سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 452511 تاریخ : 1398/01/19-10:44:16
,13,
80 درصد این آسیب های ناشی از سیل مربوط به بخش کشاورزی است

80 درصد این آسیب های ناشی از سیل مربوط به بخش کشاورزی است

اگرچه بارش های سنگین هفته های اخیر منجر به وقوع سیل در 24 استان کشور شد، اما 80 درصد این آسیب ها مربوط به کشاورزی استان های گلستان، مازندران، خوزستان و لرستان بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بارندگی های آغازین روزهای سال 98 در شهرهای مختلف کشور به ویژه در مناطق شمال، غرب و جنوب غربی ایران سیلاب هایی کم سابقه را بدنبال داشت که تلفات جانی و مالی برجای گذاشت.

در موج اول بارش ها، استان های گلستان و مازندران درگیر پدیده سیل شد و در مراحل بعدی، استان های واقع در غرب و جنوب غرب کشور به طور عمده فارس، لرستان و خوزستان دچار حادثه شدند.
گزارش ها نشان می دهد که بیشترین میزان خسارت ها سیلاب های اخیر، مربوط به بخش کشاورزی استان های گلستان، خوزستان، لرستان و مازندران است که عمده تولیداتشان گندم، کلزا، جو، برنج، سبزی و صیفی، مرکبات، سیاه ریشه ها، دام، طیور و آبزیان است.
تا پیش از این، بالاترین خرید گندم به میزان یک میلیون و 635 هزارتن مربوط استان خوزستان و در رده های بعدی فارس و ایلام قرار دارند.
در حالی که خوزستان با تولید بیش از 1.5 میلیون تن گندم و گلستان با بیش از 100 هزارتن دانه کلزا بزرگترین تولید کنندگان کشور در این زمینه ها به شمار می روند که استان های فارس، کرمان، ایلام، مازندران، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، سمنان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان نیز در تولید گندم، کلزا، جو، آبزیان و تولیدات زراعی، باغی، دامی و طیور نقشی مهم دارند.
آخرین برآوردهای اولیه مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی میزان خسارت های بخش کشاورزی را در 16 استان کشور 6 هزار و 166 میلیارد تومان عنوان کرده است؛ البته این درحالیست که برخی مسئولان حوزه کشاورزی براین باورند که هنوز آمار کلی از مجموع خسارت های بخش کشاورزی نداریم و همچنان این موضوع در حال بررسی کارشناسی است.
آمارهای فعلی نشان می دهد که 872 هزار هکتار اراضی زراعی معادل 46.3 درصد ، 108 هزار هکتار اراضی باغی معادل 12.2 درصد ، 19 درصد بخش دام ، طیور و آبزیان و 22.5 درصد بخش آب و خاک، امور زیربنایی و تاسیسات و شبکه های انتقال آب خسارت جدی دیده اند.
با وجود فروکش کردن آبگرفتگی در شهرهای مختلف کشور، به علت بارش های اخیر هنوز احتمال وقوع سیل در برخی نقاط کشور وجود دارد و دستگاه های مسوول با مدیریت مخازن سدهای کشور و تخلیه روستاها و شهرهای پایین دست سدها در حال مدیریت بحران و به حداقل رساندن خسارات این پدیده هستند.
پیش بینی ها نشان می دهد که همچنان شهرهای استان خوزستان در معرض سیلاب قرار دارند تا جایی که به دلیل احتمال طغیان رودخانه کرخه در روزهای اخیر و جاری شدن سیل در شوش، اهواز، حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه دستور تخلیه 6 شهر و بیش از 174 روستای پایین دست کرخه صادر شده است.
در حوضه رودخانه دز نیز سیلاب وارد روستاهای اهواز، شوش و شوشتر شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 106
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه