شماره: 520609 تاریخ : 1399/07/12-12:57:54

وضعیت تورم کالاهای خوراکی در شهریور

در شهریورماه اغلب کالاهای خوراکی با رشد قیمت نسبت به ماه قبل همراه بود و در بین آنها افزایش قیمت کره و تخم مرغ قابل توجه است.

به گزارش بانک و صنعت، مرکز آمار ایران تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه های مختلف خوراکی در مناطق شهریور اعلام کرد.

بر اساس این گزارش در گروه نان و غلات ، اقلام "برنج خارجی درجه یک" و "شیرینی خشک" با 4,1 درصد و "رشته آش" با 3.3 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

در گروه گوشت سفید و قرمز نیز، اقلام "کنسرو ماهی تن" با 8,5 درصد و "ماهی قزل آلا" با 6.1 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

در گروه لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن، بیشترین افزایش قیمت مربوط به "خامه پاستوریزه" با 12,8 درصد و "کره پاستوریزه (کره حیوانی) " با 12.0 درصد و "تخم مرغ ماشینی" با 11.9 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

در گروه میوه و خشکبار، بیشترین افزایش قیمت مربوط به "موز" با 20,4 درصد و "مغر گردو" با 6.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل است. هم چنین در ماه جاری متوسط قیمت "هندوانه" با 8.8 درصد و "سیب" با 6.1 درصد بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل را داشته اند.

در بین سبزیجات، بیشترین افزایش قیمت مربوط به "خیار " با 22,3 درصد، "بادمجان" با 21.6 درصد و "عدس" با 20.3 درصد افزایش نسبت به ماه قبل است. هم چنین در ماه جاری اقلام "فلفل دلمه ای" با 12.6 درصد و "لوبیا قرمز" با 9.1 درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

اما در گروه قند و شکر، آشامیدنی ها و سایر خوراکی ها، بیشترین افزایش قیمت مربوط به "نوشابه گازدار" با 9,4 درصد و "سس مایونز" با 4.2 درصد افزایش نسبت به ماه قبل است.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/وضعیت-تورم-کالاهای-خوراکی-در-شهریور.bos