شماره: 352136 تاریخ : 1397/04/20-03:15:51

واردات نفت هند از ایران کاهش یافت

- آخرین آمار نشان می دهد که برای نخستین بار پس از آغاز فشار های جدید آمریکا بر هند ، واردات نفت این کشور از ایران در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تیر) 15.9 درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از  روزنامه «تایمز او ایندیا» ، هند در مدت یاد شده 592 هزار و 800 بشکه نفت خام در روز از ایران نفت وارد کرد درحالی که این میزان برای ماه قبل از آن 700 هزار و 200 بشکه نفت خام بوده است.

هند که پس از چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است از پالایشگاه های این کشور خواسته است تا به دنبال منابع جایگزین باشند،زیرا هند ممکن است مجبور شود واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد.
آمریکا در ماه مه (اردیبهشت ) پس از خروج یکجانبه از توافق هسته ای با ایران، تهدید کرد که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کند.
پالایشگاه های دولتی هند که 60 درصد از ظرفیت پنج میلیون بشکه نفت خام در روز را برعهده دارند، در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تیر) نزدیک به 10 درصد (454 هزار بشکه نفت خام در روز) خرید نفت ایران را افزایش دادند.
پالایشگاه های دولتی هند در سال 2017-2018 واردات نفت خود از ایران را به دلیل اختلاف با تهران بر سر میدان گازی فرزاد ب کاهش داده بودند. اما در سال مالی جاری پس از آنکه ایران پیشنهادات تخفیف در حمل و افزایش مهلت پرداخت به 60 روز را ارائه کرد، این پالایشگاه ها تصمیم گرفتند تا نفت بیشتری از ایران خریداری کنند.
در ماه های آوریل (فروردین) تا ژوئن (خرداد-تیر) سال 2018 واردات نفت هند از ایران با افزایش 24 درصدی به 647 هزار بشکه نفت خام در روز رسید.
واردات پالایشگاه های دولتی هند با رشد دو برابری نسبت به دوره گذشته به 413 هزار و 400 بشکه نفت خام در روز رسید. این واردات در دوره گذشته 191 هزار و 700 بشکه نفت خام در روز بوده است.
رسانه های هند هفته گذشته از تلاش دولت دهلی نو برای یافتن راهکارهایی با هدف ادامه واردات نفت از ایران بعد از 13 آبان به رغم فشارهای گسترده آمریکا خبر داده بودند.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های هند، دهلی نو و واشنگتن هنوز هیچ مذاکره ای برای معافیت هند از تحریم های آمریکا انجام نداده اند اما مقامات هندی خوش بین هستند که بتوانند با وجود درخواست مستقیم واشنگتن از دهلی نو برای توقف کامل واردات نفت ایران، راهی برای ادامه واردات هند بیابند و درهای مذاکره با واشنگتن را هم بسته نگهدارند.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/واردات-نفت-هند-از-ایران-کاهش-یافت.bos