سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 489353 تاریخ : 1398/05/20-15:22:55
,10028,
9 درصد جمعیت کشور سالمند هستند

9 درصد جمعیت کشور سالمند هستند

برنامه چشم و چراغ با موضوع وضعیت سالمندی در ایران و جهان با حضور دکتر داریوش پناهی زاده، معاون طب کار و کمیسیون های پزشکی اداره کل درمان مستقیم و بنفشه محمودیان، سرپرست گروه محاسبات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، معاون طب کار و  کمیسیون های پزشکی اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی تغییرات نرخ ازدواج و باروری در ایران منجر به ایجاد شیب تندتری به سمت میانسالی نسبت به کشورهای دیگر جهان شد و این روند در چند سال آینده ایران را از کشور جوان به پیر تبدیل می کند.

 دکتر پناهی زاده با بیان اینکه بهبود وضعیت بهداشت و تغذیه و تغییر سبک زندگی در قرن حاضر منجر به افزایش امید به زندگی شده است، اظهار کرد : در جامعه ای که امید به زندگی بالا باشد افراد بیشتر عمر می کنند و تعداد زیادی از مردم به سن سالمندی می رسند.

وی ادامه داد: در دنیا 960 میلیون سالمند بالای 60 سال وجود دارد یعنی 13 درصد از جمعیت کره زمین را سالمندان تشکیل می دهند که سالیانه 3 درصد به این جمعیت افزوده می شود. بر اساس آمار جمعیت سالمندان در سال 2030 به عدد یک میلیارد و 400 میلیون نفر می رسد.

دکتر پناهی زاده با بیان اینکه کشور ما در دهه 60 به عنوان کشور جوان شناخته می شد، عنوان کرد: تغییرات نرخ ازدواج و باروری در چند سال اخیر ایران منجر به ایجاد شیب تندتری به سمت میانسالی نسبت به کشورهای دیگر جهان شد به طوری که در حال حاضر 9 درصد جمعیت کشور مربوط به سالمندان است و اگر رشد جمعیت را با وضعیت فعلی تخمین بزنیم در سال 1430 ، نزدیک به 24 درصد از جمعیت سالمند خواهند بود.

معاون طب کار و کمیسیون های پزشکی اداره کل درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی در خصوص ورزش سالمندی تاکید کرد: هرچه سن افزایش می یابد انعطاف عضلات کمتر و شکنندگی آنها افزایش می یابد. این دسته از افراد باید ورزش هایی را انتخاب کنند که به اندام های بدن و مفاصل به خصوص زانو فشار وارد نکند.بهترین ورزش که در سنین پیری توصیه می شود پیاده روی و نرمش های سبک است.

وی به تاثیر تغذیه مناسب در دوران سالمندی اشاره کرد و گفت: غذای سالم شامل همه مواد مغذی مورد نیاز بدن است که بیشتر شامل سبزیجات و میوه هاست. سالمندان باید از چربی پرهیز کنند و از کربوهیدرات ها به صورت متناسب استفاده کنند.

دکتر پناهی زاده با بیان اینکه سالمندان باید برای این دوره زندگی از پیش آماده شوند، اظهار کرد: با توجه به اینکه سالمندی دوره دیگری از زندگی افراد با سبک زندگی جدید است باید با آموزش هایی به آن وارد شد . عدم وجود آگاهی درخصوص این دوره سبب ابجاد حس مقایسه ای در ذهن سالمندان نسبت به دوران جوانی و افسردگی می شود.

وی با تاکید بر بهبودی کیفیت زندگی سالمندان، اظهار کرد: تغییر سبک زندگی در پیشگیری از بروز بیماریهای شایع در سالمندان تاثیر بسزایی دارد.از این رو توصیه می شود افراد در تمام سنین از تغذیه و ورزش مناسب برخوردار باشند.

بنفشه محمودیان سرپرست گروه محاسبات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی نیز با بیان اینکه شیب تند حرکت به سوی میانسالی در ایران نیازمند آمادگی های ویژه ای است، عنوان کرد: وقتی معیشت افراد جامعه به واسطه اتفاقاتی نظیر سالمندی، از کار افتادگی، بیماری و بیکاری به خطر میافتد ، تامین اجتماعی از افراد حمایت می کند و پوشش بیمه ای آن ، به افراد اطمینان می دهد که از حمایت های لازم برخوردار هستند.

وی افزود: حمایت های بلند مدت تامین اجتماعی از جمله مستمری ها و به خصوص مستمری بازنشستگان متناسب با مدت پرداخت حق بیمه و مدت پوشش بیمه ای در زمان رسیدن به سن خاص پرداخت می شود. بنابراین باید در جوانی و زمان اشتغال به مقوله معیشت و حقوق سالمندی برای بهره برداری در زمان لازم توجه ویژه ای داشت.

سرپرست گروه محاسبات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی گفت: بر اساس قانون تامین اجتماعی کارفرمایان موظف هستند تا افرادی را که به هر عنوان تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در آورند و حق بیمه مربوطه را پرداخت کنند.

محمودیان با تاکید بر اینکه پرداخت مستمری در پیری با توجه به سوابق بیمه شدگان صورت می گیرد، بیان کرد: لازم است بیمه شدگان به سوابق بیمه ای خود توجه کنند تا به صورت پیوسته و با دستمزدهای صحیح به سازمان اعلام شده باشد.

رئیس گروه محاسباتی بیمه ای سازمان تامین اجتماعی نحوه محاسبه حقوق و مستمری بازنشستگی را تشریح کرد و گفت: میانگین دستمزد دوسال آخر افراد نسبت به سابقه بیمه ای آنها مبنای محاسبه قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر یک بیمه شده با 20 سال سابقه بازنشست شود ، مستمری او 20 ، سی ام میانگین دستمزد دو سال آخری است که طی لیست بیمه به سازمان اعلام شده است.

محمودیان در خصوص دستمزد های کمتر از حداقل حقوق اعلام شده از سوی سازمان هشدار داد و تاکید کرد: گرچه دستمزد از سوی کارفرما اعلام می شود اما دقت خود بیمه شده نیز الزامی است. اگر دستمزد بیمه شده کمتر از حداقل دستمزد آن سال باشد، بر اساس یک ماده قانونی مابه تفاوت این دو از محل پیش بینی شده پرداخت می شود تا معیشت مستمری بگیر از حدی پایین تر نرود.

وی خاطر نشان کرد: حداقل حقوق و مزایا هرساله در هیات وزیران بر اساس تورم ترمیم می شود تا حقوق پرداختی به بازنشستگان میزان مکفی را داشته باشد.همچنین سازمان تامین اجتماعی مبالغ دیگری را تحت عنوان کمک هزینه های جنبی به بازنشستگان پرداخت می کند که با توجه به شرایط افراد ، متفاوت است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 215
کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه