شماره: 517510 تاریخ : 1399/05/19-12:34:51

شورای عالی پول و اعتبار

در پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی روسفید بودیم

رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری حواشی پنج سال خدمت خود در این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش بانک و صنعت، علی عابدزاده صبح امروز در مراسم تودیع خود از ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و معارفه رئیس جدید این سازمان با بیان اینکه امروز در صنعت هواپیمایی هیچ وابستگی نداریم، گفت: حتی کاری کرده ایم که بودجه سازمان هواپیمایی را از بودجه دولتی مستقل کنیم.

وی ادامه داد: به آقای آخوندی گفتم که سنم به جایی رسیده که تا یکی، دو سال آینده بازنشسته می شوم. به وی پیشنهاد دادم که یک جوان انتخاب شود و 10 سال در رأس سازمان بماند؛ هم این پیشنهاد را پذیرفت و هم فرد مورد نظر را انتخاب کرد اما امکان اجرای آن فراهم نشد. این تفکر ازهم گسستگی مدیریتی به صنعت هوانوردی ضربه زده است.

عابدزاده افزود: این کار باعث شده تا آنهایی که قصد ضربه زدن به این صنعت را دارند، شناسایی نشوند.

رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: وقتی وارد سازمان هواپیمایی شدم، دهها پرونده قضائی داشتیم ولی به مرور آرامش را به این سازمان بازگرداندم و این آرامش به ایرلاین ها و فرودگاه ها هم کشیده شد.

عابدزاده گفت: واپس گرایان تمام صنعت هوانوردی را تحریف می کنند و با نامه نگاری این تحریف ها را به دست مسئولان می رسانند و باعث ناامیدی در صنعت هوایی می شوند. این افراد در دادسرا، نهادهای نظارتی و مجلس نفوذ دارند و تأثیرگذار هستند.

وی تأکید کرد: چهار، پنج نفر هستند که کارشناس همه چیز خواهند بود اما در همه جا نفوذ دارند یک نفر را برج 9 سال گذشته اخراج کردیم اما الان برج 5 است و هنوز دادگاه انتظامی کارکنان دولت، وی را اخراج نکرده است به دلیل آنکه نفوذ زیادی دارد.

عابدزاده به پرونده سقوط هواپیمای ایران 141 (آنتونوف) در مسیر تهران – طبس اشاره و بیان کرد: در این پرونده می خواستند به دادگاه رشوه بدهند اما ما آنها را شناسایی کردیم؛ این کارها خط علامت به دشمن بود تا سازمان هواپیمایی کشوری را در ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی) تحریم کنند اما من جلوی آنها را گرفتم ولی متهم شدم که در نهادهای امنیتی نفوذ دارم.

وی به پرونده سقوط هواپیمای یاسوج اشاره کرد و گفت: صوت خلبان در VOICE Recorder ضبط شده که می گوید من هواپیما را در ارتفاع 15 هزار پا فیکس کرده ام. کوه بالای 14 هزار پا ارتفاع دارد؛ به خاطر همین سقوط کرد اما می گویند ما صدایی نشنیده ایم.

عابدزاده گفت: در چند سال اخیر نتوانستند از من ایرادی بگیرند، گفتند مدرک عابدزاده ایراد دارد. من سال 59 در سازمان هواپیمایی کشوری استخدام شدم. آیا می توان بدون مدرک دانشگاهی در جایی استخدام شد؟ گفتند مدرکش را دو سال است که گرفته درحالی که دو سال نبود و پنج سال بود. حتی یک تابستان هم استراحت نداشتم. معدل لیسانسم 88 درصد و فوق لیسانسم 92 درصد بود.

وی درباره هواپیمای فلای چک گفت: به من گفتند فلای چک را گران خریده ای، این هواپیما را مهابادی نخرید و من خریدم؛ سند آن موجود است. 11 میلیون و 900 هزار یورو بود ولی من به این نتیجه رسیدم که هواپیمای خوبی است و آن را 9 میلیون و 250 هزار یورو خریدیم یعنی 2 میلیون یورو زیر قیمت. بعد گفتند آن را گران خریده اید. فردی که هویت آن معلوم نیست، به همه نامه می نویسد و می گوید می تواند هواپیمای فلای چک بخرد اما هواپیمای آموزشی است.

رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری گفت: FIS آن هم سه میلیون و 950 یورو بود ولی رفتند سندسازی کردند و گفتند 950 هزار یورو است. چرا همه به یک فرد بی هویت تو جه کردند؟

عابدزاده بیان کرد: ما سال ها در این حوزه با مشکلات متعددی مواجه بودیم. خبرنگاران به من می گویند چرا حرف نمی زنی؟ چون کار ما طوری بود که باید در حرف زدنمان دقت کنیم، عده ای نشسته اند تا ببینند ما چیزی بگوییم و در خارج برای ما پرونده درست کنند.

وی درباره پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: ما در پرونده اوکراینی روسفید هستیم. می خواستند برای ایرلاین های ما پرونده سازی کنند اما ما جلوی آن را گرفتیم.


URL: http://www.bankosanat.ir/News/در-پرونده-سقوط-هواپیمای-اوکراینی-روسفید-بودیم.bos