شماره: 518288 تاریخ : 1399/06/03-12:06:18

با دستور رییس جمهوری؛

پتروشیمی بوشهر با ظرفیت 4 میلیون تن در سال افتتاح شد

واحدهای شیرین سازی گاز، استحصال اتان و متانول پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه چهار میلیون تن امروز با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس افتتاح شد.

به گزارش بانک و صنعت، پتروشیمی بوشهر با ظرفیت تولید سالانه 4 میلیون تن در سال، امروز (دوشنبه) با حضور «حسن روحانی» رئیس جمهوری، «بیژن زنگنه» وزیر نفت و برخی مقامات صنعت نفت در آستانه هفته دولت به بهره برداری رسمی رسید.

عملیات اجرایی پتروشیمی بوشهر در سه قطعه زمین مجزا به وسعت 70 هکتار با هدف دریافت خوراک (گاز غنی ترش) از بالادست و شیرین سازی گاز، استحصال اتان و تولید متانول، اتیلن، اتیلن گلایکول ها، پلی اتیلن سنگین، اسید استیک و وینیل استات با ظرفیت سالانه 6 میلیون تن در سال با اخذ مجوز از وزارت نفت از سال 90 آغاز شد.

فاز نخست این طرح با استفاده از توانمندی متخصصان داخلی و با وجود محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه، در سال های 98 و 99 تکمیل شد و استفاده حداکثری از ارزش افزوده در زنجیره تولید؛ دارای زنجیره ارزش کامل با دریافت گاز ترش از بالادست و انجام شیرین سازی و تولید محصولات پتروشیمی در پایین دست و تأمین یوتیلیتی های مورد نیاز در داخل مجتمع با هدف کاهش قیمت تمام شده از ویژگی های طرح است.

فاز نخست پتروشیمی بوشهر سالانه حدود 370 میلیون یورو برای کشور درآمدزایی خواهد داشت، همچنین این طرح در دوران بهره برداری برای 1500 نفر ایجاد اشتغال کرده است و به عنوان تنها مجتمع دریافت کننده گاز غنی ترش از بالادست، دارای ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 323 هزار تن متان، 850 هزار تن اتان، 130 هزار تن پروپان، 30 هزار تن بوتان، 3 هزار تن پنتان پلاس(C5+)، 125 هزار تن گوگرد، متانول یک میلیون و 560 هزار تن است که در مجموع یک میلیارد و 322 میلیون یورو برای ساخت این بخش ها هزینه شده است.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/پتروشیمی-بوشهر-با-ظرفیت-4-میلیون-تن-در-سال-افتتاح-شد.bos