شماره: 353737 تاریخ : 1397/05/16-10:48:46

یادداشت:

نقش مالیات در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی مفهومی است که در پی مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود اقتصادی مطرح می شود، که قطعا باور مشارکت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. از سوی دیگر می توان گفت که هدف غایی اقتصاد مقاومتی کاهش وابستگی ها و تاکید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی می باشد.

بانک و صنعت، رشد سرمایه گذاری و بهره وری، توسعه کارآفرینی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، سهم‌بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید تا مصرف، افزایش تولید داخلی کالاهای اساسی، تامین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی ، لزوم اصلاح الگوی مصرف ، و ... از مهمترین ویژگی های تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می آیند.

باتوجه به مطالب فوق الذکر بر اساس نظر کارشناسان خبره اقتصادی یکی از مهمترین محورهای اساسی اجرای سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی تکیه مخارج دولتی بر دریافت مالیات و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می باشد. چراکه در اغلب کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مالیات یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزار های هدایت و کنترل سایر مولفه های اقتصادی به شمار می آید. 
به عنوان نمونه های موفق می توان به تجربه ی اغلب کشورهای پیشرفته اشاره نمود که علی رغم محروم بودن از منابع گسترده ی مالی نفتی، با اتکا به درآمدهای مالیاتی و با استفاده از اهرم مالیات سایر مشخصه های پولی و مالی و اقتصادی مانند: حجم نقدینگی، توزیع ثروت، میزان تورم، صادرات واردات و... را کنترل و تنظیم نموده اند.
در ایران نیز در راستای طرح تحول اقتصادی جهت تحقق اصلاح نظام مالیاتی که زمینه ساز استفاده ی بهینه از اهرم مالیات برای تحقق اهداف عالی اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب می باشد، در چندسال اخیر با تلاش های شبانه روزی اقتصادانان و کارشناسان خبره ی سازمان امور مالیاتی کشور انواع روش های شناسایی مودیان و مالیات ستانی کارآمد با تجربه های اجرایی موفق در سطح جهان مورد بررسی قرارگرفت و درنهایت طرح جامع مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده به عنوان الگوهایی کارساز و قابل اجرا در کشور عزیزمان تعیین گردید.
شایان ذکر است پس از قانون مالیات بر ارزش افزوده، کارآمدترین و بهترین روش حرکت نظام مالیاتی در مسیر تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی ،علاوه بر وضع مشوق های مالیاتی برای امور تولیدی و صنعتی، واردات نهاده های تولید و ابزارآلات و ماشین آلات صنعتی، وضع مالیات های سنگین و عدم اعطای معافیت برای فعالیت های واسطه گری، دلالی و غیر مولد، واردات کالاهای مصرفی و لوکس، تکمیل بانک اطلاعاتی جامع برای همه فعالان اقتصادی واجرای کامل طرح جامع مالیاتی خواهد بود.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/نقش-مالیات-در-تحقق-اهداف-اقتصاد-مقاومتی.bos