شماره: 578 تاریخ : 1390/04/06-12:00:00

در اطلاعیه سازمان حفظ نباتات،

هشدار برای استفاده از سم تقلبی وارداتی به مصرف کنندگان

سازمان حفظ نباتات با اعلام خبر ورود سم تقلبی به کشور برای استفاده کنندگان آن هشدار داد.

 

 به گزارش روز یکشنبه شبکه تحلیلی، خبری  بانک و صنعت، به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، این سازمان از تاریخ اول مهر سال گذشته سم آندوسولفان از فهرست سموم مجاز کشور حذف نموده است  .
بر اساس این گزارش سم آندوسولفان در اغلب کشورها نیز ممنوع و از مصرف آن جلوگیری بعمل می آید.
در این گزارش آمده است: این سم که از مبادی غیر رسمی و به صورت قاچاق از کشورهایی مانند پاکستان، ترکیه، و اردن وارد کشور شده است تقلبی بوده و بدیهی است که مسئولیت بروز هر گونه خسارت ناشی از استفاده این سم متوجه وارد کننده، توزیع کننده، توصیه کننده و مصرف کننده و مصرف کننده خواهد بود.
این گزارش تاکید کرده است: خسارت جنبی وارده به محیط زیست و بهداشت عمومی در صورت استفاده از این سم نیز پیگرد قانونی داشته و با متخلفین برخورد قانونی می شود.
همچنین این گزارش اضافه می کند: براساس گزارش کارشناسان اعزامی و مشاهده نمونه هایی مبنی بر ورود و توزیع سم تقلبی قارچ کش با نام تجاری aliette با ذکر نام کشور چین بعنوان کشور تولید کننده بصورت قاچاق از مبادی غیر رسمی وارد کشور شده است. بنابراین هر گونه خسارت ناشی از مصرف و کاربرد سم فوق متوجه وارد کننده، توزیع کننده، توصیه کننده و بهره برداران مربوطه است و مسئولیت خسارت های جنبی آن به محیط زیست و محصولات تولیدی کشاورزی قابل پیگیرد قانونی از طرف سازمان حفظ نباتات کشور است


URL: http://www.bankosanat.ir/News/578.bos