پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 621834 تاریخ : 1401/09/20-13:18:50
,17,
آیین نامه رفع تعهدات ارزی تصویب شد/ تعیین روش های برگشت ارز

از سوی هیات وزیران؛

آیین نامه رفع تعهدات ارزی تصویب شد/ تعیین روش های برگشت ارز

هیات وزیران آیین نامه اجرایی رفع تعهدات ارزی موضوع تبصره 6 بند خ ماده 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار بانک و صنعت، هیأت وزیران در جلسه 25 آبان ماه سال جاری به پیشنهاد بانک مرکزی با همکاری وزارت صمت و به استناد تبصره 6 بند ح ماده 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز -مصوب سال 1400- آئین نامه اجرایی این تبصره را تصویب کرد.

از جمله نکات مهم در آئین نامه اجرایی رفع تعهدات ارزی موضوع تبصره 6 بند خ ماده 2 مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

-مهلت برگشت ارز حاصل از صادرات چهار ماه از صدور پروانه گمرکی

- روش های برگشت ارز حاصل از صادرات

الف - فروش ارز در سامانه نیما

ب - واردات در مقابل صادرات خود

پ- واگذاری ارز حاصل از صادرات به دیگران

ت - تهاتر کالا به کالا

ث - فروش ارز به صورت اسکناس به بانک مرکزی و مؤسسه اعتباری و صرافی

ج- بازپرداخت تسهیلات ارزی اعطایی

- افزایش / کاهش مهلت متناسب با نوع، مقصد کالا، رتبه و اعتبار صادرکننده / زمان دریافت ارز بر اساس الگوی فروش صادرکننده خریدار خارجی / رتبه اعتباری صادرکننده بر اساس جدول تنظیمی صمت و با تأیید کارگروه است.

-تمدید مهلت حداکثر سه ماه

- الزام به برگشت 100 درصد ارز حاصل از صادرات

- تعیین موارد مشمول معافیت از ایفای تعهد ارزی

برای مشاهده متن کامل آئین نامه مذکور اینجا را کلیک کنید.

به گزارش مهر، تبصره 6 به این شرح است: کلیه صادرکنندگان کالا به خارج از کشور موظفند ارز مندرج در پروانه گمرکی یا معادل ارزی آن به سایر ارزها را به بانک مرکزی بفروشند و یا با تأیید بانک مرکزی نسبت به فروش آن به سایر اشخاص اقدام یا جهت تأمین ارز واردات کالای خود یا بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی استفاده نمایند. متخلف علاوه بر الزام به ایفای تعهد موضوع تخلف، به جریمه نقدی معادل یک پنجم موضوع تخلف و دو یا چند مورد از محرومیت های موضوع ماده (69) این قانون محکوم می شود. در صورت عدم ایفای تعهد ظرف سه ماه از زمان ابلاغ حکم قطعی، معادل ارزش تعهد بر اساس بالاترین نرخ اعلامی بانک مرکزی در زمان صدور حکم، به جریمه نقدی مرتکب افزوده می شود. تخلف موضوع این تبصره صرفاً در مواردی که ارزش موضوع تخلف بیشتر از سه میلیون (000 /000 /3) یورو یا معادل آن به سایر ارزها باشد، می تواند با تحقق شرایط مربوط، مشمول عناوین سازمان یافته و حرفه ای موضوع این قانون قرار گیرد. در صورتی که عدم رفع تعهد موضوع این تبصره و تبصره های (5) و (7) با تشخیص مرجع رسیدگی به علت قوه قاهره (حادثه خارجی غیرقابل پیش بینی و غیرقابل دفع) باشد، محکومیت موضوع این تبصره ها اعمال نمی شود.

آئین نامه اجرایی این تبصره شامل مواردی از قبیل مهلت رفع تعهد که بیش از یکسال نیست و شرایط تمدید آن تا حداکثر سه ماه، موارد مشمول معافیت تا سقف سی هزار (000 /30) یورو یا معادل آن به سایر ارزها در سال و معافیت کالای موضوع ماده (65) قانون امور گمرکی، میزان تعهد که کمتر از شصت درصد (60 %) ارزش ارزی صادرات نیست، اولویت بندی و نحوه انتخاب یک یا ترکیبی از روش های رفع تعهد و تعیین سامانه های اجرایی این تبصره، توسط بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون به تصویب هیأت وزیران می رسد. در هر صورت، برخورداری از کلیه معافیت های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات و هرگونه جایزه و مشوق های صادراتی به تناسب میزان ایفای تعهد موضوع این تبصره است.

اعمال محدودیت های موضوع این تبصره تا ابتدای سال بعد از زمانی که ارزش سالانه صادرات غیرنفتی طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، به بیش از یک ممیز هشت دهم (8 /1) برابر ارزش سالانه واردات کشور برسد، قابل اجرا است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 206
آینده خواندنی است طرح آرامش پست بانک ایران