شماره: 518763 تاریخ : 1399/06/12-10:56:51

سخنگوی گمرک خبر داد:

324 کیلوگرم هروئین در کامیون حامل ادوات کشاورزی کشف شد

سخنگوی گمرک ایران گفت: بیش از 324 کیلوگرم هروئین، به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود.

به گزارش بانک و صنعت، سید روح الله لطیفی اظهار داشت: بیش از 324 کیلوگرم هروئین، به صورت ماهرانه ای در پروفیل شخم زن تراکتور در کامیونی به مقصد قزاقستان جاسازی شده بود. این محموله به صورت کاملاً حرفه ای در دو کامیون حامل تعداد 44 بسته به وزن 13 تن کالا تحت عنوان شخم زن پشت تراکتور( چیزل) ذیل تعرفه 84321090 برای صادرات به کشور قزاقستان از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود.

سخنگوی گمرک ایران در خصوص نحوه کشف این مواد از این کامیون گفت: پس از بررسی کامیون، توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل ها، مشخص شد که مقدار 324 کیلو و 100 گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبداء تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود.

لطیفی در خصوص میزان کشفیات مواد مخدر در سال 98 گفت: علاوه بر پیش ساز و مواد مخدر صنعتی بیش از 1900 کیلوگرم هروئین، 462.5 کیلوگرم تریاک و بیش از 50 کیلوگرم بذر شاهدانه، و بیش از 4.8 کیلوگرم ماری جوانا و حشیش در سال 98 توسط پرسنل گمرک کشف شده، این در حالی است که در سال 97 نیز هزار و 632 کیلوگرم هروئین، 415.8 کیلوگرم تریاک، بیش از 40 کیلوگرم بذر شاهدانه و 8.2 کیلوگرم کوکائین، حشیش و ماری جوانا کشف شده بود.

وی افزود: پیش از کشف محموله 324 کیلوگرمی هروئین، در پنج ماهه نخست امسال نیز بیش از 434.4 کیلوگرم تریاک، 4.5 کیلوگرم هروئین، حدود 1.6 کیلوگرم کوکائین و حشیش، 5.8 کیلوگرم بذر شاهدانه کشف شد و با این کشف بزرگ میزان کشفیات هروئین در سال جاری به 328.6 کیلوگرم رسیده است.

لطیفی تاکید کرد: گمرک علاوه بر مرزبانی اقتصادی کشور، بر اساس کنوانسیون های بین المللی، سلامت جامعه بشری را نیز از مسئولیت های خود می داند و پرسنل گمرک برای ممانعت از ورود مواد مخدر به کشور و یا به کشورهای دیگر ایثارگرانه و جان برکف، همه مساعی خود را به کار می بندند.

سخنگوی گمرک ایران اظهار داشت: بر همین اساس به دلیل قرار گرفتن جمهوری اسلامی در همسایگی کشورهای تولید کننده مواد مخدر و بازار مصرف این مواد در آسیای میانه، اروپا و غرب آسیاو شگردهای پیچیده و جاسازی های هوشمندانه مواد در محموله های تجاری و کامیون ها، فراهم ساختن زیر ساخت های کنترلی از جمله دستگاههای ایکس ری کامیونی، پالتی، چمدانی، سگ های مواد یاب، پانسیون محل استراحت سگ های مواد یاب، ایجاد پست سازمانی تخصصی مبارزه با مواد مخدر در گمرکات اجرایی، پیش بینی ردیف بودجه سالیانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در سرفصل های بودجه ای گمرک جمهوری اسلامی ایران و فعال کردن و حمایت قانونی از گارد حفاظت گمرکات کشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در مبادی رسمی کشور، ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل گستردگی مرزها و تعداد بالای گذرگاه های مرزی و تعدد عبور و مرور کامیون های تجاری در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت علاوه بر افزایش تجهیزات کنترلی و تقویت رصدهای اطلاعاتی، تعداد سگ های موادیاب موجود نیز، کفاف انتظارات را ندارد و این تعداد باید افزایش یابد.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/324-کیلوگرم-هرویین-در-کامیون-حامل-ادوات-کشاورزی-کشف-شد.bos