شماره: 1891 تاریخ : 1390/06/15-12:00:00

بازار و برخورد شدید عرضه و تقاضا

:بازار داد و ستد سهام دیروز همچنان شاهد رشد شاخص در سایه افزایش نسبی عرضه‌ها بود.

 

به گزارش روز سه شنبه شبکه تخصصی بانک و صنعت ،با توجه به رشد قیمت‌ها و افزایش شاخص معامله‌گران به صورت محسوس‌تری با عرضه‌ سهام مواجه بودند. امری که البته برخلاف چند ماه قبل با پایداری خریداران و جمع‌آوری عرضه‌ها مواجه شده است.

کارشناسان بازار افزایش تمایل معامله‌گران به خرید سهام و افزایش میزان نقدینگی موجود در بازار را نشانه‌ای مثبت از احتمال رشد بازار ارزیابی می‌کنند؛ هر چند که برای تثبیت این نظر به معاملات بیشتر در روزهای آینده نیاز است. در همین حال شاخص نیز دیروز در شرایطی با رشد 105 واحدی مواجه شد و به 26 هزار و 360 واحد رسید که به زودی در مرز 26 هزار و 700 واحد با مقاومتی قابل ملاحظه روبه‌رو خواهد شد که در گذشته توان عبور از آن را نداشته است. انتظار می‌رود بازار در روزهای آینده بازار با رفتار قیمتی جالبی برای معامله‌گران مواجه شود.
در بازار دیروز معامله‌گران در تحولات مهم موثر بر بازار شاهد سخنان رییس کل بانک مرکزی بودند.
محمود بهمنی درباره‌ میزان پایین‌تر نرخ سود سپرده‌ها از تورم اظهار کرد:‌ طبق قانون نرخ سود سپرده‌ها باید میانگین نرخ تورم و پیش‌بینی نرخ تورم سال آینده باشد. هنگامی که نرخ سود سپرده یک ساله برای سال 90 معادل 5/12 درصد تعیین شد، پیش‌بینی تورم بالایی نمی‌شد و میانگین دو رقم نرخ تورم پایان سال و پیش‌بینی سال 90 ما را به رقم 5/12 درصد رساند.
بهمنی با بیان اینکه تجدیدنظر در نرخ سود سپرده‌ها حتمی است، گفت: برای تعیین این نرخ میانگین نرخ تورم شهریور و نرخ اسفند 89 را در نظر داریم. به نظر می‌رسد این تصمیم بانک مرکزی می‌تواند همچنان بانک‌ها را در موقعیت خروج از فشارهای وارده به دلیل کاهش سود بانکی قرار دهد؛ اما در مقابل سبب کاهش
P/E   بازار به دلیل افزایش بازده انتظاری معامله‌گران خواهد شد. در گروه بانکی همچنین معامله‌گران شاهد حضور مدیرعامل سابق تدبیر در سمت معاونت بانک پارسیان بودند. رفیعی نیز مدیریت تدبیر را بر عهده گرفته است.
در این گروه، بت‌شکن با کسب تایید بانک مرکزی هدایت بانک اقتصاد نوین را در دست گرفت.
در بازار دیروز همچنین نگاه‌ها به سوی جلسه احتمالی وزارت صنایع برای بررسی تقاضای خودروسازان جهت افزایش قیمت فروش محصولات این شرکت‌ها بود. انتظار می‌رود خودروسازها بتوانند تا 10درصد افزایش قیمت محصولات خود را از وزارت صنایع اخذ کنند.
در گروه خودرویی دیروز، معاون اقتصادی ایران خودرو اعلام کرد: در راستای کوچک‌سازی ساختار خود و همچنین مشارکت بیشتر بخش خصوصی در زنجیره تامین، سهام این شرکت در 34 شرکت تولیدی و خدماتی از طریق مزایده عمومی و محدود به متقاضیان بخش‌های خصوصی و تعاونی واگذار می‌شود.
علی مهری با بیان این مطلب، گفت: این شرکت‌ها عمدتا تولید‌کنندگان قطعات و مجموعه‌های مورد نیاز صنعت خودرو و معدودی نیز ارائه دهندگان خدمات بازرگانی و مهندسی هستند.
وی سهام ایران خودرو در این شرکت‌ها را، از هفت تا 100 درصد متغیر عنوان کرد که در راستای چابک سازی و تمرکز منابع مالی روی تولید، به صورت بلوکی واگذار می‌شود.
در گروه سرمایه‌گذاری، معامله‌گران با احتمال تعدیل سود شرکت سرمایه‌گذاری ملی مواجه هستند؛ این شرکت دیروز با صف خرید همراه شد.
در گروه شرکت‌های چند رشته‌ای، معامله‌گران با انتشار شایعاتی در مورد پذیرش قریب‌الوقوع نفت و گاز پارسیان و خرید سهام یک بانک خصوصی با صف خرید سرمایه‌گذاری غدیر مواجه شدند.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن 7/77 میلیارد تومان سهام داد و ستد شد که 1/12 درصد آن را جابه‌جایی یک بلوک 33 میلیون سهمی بانک ملت تشکیل داد. از 259 نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند 88 نماد به افت قیمت و 163 نماد با رشد قیمت همراه شد.

 


URL: http://www.bankosanat.ir/News/1891.bos