شماره: 453120 تاریخ : 1398/01/27-12:09:19

یک کارشناس بازارسرمایه مطرح کرد:

رکوردشکنی شاخص بورس قابل پیش‌بینی بود

فردین آقا بزرگی: «رشد شاخص در روز گذشته قابل پیش‌بینی بود، هرچند که این جهش با چنین حجمی بسیار قابل توجه است؛ البته احتمالاتی هم در شکل گیری این اتفاق مورد نظر است.»

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، این فعال بازار سرمایه در خصوص عوامل بروز رکوردشکنی تاریخی دیروز بورس تهران گفت: توجیه عملیات سود و زیان به دلیل تاثیرپذیری از افزایش نرخ ارز نیمایی و حتی اصلاح نرخ ارز نیمایی یکی از این عوامل است. براین اساس، تغییر مبنای محاسبه نرخ فروش محصولاتی که تا پیش از این براساس سامانه نیما و رشد قیمت نرخ ارز انجام می شد، بر محاسبات سود و زیان و عملیات شرکت‌ها اثر قابل توجهی را ایجاد کرد، اما همین احتمال که ممکن است نرخ نیما مجددا اصلاح شود، عاملی در رشد شاخص بود.

آقابزرگی، پرهیز از نگهداری نقدینگی و علاقمندی به سرمایه‌گذاری در بازارهای نقدشونده و قانونمند مانند بورس به دلیل کاهش ارزش پول را عاملی دیگر در رشد شگرف دیروز شاخص عنوان کرد و توضیح داد: علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران بالقوه در بورس (سپرده‌گذاران و فعالانی که نقدینگی خود را در دیگر بازارهای غیرمولد  نگهداری کرده بودند) به جهت جلوگیری از کاهش ارزش نقدینگی و انجام سرمایه‌گذاری در تنها بازار قانونمند و دارای نقدشوندگی تغییر کرد و سبب شد تا منابع نقدینگی به سمت بازارسرمایه گسیل شوند.   

او ادامه داد: در کنار عوامل بالا، این روزها اطلاعات و آمار مربوط به تورم خیلی علنی‌تر بیان می‌شوند که در جهت‌دهی و هدایت نقدینگی  سرمایه گذاران تاثیرگذار است. به طور مثال، در گذشته صندوق جهانی پول رشد اقتصادی ما را از منفی 1.6 به 3.8 درصد اعلام کرده بود؛ اما طی چند روز اخیر مرکز آمار کشور تایید کرده است که منفی 3.8 درصد رشد منفی خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به این آمار و با وجود خسارت‌های به وجود آمده در ابتدای سال و نیز احتمال فروش کمتر منابع نفتی و صادرات آن در مجموع با ضعف حدودی اقتصاد نسبت به شش ماه گذشته مواجهیم؛ به این معنی که ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است، این روند سبب شد تا افراد دارای نقدینگی برای جلوگیری از کاهش ارزش پول، به سرمایه‌گذاری در بورس بیشتر علاقمند شوند.

آقابزرگی، گذر از نقطه تاریخی 197 هزار واحد در شاخص بورس را با مقادیر قابل توجهی از حجم معاملات قدرتمند عنوان کرد و با احتمال ادامه این روند در روزهای آینده گفت: رکوردشکنی روز گذشته بازار سبب می‌شود که علاقمندان به بازارسرمایه کنجکاوتر شده و احتمالا منابع نقد بیشتری را برای سرمایه گذاری در این بازار درگیر کنند.

او پیش بینی کرد به دلیل وجود روند کنونی، حداقل همین شتاب تا ماه آینده نیز وجود خواهد داشت؛ به این معنی که ممکن است طی دو ماه ابتدای سال به مرز 25 درصد افزایش در شاخص بورس دست بیابیم، که ممکن است نسبت به رقم حدود 178 هزار واحدی شاخص در پایان سال گذشته به زودی به رقم 220 هزار واحد نیز برسیم.

این فعال بازارسرمایه در خصوص پیش‌بینی شرایط این بازار تا شش ماه آینده تصریح کرد: در شرایط متغییر کنونی فضای اقتصادی، دستیابی به چشم انداز شش ماهه مشکل است، اما اگر با شرایط حال حاضر در این بازار پیش برویم، به نظر من روند افزایشی مانند سال 97 خواهد بود؛ البته اگر چه شیب این رشد مانند سال گذشته نیست (سال 97 مسبب اصلی شیب تند افزایش شاخص نرخ ارز بود) ولی کماکان با رشد مواجه خواهیم بود.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/رکوردشکنی-شاخص-بورس-قابل-پیش‌بینی-بود.bos