شماره: 520192 تاریخ : 1399/07/05-05:02:24

یک مقام مسئول اعلام کرد:

پیش‎ بینی تولید 5 میلیون تن چغندرقند بهاره

مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 5میلیون تن چغندرقند بهاره در کشور تولید شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، پیمان حصادی با اشاره به دوره برداشت چغندرقند بهاره و بهره برداری از کارخانه های قند کشور از اواخر شهریورماه سال جاری در استان های غربی از جمله آذربایجان غربی، اردبیل و…، گفت: تاکنون محصول بیش از 1100 هکتار از مزارع برداشت و حدود 60 هزار تن چغندرقند با متوسط عیار قند بالای 16 درصد، تولید و تحویل کارخانه های قند طرف قرارداد شده است.

وی افزود: با توجه به سطح قابل برداشت حدود 99 هزار هکتاری چغندرقند بهاره کشور و وضعیت مطلوب اکثر قریب به اتفاق مزارع، پیش بینی می شود که در سال جاری بیش از 5 میلیون تن چغندرقند بهاره در کشور تولید و برای فرآوری و استحصال شکر، تحویل کارخانه های قند سراسر کشور شود.

به گفته حصادی، کشت چغندرقند پاییزه با شروع سال زراعی از مناطق جنوبی کشور (خوزستان)، آغاز شده است.

وی با اشاره به کشت قراردادی چغندرقند «مبتنی بر کشاورزی قراردادی»، گفت: همچنین تعامل خوبی با بخش های مختلف از جمله کارخانه های قند در زمینه تأمین و تدارک نهاده ها و سایر عوامل مؤثر در تولید در چغندرقند پاییزه در سطح کشور انجام شده و انتظار می رود کشت پاییزه چغندرقند سال جاری با استقبال خوب کشاورزان روبرو شود.

وی تصریح کرد: با توجه به بالا بودن میزان بهره وری تولید و آب در چغندرقند پاییزه، پیش بینی می شود ضمن صرفه جویی حدود 140 میلیون متر مکعبی آب بیش از 1.2 میلیون تن چغندرقند پاییزه نیز تولید و تحویل کارخانه های قند شود.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/پیش‎-بینی-تولید-5-میلیون-تن-چغندرقند-بهاره.bos