پایدار نماند مال بی تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 622032 تاریخ : 1401/09/29-10:21:15
,17,
افزایش نرخ ارز، لوازم خانگی را گران نکرد/ بازار راکد است

افزایش نرخ ارز، لوازم خانگی را گران نکرد/ بازار راکد است

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، هر گونه افزایش قیمت لوازم خانگی خودزنی است و در صورت گران کردن، محصولات را باید در انبار نگه داشت.

به گزارش خبرنگار بانک و صنعت، بررسی بازار لوازم خانگی طی بازه زمانی یک ساله نشان می دهد که به دلیل کاهش قدرت خرید جامعه و عدم همخوانی قیمت های موجود در بازار و درآمد مردم، خرید و فروش در بازار لوازم خانگی نسبت به سنوات قبل به صورت محسوسی کاهش یافته است.

آنطور که فعالان بازار لوازم خانگی می گویند در حال حاضر حتی با قیمت های کارخانه هم برای محصولات خریداری وجود ندارد و موارد خاصی مثل متقاضیان خرید جهیزیه در بازار حضور دارند و مردم مگر به ضرورت از خرید لوازم خانگی سرباز زده و این گروه کالایی را از اولویت های خرید خود خارج کرده اند.

به گفته فعالان بازار، شرایط به سمتی رفته است که تقریباً طی دو سال گذشته تعمیر لوازم خانگی به جای خرید رونق گرفته است؛ به گونه ای که در بسیاری از روزها مغازه داران 3 یا 4 قلم کالا می فروشند و انبارها از ابتدای سال تاکنون به ندرت خالی شده اند.

افزایش نرخ ارز، موجب گرانی لوازم خانگی نشد

در این رابطه اکبر پازوکی رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به خبرنگار مهر گفت: اگرچه افزایش نرخ ارز روی قیمت محصولات لوازم خانگی تأثیر نگذاشته است و قیمتها تغییری نکرده اما بازار همچنان راکد است.

وی افزود: البته باید دقت شود که با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، هر گونه افزایش قیمت لوازم خانگی خودزنی است و در صورت گران کردن، محصولات را باید در انبار نگه داشت زیرا در حال حاضر هم خریدار خاصی در بازار نیست.

پازوکی تصریح کرد: کسی که قبلاً با دو ماه پس انداز می توانست یک ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک بخرد اما هم در شرایط فعلی اگر 6 ماه هم پس انداز کند باز نمی تواند این کالا را بخرد. بنابراین زمانی که کالایی در گروه لوازم خانگی خراب شود، کسی نمی رود کالای جدیدی بخرد بلکه همان کالا را تعمیر می کند.

بر اساس این گزارش، وضعیت فعلی بازار لوازم خانگی به گونه ای جلو می رود که با وجود افزایش نرخ ارز و افزایش نرخ نهاده های تولید، اما همانگونه که گفته شد به دلیل عدم کشش بازار، تولیدکنندگان تمایلی به رشد قیمت محصولات خود ندارند، بنابراین به نظر می رسد دولت باید راهکار مناسبی برای فروش لوازم خانگی و بازگشت رونق به این بازار بیابد.

حسین جواهریانارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران