شماره: 327583 تاریخ : 1397/01/18-12:13:00

بررسی بازار مسکن در پایتخت

کدام خانه‌ها فروش بیشتری دارند؟

به همراه نمودار

آمارها نشان می دهد واحدهای کوچک و ارزان قیمت همچنان سهم بیشتری از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، آمار منتشر شده از وضعیت بازار مسکن شهر تهران نشان می دهد کماکان واحدهای کوچک و ارزان مشتری بیشتری دارند. بر حسب قیمت هر متر مربع، واحدهای 3 تا 3.5 میلیون تومان با 8.1 درصد بیشترین سهم از معاملات را به خود اختصاص دادند. بر اساس ارزش هر واحد مسکونی نیز واحدهای 100 تا 200 میلیون تومان با سهم 18.2 درصد بیشترین فروش را داشته اند. البته این شاخص که توسط بانک مرکزی ارایه شده سال گذشته بر اساس واحدهای 150 تا 200 میلیون تومان محاسبه می شد که امسال احتمالا به دلیل رشد قیمت مسکن و انسجام بیشتر آمار، این شاخص به 100 تا 200 میلیون تومان تغییر کرده است.

همچنین توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب سطح زیربنا نیز حاکی از آن است واحدهای 60 تا 70 متر با سهم 14 درصد بالاترین فروش را داشته اند. بعد از آن واحدهای 50 تا 60 متر و 70 تا 80 متر مربع به ترتیب با سهم های 12.9 و 12 درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. در مجموع دراسفندماه 1396 واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع 48.8 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

 

 

بازار مسکن در وضعیتی قرار دارد که هر ماه به شرایط رکود تورمی نزدیک‌تر می شود؛ چرا که این بازار متاثر از افزایش سود بانکی و جهش قیمت ارز می خواهد خود را با شرایط تطبیق دهد. در اسفندماه میانگین قیمت مسکن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن 26 درصد رشد کرد و به قیمت 5.76 میلیون تومان در هر متر مربع رسید. در بعضی مناطق نیز قیمتها تا 40 درصد رشد نشان داد. این شرایط حاکی از آن است که از یک سو تقاضای سوداگری بازار مسکن به سمت بازار ارز و سکه رفته و از سوی دیگر قیمت مسکن، بخصوص در بخش میان متراژ و متوسط قیمت دچار جهش شده است.

سلمان خادم المله کارشناس اقتصاد مسکن می گوید: اگر نرخ ارز باز هم افزایش پیدا کند انتظارداریم قیمت مسکن باز هم بالا برود و این بازار وارد فضای تورم رکودی شود. چیزی که از متغیرهای الان وضعیت کلان اقتصاد می بینم این است که نه تنها در بازار مسکن، بلکه اگر شرایط به همین منوال پیش برود و فشارهای بین المللی افزایش پیدا کند در کلیت اقتصاد هم چشم انداز روشنی دیده نمی شود.

وی بیان می کند: به اعتقاد من دلار هنوز با ارزش واقعی خود فاصله دارد و فعالان بازار مسکن منتظر هستند که وضعیت دلار به تثبیت برسد تا خود را با آن تطبیق کنند. در ماههای اخیر با تاثیر متغیرهای اقتصادی همچون کاهش نرخ بهره و افزایش نرخ ارز، مسکن دهکهای 8 و 9 تحرک بیشتری به خود گرفت و اگر قرار باشد نرخ ارز باز هم افزایش پیدا کند که احتمال آن بالاست با یک وقفه زمانی چند ماهه تاثیر خود را با رشد قیمت مسکن و رکود این بخش خواهد گذاشت.

 در اسفندماه 1396 تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به 12.3 هزار واحد رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش اندک 0.5 درصد را نشان می دهد. متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران نیز 5.76 میلیون تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 26.1 درصد افزایش یافت.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/کدام-خانه‌ها-فروش-بیشتری-دارند-نمودار.bos