شماره: 520930 تاریخ : 1399/07/16-02:48:06

مدیرکل صادرات محصولات کشاورزی سازمان توسعه تجارت:

ممنوعیت صادرات کیوی از امروز برداشته شد

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از امروز 16 مهرماه، صادرات محصول کیوی پس از اتمام دوره ممنوعیت چهارماهه آزاد شد.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، محمود بازاری اضافه کرد: صادرات کیوی براساس ضوابط فنی و کیفی اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و تصمیمات میز صادرات کیوی با هدف استحصال محصولی با کیفیت و صیانت از جایگاه آن در کشور در بازارهای هدف طی دوره چهار ماهه از 15 تیرماه تا 15 مهرماه هر سال ممنوع می شود.

وی افزود: محصول کیوی یکی از مهم ترین اقلام سبد صادرات محصولات میوه و تره بار کشور است که سالیانه ارزآوری مناسبی دارد و به بیش از 25 کشور هدف صادر می شود.

پیش از این نیز زهرا جلیلی مقدم مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه گرمسیری اعلام کرده بود بعد از بررسی های چندساله با اخذ معیارهای کیفی و استانداردهای کشورهای مهم تولید و صادرکننده کیوی و مطرح شدن این موضوع با ذینفعان، کارشناسان، محققین، تجار و تولیدکنندگان پیشرو، در تاریخ اعلام شده صادرات این محصول با بریکس زیر 6.2 ممنوع است تا از صادرات میوه نارس و کال به نام و برند میوه ایرانی جلوگیری شود زیرا میوه نارس، طعم مطلوبی ندارد و مسلما با تأثیر منفی بر مصرف کنندگان موجب کاهش تمایل به مصرف می شود.

در 10 ماهه سال 98 حدود 112 هزار تن کیوی به ارزش بیش از 82 میلیون دلار به سایر کشورها صادر شده بود.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/ممنوعیت-صادرات-کیوی-از-امروز-برداشته-شد.bos