شماره: 352140 تاریخ : 1397/04/20-06:39:53

بهره برداری از 13 طرح صنعتی جدید با 81.3 هزارمیلیارد ریال سرمایه

وزارت صنعت، معدن و تجارت از تکمیل و بهره برداری 13 طرح ایجادی در زمینه پتروشیمی، لاستیک سازی، سیمان، آلومینیوم و فولاد با سرمایه گذاری 81 هزار و 368 میلیارد ریال در سال 1396 و اختصاص 39 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت طرح توسعه ای خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت،  46 درصد طرح های ایجاد پارسال در زمینه فلزات اساسی ( فولاد و آلومینیوم)، 23 درصد در بخش محصولات کانی غیر فلزی (سیمان و گچ) و بقیه مربوط به پتروشیمی، کک سازی، لاستیک سازی و استخراج کانه های فلزی بود.

بر پایه این آمارها، استان های کردستان، خوزستان و خراسان رضوی هر یک با 2 طرح بیشترین سهم را از این نظر داشتند. استان های هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، کرمان، خراسان جنوبی، بوشهر و چهارمحال و بختیاری با یک طرح در جایگاه بعدی قرار گرفتند.

آمارها نشان می دهد پنج طرح فولادی بین 13 طرح ایجادی سرمایه گذاری 29 هزار و 175 میلیارد ریال را جذب کرد که نزدیک به 36 درصد سرمایه گذاری کل این طرح ها بود.

طرح های فولادی مهم راه اندازی شده در سال 1396 صبا فولاد خلیج فارس (هرمزگان)، صنعت فولاد شادگان (خوزستان)، فولاد سیرجان (کرمان)، فولاد سپیددشت (چهار محال و بختیاری) و گروه صنایع فولاد صبح پارسیان (خراسان رضوی) است.

13 طرح ایجادی پارسال چهار هزار و 945 نفر اشتغالزایی به همراه داشت که صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان با ایجاد اشتغال برای یک هزار و 175 نفر، نزدیک به 24 درصد کل اشتغال طرح های راه اندازی شده را به خود اختصاص داد.

همچنین واحد لاستیک سازی در کردستان با ایجاد اشتغال برای 950 نفر و پتروشیمی کردستان با ایجاد شغل برای 745 نفر، پس از سنگان بیشترین میزان اشتغال را داشت.

راه اندازی هفت طرح توسعه ای صنعتی، معدنی
بر پایه اطلاعات آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت، هفت طرح توسعه ای مهم پارسال در زمینه محصولات غذایی و آشامیدنی، تجهیزات حمل و نقل، توتون و تنباکو، مواد و محصولات شیمیایی و استخراج کانه های فلزی با سرمایه گذاری بیش از 39 هزار میلیارد ریال راه اندازی شد.

مجموع هفت طرح توسعه ای یاد شده، اشتغالزایی 6 هزار و 889 نفری را به دنبال داشت که طرح فرآورده های لبنی در استان مازندران بیش از 67 درصد سهم اشتغال در این بخش را به خود اختصاص داد.

پس از فرآورده های لبنی، بیشترین اشتغالزایی را طرح های توسعه ای پتروشیمی شیراز (فارس) و صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان (خراسان رضوی) به ترتیب با 810 و 500 نفر داشتند.

غیر از 2 طرح فولاد در کرمان، بقیه طرح های توسعه ای در استان های مازندران، هرمزگان، زنجان، فارس و خراسان رضوی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت چندی پیش اعلام کرد: پارسال چهار میلیارد و 500 میلیون دلار طرح معدنی و صنایع معدنی افتتاح شد و سهم امسال نیز یک میلیارد و 500 هزار دلار است.
 
طرح های توجیهی به توسعه ای و ایجادی تقسیم می شود. در طرح توجیهی ایجادی، مدیران پروژه ای ندارند که بخواهند اطلاعات لازم را از آن کسب کنند. بنابراین برای کسب اطلاعات، باید به پروژه های مشابه مراجعه کنند اما در طرح توجیهی توسعه ای، اطلاعات براساس آنچه اتفاق افتاده است، از درون سازمان به دست می آید. 


URL: http://www.bankosanat.ir/News/بهره-برداری-از-13-طرح-صنعتی-جدید-با-813-هزارمیلیارد-ریال-سرمایه.bos