تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 5865 تاریخ : 1391/04/28-00:00:00
,16,
7 بیماری دنیای خواب

7 بیماری دنیای خواب

اختلالات خواب از مشکلات و بیماری هایی هستند که افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این گونه اختلالات انواع گوناگونی داشته و به دلایل گوناگونی رخ می دهد.

اختلالات خواب از مشکلات و بیماری هایی هستند که افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار می دهند. این گونه اختلالات انواع گوناگونی داشته و به دلایل گوناگونی رخ می دهد. در این مطلب شما را با هفت مورد از عجیب ترین اختلال ها در هنگام خواب آشنا می کنیم.

 سندرم حرکت بیش از حد چشمان
در این بیماری شخص مبتلا کنترل بدن خود را در هنگام خواب دیدن از دست می دهد و به مانند حرکات بدون کنترل پلک ها و کره چشم اعضای بدن خود را تکان می دهد. برای درمان این مشکل و اختلال به طور معمول پزشکان از داروهای ضد تشنج بهره می برند زیرا این داروها اثر آرام بخش داشته و به آرام کردن و کنترل سیستم عصبی کمک می کند.

وحشت شبانه
این بیماری به عنوان یکی دیگر از اختلالات خواب شناخته می شود که در آن فرد مبتلا به شکل نیمه از خواب برمی خیزد و در همین حال جیغ کشیده و یا فریاد می زند. در این حالت امکان به هوش آوری کامل فرد وجود ندارد و معمولا شخص دوباره به خواب می رود. در این شرایط هر گونه تلاش از سوی سایر افراد برای بیدار کردن شخص مبتلا ممکن است او را در حدود 10 الی 20 دقیقه به این حالت فرو ببرد. این دوره زمانی بسیار خطرناک بوده و می تواند موجب آسیب های عصبی و یا تلاش فرد برای خودکشی و یا قتل دیگران شود.

بروکسیسم
این مشکل یکی از شایع ترین موارد بیماری خواب است که در طی آن دندان ها و یا فک شخص مبتلا قفل کرده و به مشکلاتی همچون درد دندان، فک و یا سر درد منجر می شود. این بیماری یکی از شایع ترین اختلالات خواب در جهان به شمار می آید و تنها در آمریکا بیش از 40 میلیون از این بیماری رنج می برند. درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و معمولا پزشکان به تجویز حفاظ های مخصوص فک و دهان و یا تزریق ماده بوتوکس بسنده می کند.

سندرم پاهای بدون استراحت
این مشکل می تواند در هنگام خواب یا بیداری رخ دهد که البته این مشکل در زمان خواب بسیار خطرناک تر و سخت تر خواهد بود در این بیماری شخص مبتلاء دارای درگیری دائمی با اعضای بدن خود هستند تا اندام خود را در یک موقعیت آرامش بخش قراردهند. این سندرم بیشتر پاهای مبتلایان را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود تا پای افراد در یک درگیری دائمی باشند. این مشکل می تواند به دستها و یا حتی اندام داخلی بدن در ناحیه شکم و سینه نیز تاثیر بگذارد. پزشکان برای درمان این سندرم معمولا از داروی متادون استفاده می کنند.

سندرم بی خوابی 24 ساعته
این گونه بسیار نادر از بیماری و اختلال خواب به گونه ای است که بدن شخص نیاز به خوابیدن را درک نکرده و ترتیب شبانه روز و اصطلاحا ساعت بدن از بین می رود. در این حالت شخص مبتلا هر روز دارای یک ساعت خواب متفاوت بوده و در زمان های مختلف به خواب می رود. این دوره می تواند برای مدتها در چند هفته تکرار شده و پس از عادی شدن برای چند روز دوباره دچار اخلال شود. یکی دیگر از عجیب ترین موارد در مورد این بیماری این است که به غیر از چند مورد نادر کلیه مبتلایان به این بیماری نابینا هستند.

اخلال تنفسی در خواب
در این سندرم شخص مبتلا در هنگام خواب دچار وقفه تنفسی می شود و در طول مدت خواب این حالت برای چندین مرتبه تکرار می شود. مشکلات حاصل از این سندرم به سرعت خود را نشان نمی دهد و ممکن است تا سالها به صورت پنهان باقی بماند. بعد از مدتی این مشکل می تواند با نشانه هایی مثل بی خوابی در طول روز یا بیداری های پیاپی در طول شب خود را نشان دهد. راه حل درمان این بیماری استفاده از دستگاه های تولید اکسیژن به نام " PAP " یا عمل جراحی است.

سندرم کلین لوین
این بیماری به شرایطی گفته می شود که در طی آن شخص به خواب زیادی ، برای نمونه 20 ساعت در هر شبانه روز نیاز دارد. بسیاری این مشکل را یک نقص در سیستم ایمنی و یا مشکلی وراثتی می دانند که به مانند مشکلی مثل پرخوری بروز می کند. پزشکان راه حل خاصی را برای مقابله با این سندرم نمی شناسند و بیشتر به تجویز داروهای محرک مثل آمفتامین ها می پردازندارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 171
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران