شماره: 170 تاریخ : 1390/03/15-12:00:00

مدیر سابق کالایی کارگزاری بانک صادرات:

ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا سرعت گرفت

مدیر سابق کالایی کارگزاری بورس کالا از سرعت گرفتن ورود شرکت های سیمانی خبر داد و دلایل استقبال سیمانی‌ها از بورس کالا را اعلام کرد.

 

حسین نوروزی زاده درباره دلیل عدم ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا اظهار داشت: پیشی گرفتن تولید و عرضه سیمان در کشور بر تقاضای آن در ماه‌های اخیر، مشکل قیمت‌گذاری محصول سیمان و نبود انگیزه قوی در بسیاری از خریداران برای خرید از بورس مهمترین دلایل عدم ورود سیمانی ها است .
وی افزود: البته پس از اجرایی شدن طرح تحول اقتصادی در کشور شاهد تغییر رویکرد غالب شرکت‌های سیمانی در مواجه با وورد به بورس کالا بودیم به نحوی که در چند هفته گذشته با استقبال فزاینده شرکت‌های سیمانی حتی در بخش خصوصی برای پذیرش و عرضه محصول خود در بورس مواجه شدیم.
مدیر سابق کالایی کارگزار عرضه کننده چند شرکت سیمانی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود به زودی عرضه‌های مستمر هفتگی سایر کارخانه‌های سیمانی در کنار سیمان کردستان انجام شود، بیان کرد: واقعی‌تر شدن قیمت سیمان و جبران قسمتی از هزینه‌های تحمیل شده به واحدهای سیمانی، سر و سامان دادن به عرضه و تقاضای سیمان و به دست آوردن بازار تقاضای جدید با عرضه در بورس از عمده‌ترین دلایل شتاب گرفتن ورود سیمانی‌ها به بورس کالا است.
وی در خصوص شرایط ورود اکثر شرکت‌های سیمانی به بورس کالا گفت: تمامی اهداف پیدا و نهان عرضه سیمان در بورس زمانی محقق می‌شود که اکثر شرکت‌های سیمانی وارد بورس کالا شده و سیاست‌های واحدی جهت سامان بخشیدن به عرضه و قیمت‌گذاری محصولات آنها اتخاذ شود.
رئیس انجمن سیمان در خصوص حل مشکل قیمت گذاری شرکت‌های سیمانی معتقد است هر زمان دو سوم شرکت ها وارد بورس کالا شوند قیمت این کالا بر اساس عرضه و تقاضا کشف می‌شود ولی با توجه به ادغام وزارت صنایع و بازرگانی این مسئله زمان‌بر می‌شود.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/170.bos