شماره: 467687 تاریخ : 1398/04/17-12:48:22

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر مطرح کرد:

قابلیت توثیق مهمترین ویژگی اوراق سپرده کالایی / گسترش ابزارها، گامی در جهت کاهش ریسک

حسین میری: «در راستای مفهوم بنیادی پرتفوی سرمایه گذاری، هرچه گزینه‌های سرمایه‌گذاری متنوع تر باشد، ریسک‌ها کاهش پیدا می کنند؛ در این راستا و برای متنوع کردن پرتفوی، به ابزارهای جدید نیاز داریم.»

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، روز گذشته ابزار گواهی سپرده کالایی زیره سبز در ادامه محصولاتی مانند سکه طلا، زعفران و پسته در بازار مشتقه بورس کالا قرار گرفت و معاملات آن به طور رسمی افتتاح شد. این محصول از سال 89 در بازار فیزیکی بورس کالا در حال معامله بوده که پیشرفت مناسبی هم داشته است و از این روز به بعد نیز در بازار مشتقه این بورس مورد معامله قرار میگیرد.

حسین میری، مدیر عامل تامین سرمایه سپهر که بازارگردانی گواهی ها را بر عهده دارد، ضمن مثبت ارزیابی کردن توسعه ابزارهای بازار مشتقه مانند گواهی سپرده کالایی، در خصوص نقش بازارگردان در معاملات گفت: برای این امر باید ابتدا مجوز گرفته و بعد بازارگردانی معاملات را به عهده بگیریم. در این راستا، به محض اینکه موضوع معاملات گواهی سپرده کالایی مطرح شد، تقاضای دریافت مجوز برای بازارگردانی این معاملات را مطرح کردیم؛ اکنون تقاضا ارسال شده است و به محض دریافت مجوز آن از بورس کالا، فعالیت خود را آغاز می‌کنیم.

وی نقش بازارگردان را رونق عرضه و تقاضای معاملات دانست و افزود: اگر در معاملات عرضه ای اضافه ماند به طوریکه برای آن تقاضا وجود نداشت یا اینکه تقاضای اضافی وجود داشت و عرضه ای باقی نمانده بود، بازارگردان به عنوان تسهیل کننده در این میان نقش بازی می کند تا طرفین معامله را به خواسته شان برساند.

میری توضیح داد: البته این به معنی توقف معاملات در نبود بازارگردان نیست، بلکه ممکن است بعد از ورود بازارگردان به معاملات با رونق بیشتری در داد و ستدها مواجه باشیم. بازارگردان در صورت وجود هر گونه خللی در طرفین عرضه و تقاضا وارد فرایند معامله شده و به روان شدن آن کمک می‌کند.

مدیرعامل تامین سرمایه سپهر، ابراز داشت: انجام معاملات از طریق گواهی سپرده کالایی در بورس کالا، کمک زیادی به تولید بیشتر دارد؛ همچنین این فرآیند به شفاف شدن قیمت‌ها و استاندارد شدن عرضه‌ها یاری می‌رساند.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین نکات در این نوع از معاملات، امکان توثیق بوسیله گواهی سپرده کالایی است که از این طریق می توان با دریافت تسهیلات به ایجاد سرمایه در گردش اقدام کرد؛ البته این امکان قبل از راه اندازی اوراق گواهی سپرده کالایی وجود نداشت. وجود انبارهایی با شرایط نگهداری استاندارد از دیگر ویژگی های ایجاد معامله اوراق گواهی سپرده کالایی است.

میری اضافه کرد: بر اساس ساز و کار موجود، بانک می‌تواند برای ارایه تسهیلات این اوراق را به عنوان وثیقه قبول کرده و در رهن خود درآورد؛ بنابراین شرایط لازم برای انجام این کار دیده شده و نیز حقوق طرفین معامله برای آن تعریف شده است.

وی پیشنهاد کرد: بهتر است برای بهتر دیده شدن این اوراق بیشتر به اطلاع‌رسانی در هر دو طرف خریداران و عرضه‌کنندگان پرداخته شود. طبیعی است، ایجاد هر ابزاری در ابتدای راه با ناهمواری‌هایی رو به رو باشد که باید در راستای رفع آنها قدم برداشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در خصوص ابزار گواهی سپرده کالایی در کالاهای سکه طلا و زعفران تجربه خوبی وجود دارد، به نظر من کالای زیره نیز مانند محصولات قبلی گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاران است تا با اختصاص بخشی از پرتفوی خود به این ابزار، به کاهش ریسک و افزایش بازدهی خود بپردازند.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/قابلیت-توثیق-مهمترین-ویژگی-اوراق-سپرده-کالایی-گسترش-ابزارها-گامی-در-جهت-کاهش-ریسک.bos