در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515691 تاریخ : 1399/04/18-15:08:33
,13,
50 درصد کمباین های کشور فرسوده هستند

رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی:

50 درصد کمباین های کشور فرسوده هستند

رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه 50 درصد کمباین های کشور فرسوده هستند، گفت: طبق مصوبه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، کارخانه کمباین سازی مجوز افزایش 15 درصدی را دارد اما این کارخانه از صدور پیش فاکتور و تحویل امتناع می کند.

به گزارش بانک و صنعت، کامبیز عباسی یکی از مشکلات کمباین سازی کشور را انحصار در تولید دانست و افزود: طی پنج ماه اخیر پیش فاکتوری توسط کارخانجات کمباین سازی اراک ثبت و صادر نشده است.

وی با بیان اینکه قیمت محصول و کمباین باید تطابقی با یکدیگر داشته باشند، اظهارداشت: این کارخانه قیمت ها را مانند خودرو تغییر می دهند، در حالی که کشاورزان در یکسال زراعی قیمت گندم تولیدیشان ثابت است.

وی با اشاره به اینکه اکنون قیمت هر دستگاه کمباین برداشت غلات در کشور 250 میلیون تومان است، تصریح کرد: سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان مجوز افزایش 15 درصدی آن را صادر کرده اما کارخانه کمباین سازی اراک تقاضای افزایش 60 درصدی را برای هر دستگاه کمباین ارایه داده است.

وی گفت: قیمت کمباین برداشت غلات در سال های اخیر روند افزایشی چشمگیری داشته به طوری که در سال 94 نزدیک 118 میلیون تومان، سال 96 نزدیک 130 میلیون تومان، سال 97 حدود 190 میلیون تومان، سال 98 در دو مرحله حدود 210 تا 250 میلیون تومان شد.

وی افزود: از سوی دیگر به دلیل نوسان نرخ ارز امکان واردات میسر نیست بنابراین کشاورزان ناچارند این دستگاه را با قیمت های بالا از کارخانه کمباین سازی اراک خریداری کنند.

تکنولوژی کمباین کشور قدیمی است

رییس مرکز مکانیزاسیون بخش کشاورزی گفت: تکنولوژی کمباین ها باید جدید ، مدرن و متناسب با برداشت عملکرد در اراضی کشاورزی باشد اما اکنون تکنولوژی کمباین کشور ما قدیمی است.

وی اضافه کرد: عملکرد کمباین های تولید داخلی مدل متوسط ( ای سی ام ) برای برداشت بین چهار تا 4.5 تن در هکتار است در حالی که اکنون عملکرد تولید گندم و جو آبی و دیم کشور بین 7 تا 13 تن در هکتار است.

عباسی اظهارداشت: بنابراین کمباین های دارای تکنولوژی قدیمی توان برداشت محصول در عملکرد بالا را ندارد و ما را با مشکل روبرو کرده است.

وی ادامه داد: طبق آمارها 8.2 میلیون هکتار سالانه زیرکشت محصولات گندم و جو آبی و دیم است، بنابراین باید این محصولات در زمان مناسب برداشت شود. به دلیل کمبود کمباین در کشور مجبور به جابجایی کمباین در استان های سراسر کشور هستیم یعنی زمان برداشت غلات بین چهار تا 6 ماه از مناطق گرمسیر شروع و تا مناطق سردسیر به طول می انجامد.

نیاز به 1500 کمباین برداشت غلات

رییس مرکز مکانیزاسیون بخش کشاورزی تصریح کرد: اکنون نیاز سالانه کشور به کمباین برداشت غلات بین 1200 تا 1500 دستگاه است در حالی که کارخانه کمباین سازی اراک سالانه در بهترین شرایط تنها امکان تولید 500 دستگاه کمباین را دارد.

وی افزود: اکنون در کشور حدود 17 هزار دستگاه کمباین برداشت غلات داریم که نزدیک 14 هزار بار در بین استان ها و شهرستان ها جابجا می شوند که در واقع به جای 31 هزار کمباین فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: هر گونه تاخیر در فرایند برداشت محصول در موعد مقرر خطرات و هزینه های زیادی برای کشور در بردارد.

عباسی ادامه داد: مهمترین معضل کشور در شرایط فعلی انحصار در تولید کمباین غلات در کشور است که حدود 50 سال کارخانه کمباین سازی اراک وظیفه تولید کمباین مورد نیاز کشور را برعهده دارد که حجم تولید محدود و تکنولوژی قدیمی آن پاسخگوی نیاز بخش کشاورزی نیست.

وی گفت: اکنون کشاورزان ما بین دو تا 6 ماه در نوبت هستند تا یک دستگاه کمباین تحویل بگیرند.

فرسودگی 50 درصد کمباین های برداشت غلات

رییس مرکز مکانیزاسیون بخش کشاورزی گفت: اکنون 50 درصد کمباین های کشور فرسوده و دارای عمر بالای 13 سال هستند. زیرا یک کارخانه توان تولید کمباین مورد نیاز کشور را ندارد و از سوی دیگر به دلیل حمایت از تولید داخلی و نوسان نرخ ارز، امکان کمباین های وارداتی میسر نیست.

عباسی با تاکید بر اینکه یک کارخانه به تنهایی نمی تواند با ظرفیت محدود و تکنولوژی قدیمی عملیات برداشت غلات کشور را ساماندهی کند افزود: طی سالهای اخیر توانسته ایم با تعمیر و نگهداری مناسب این دستگاه ها همچنان آنها را برای استفاده در بخش کشاورزی حفط کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 163
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران