصل به بیراهه رفته ایم و در حرکت از سمت اقتصاد دولت پایه به سمت اقتصاد مردم نهاد روالی کند و پرفرازونشیب در پیش داشته ایم.

اگر سه ماهیت دولتی، تعاونی و خصوصی را در اقتصاد دنیا و ایران بپذیریم می توانیم از جنبه های مختلفی به ابعاد اقتصادی کشورها توجه داشته باشیم. اقتصاد دولتی در دنیا بیشتر درگیر مباحث زیرساختی توسعه اقتصاد است و تنظیم گری بین بخش های مختلف خصوصی و کسب وکارهای تعاونی را هدف قرار داده اند و مشخصاً اقتصاد دولتی جایی ورود کرده که بخش خصوصی و تعاونی به هر دلیلی تمایلی به حضور در آن حوزه نداشته است و به همین علت دولت ها برای تکمیل زنجیره اقتصادی، کسب وکاری و الزامات اقتصادی کشور ورود پیدا می کنند وگرنه در هر رویکردی اگر متقاضی از بخش های خصوصی یا تعاونی وجود داشته باشد دولت از حالت تصدی گری خارج می شود و در آن بخش بیشتر از جنبه حمایتی، تسهیلگری و تضمین کننده خرید محصولات و صادرات آنها ظاهر می شود.

امروز بخش کوچکی از اقتصاد دنیا دولتی است و بخش اعظمی از اقتصاد متکی به بخش خصوصی و تعاونی های مردمی است که بار اصلی اقتصاد را به دوش می گیرند. در این میان آنچه اهمیت دارد گذر از بخش دولتی به بخش خصوصی است که متأسفانه در سال های گذشته به دلایل مختلف در کشور ما اقتصاد از بخش دولتی به سمت بخش شبه دولتی هدایت شده است به این ترتیب که اصول و هارچوب کسب وکار باز هم دولتی است و فقط در شکل و ظاهر کمی تفاوت پیدا کرده است. در واقع کسب وکارها فقط ظاهری خصوصی پیدا کرده اند و متأسفانه این بیراهه ای بیش نبود که تبعات زیادی را برای اقتصاد کشور به بار آورد.

در رابطه با ماهیت خصوصی اقتصاد و ماهیت مبتنی بر تعاونی ها بحث و اختلاف نظر بسیار زیاد است که در این میان لازم است به تفاوت میان اقتصاد مبتنی بر تعاونی ها با اقتصاد مبتنی بر اشخاص یا همان بخش خصوصی نگاهی داشته باشیم. به نظر می رسد در کشور ما و با توجه به فرهنگ غالب بر جامعه ما و تحریم هایی که بر اقتصاد کشور در سال های گذشته تأثیر داشته است بخش تعاونی ها می توانند اثر بسیار بهتری نسبت به بخش خصوصی داشته باشند.

اولین مزیت اقتصاد مبتنی بر بنگاه های کسب وکار تعاونی مردم نهاد بودن آن است یعنی اقتصادی که مردم در آن هم کارگر و هم کارفرما هستند و صف بندی های غالب دیگر در میان نیست. مردم خودشان در سود کسب وکار سهیم هستند و همین انگیزه ای برای تلاش و مشارکت بیشتر خواهد بود.

از سوی دیگر عدالت بهتر و بیشتر اجرا می شود. سرمایه های اندک مردم در تعاونی ها به سرمایه ای کلان تبدیل خواهد شد که می تواند پروژه های کلان کاربردی اقتصاد کشور را پیش ببرد و از آنجا که مبتنی بر مردم است و عموم باید در جریان فعالیت ها قرار بگیرند به این ترتیب شفافیت بالا خواهد بود و برخلاف اقتصاد کاملا خصوصی در آن از رانت های احتمالی جلوگیری می شود. البته تمامی این رویکردها زمانی ممکن خواهد بود که اقتصاد مبتنی بر تعاونی ها سهم زیادی از اقتصاد کشور را تشکیل بدهد. در این میان ایجاد اشتغال مولد، بهبود فضای کسب وکار و نزدیکی به اقتصاد مقاومتی از دیگر مزیت های اقتصاد تعاونی محور است. اقتصاد مقاومتی سال هاست که در فرمایشات مقام معظم رهبری تجلی دارد و راهکار خروج اقتصاد کشور از انفعال به سمت و سویی مطلوب به شمار می رود و در این راستا اقتصاد تعاونی محور به شاخص های اقتصاد مقاومتی بسیار بسیار نزدیک خواهد بود. به این ترتیب اقتصاد مبتنی بر تعاونی ها در کشور ما در ابعاد مختلف از چگالی و سنگینی بیشتری در مقایسه با اقتصاد کاملا خصوصی و مبتنی بر سرمایه گذاری های شخصی برخوردار است و با شاخص های اقتصادی و اجتماعی کشور همخوانی بیشتری دارد.

و اما موضوع صنعت بیمه با اقتصاد تعاونی محور. تعاونی ها مردمی ترین نوع اقتصاد هستند و صنعت بیمه نیز مردمی ترین صنعت کسب وکاری کشور به شمار می رود. پس از منظر مردمی بودن هم تعاونی ها و هم صنعت بیمه نقاط مشترک بسیاری دارند. نکته بعدی اینکه از آنجا که تعاونی ها از سرمایه های اندک تشکیل می شوند و در پروژه های بزرگ اقتصاد ملی را رقم می زنند، نقشی که صنعت بیمه کشور نیز امروز در اقتصاد کشور به دوش می کشد، تبدیل سرمایه های اندک مردم به اقدامات عملیاتی بزرگ اقتصادی در صحنه ملی و حتی گاهی اوقات در عرصه های بین المللی است. بنابراین این دو بخش باید بسیار به هم کمک کنند. به خصوص صنعت بیمه که باید در توسعه، توانمندی و شناخت نقاط آسیب بنگاه های کسب وکاری مردم پایه تلاش مضاعفی داشته باشد و مشکلات آنها را با مشارکت خود تعاونی ها از طریق سازوکار بیمه ای رفع کند و به تعبیری می تواند منبع تأمین مالی و شناسایی ریسک های اقتصادی بنگاه های اقتصادی مردم نهاد و در نهایت مدیریت ریسک های آنها و به حداقل رساندن عملیاتی و مالی آنها یاری برساند. شرکت های بیمه باید با استفاده از همه ظرفیت و توانمندی های صنعت بیمه به تعاونی کمک کنند که در این صورت به اقتصاد ملی و مقاومتی کشور کمک کرده اند. صنعت بیمه با حمایت از بنگاه های اقتصادی بعضاً کوچک اما بسیار باارزش و مبتنی بر گروه کثیری از اقشار متوسط و رو به پایین جامعه بتواند نقشی پررنگ در توسعه و اعتلای اقتصاد کشور داشته باشد.»

نقش بیمه های بازرگانی در مردمی کردن اقتصاد

در مطلب دوم، علی بنیادی نائینی، معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به طرح مباحث خود پرداخته بود و نوشت: «تسهیل ورود سرمایه و توان مردم به عرصه اقتصاد را می توان به عنوان مردمی کردن اقتصاد تعریف کرد که از این منظر راهکارهایی را می توان پیشنهاد و تصویر کرد.

• توسعه بخش خصوصی و واگذاری امور به مردم: توسعه حضور مردم در عرصه بیمه گری از طریق زیادشدن تعداد شرکت های بیمه ای غیردولتی و خصوصی به سبب بازکردن فضا برای تولید بخش خصوصی و افزایش تعداد سایر بازیگران همچون شرکت های ارزیابی خسارت ضرورت دارد. لازم به ذکر است که در حال حاضر حدود 26 درصد از سهم بازار بیمه کشور در اختیار تنها شرکت دولتی بیمه ای کشور است.

• کنترل نقدینگی با مدیریت خود مردم: در این راستا می توان به توسعه بیمه های زندگی و مدیریت اعتبارات خرد در اختیار مردم در قالب خرید بیمه نامه های زندگی و مستمری اشاره کرد. البته ایجاد انگیزه لازم برای آحاد جامعه و ایجاد جاذبه برای این نوع بیمه نامه همچون اتصال به صندوق طلا و سایر دارایی های مالی می تواند راهگشا باشد.

• توسعه فعالیت های مولد توسط صنعت بیمه: ازآنجایی که کنترل تورم با استفاده از ابزاری همچون کاهش نقدینگی ممکن است رشد تولید در کشور را دچار کندی کند، بنابراین انجام اقداماتی که نقطه بهینه عدد تورم و نرخ رشد تولید را هدف گذاری کند ضروری است. صنعت بیمه با توسعه محصولات نوین بیمه ای، ضمن مدیریت نقدینگی خرد در اختیار مردم می تواند با سرمایه گذاری حق بیمه تولیدی در حوزه های مولد و دانش بنیان به مردمی سازی اقتصاد کمک کند.

• تأمین مالی پروژه های کلان و حیاتی کشور: نظام های تأمین مالی در دنیا در قالب بازار بدهی (متجلی در بانک های توسعه ای و تجاری) بازار سرمایه (متجلی در بازار بورس و اوراق بهادار) و بازار بیمه (متجلی در انواع شرکت های بیمه ای) شکل می گیرد. البته انجمن بین المللی ناظران بیمه ای (IAIS) در قالب اصول اساسی 15 (ICP15) ویژگی هایی را برای این نوع سرمایه گذاری الزامی دانسته است ازجمله نقدپذیری، تنوع پذیری و امنیت. چراکه سرعت عمل شرکت های بیمه در پرداخت خسارات به مردم جزء اصول اساسی بیمه گری است. البته استفاده از نظام های تأمین مالی جمعی یا تأمین مالی زنجیره ای در تعامل با سیستم بانکی بسیار ضروری به نظر می رسد.

• معرفی بازیگران جدید و توجه به مقیاس های کوچک در اقتصاد: بهادادن به بازیگرانی همچون شرکت های دانش بنیان، فناور و خلاق و یا ایجاد زیرساخت هایی برای ایجاد شرکت های کارآگاهی بیمه ای برای بررسی و کاهش میزان تقلبات ضروری است. همچنین ایجاد تشکل های صنفی رسمی برای سایر بازیگران با هدف ایفای نقش جدی ایشان در تصمیم سازی ها در صنعت بیمه برای شبکه فروش، شرکت های ارزیابی خسارت و اکچوئران رسمی اجتناب ناپذیر است. استفاده از ظرفیت تعاونی ها نیز بسیار حائز اهمیت است.

توسعه تعاملات بین المللی: توجه به بازارهای جدید به ویژه استفاده از ظرفیت اتکایی با واگذاری و یا قبولی از شرکت های بیمه کشورهای همسایه و همسو با ایران و طراحی محصولاتی همچون محصولات تکافلی ضرورت دارد. در این راستا پیشنهاد می شود با تأسیس شرکت اتکایی ملی/ فراگیر و با انتقال ریسک از صنعت بیمه و به ویژه از بیمه مرکزی به یک نهاد مالی، غیردولتی، منسجم، بزرگ و مردمی با سهامداری سایر نهادهای مالی غیربیمه ای و مردم شریف بتوان تعاملات بین المللی را افزایش داد.

• توسعه فناوری و نوآوری در صنعت بیمه: توسعه اعتماد مردم به صنعت بیمه نقطه شروع مشارکت مشتاقانه آنها در عملیات بیمه گری و نهایتاً ارتقای ضریب نفوذ بیمه است. اگرچه تلاش های مناسبی برای تسریع در فرایند خدمت رسانی به مردم انجام شده است اما ذکر این نکته ضروری است که هر چه صنعت بتواند خدمات خویش به مردم را به طور دقیق، شفاف و سریع انجام دهد بازگشت مجدد مردم به سمت شرکت های بیمه ای را شاهد خواهیم بود. در این راستا استفاده از ابزار فناوری در عملیات بیمه گری به ویژه در مرحله پرداخت خسارت بسیار حائز اهمیت است. رفع ناترازی در توسعه فناوری و نوآوری در مراحل مختلف عملیات بیمه گری از محاسبه ریسک تا فروش و ارزیابی خسارت و پرداخت خسارت و نیز مدیریت ریسک توسعه فناوری های نوظهور بسیار اساسی است.»ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 209
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران