در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512605 تاریخ : 1399/02/22-11:09:23
,17,
50 درصد باشگاه های استقلال و پرسپولیس به شرکت های تعاونی سهامی عام واگذار می شود

رییس اتاق تعاون ایران خبر داد:

50 درصد باشگاه های استقلال و پرسپولیس به شرکت های تعاونی سهامی عام واگذار می شود

رییس اتاق تعاون ایران گفت: 50 درصد باشگاه های پرسپولیس و استقلال به شرکت های تعاونی سهامی عام واگذار می شود و این واگذاری زمینه شفاف سازی و پاسخگویی هر چه بیشتر باشگاه ها را فراهم می کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی با اشاره به مصوبه شورای عالی نظارت بر اصل44 قانون اساسی اظهار داشت: بر اساس مصوبه این شورا، 10 درصد از سهام باشگاه های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و 50 درصد به شرکت های سهامی عام با حداقل 10 هزار سهامدار و 40 درصد دیگر به تعاونی های سهامی و فراگیر کل کشور واگذار می شود.

وی ادامه داد: باشگاه فوتبال ماهیتی است که علایق زیادی در اطراف آن وجود دارد و با شبکه ای از ذی نفعان و نگرش های گوناگون همچون هواداران، تماشاگران، بازیکنان، مربیان، رسانه ها، حامیان مالی، مدیران ورزشگاه ها در ارتباط است و با این مصوبه زمینه برای تحقق این اصل مهم در صنعت فوتبال کشور مهیا می شود هر چند انتظار بر این بود حداقل 70 درصد سهام در قالب تعاونی به گروه های ذینفع واگذار شود.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: هواداران مایه حیات فوتبال حرفه ای و هویت باشگاه ها هستند. مالکین، مربیان و بازیکنان تغییر می کنند ولی هواداران همیشه هستند. مشارکت سازمان یافته هواداران در ساختار مالکیت و فرآیند تصمیم گیری باشگاه ها می تواند به ثبات سازمانی و اقتصادی باشگاه ها کمک کرده و باعث بهبود و ارتقای حاکمیت باشگاه ها شود.

وی افزود: افزایش مالکین به شفافیت و پاسخگویی بهتر و مشارکت علایق ذی نفعان گوناگون در مسائل مالی منجر می شود و چنین ساختارهای دموکراتیکی می تواند توسعه استراتژیک باشگاه را همراستای علایق باشگاه و ذی نفعانش قرار داده و باعث منافع مالی فراوان شود.

عبداللهی قالب «تعاونی سهامی عام» را قالب مناسبی برای واگذاری سهام این باشگاه ها عنوان کرد و گفت: تاسیس تعاونی سهامی عام می تواند فصل جدیدی را در روند گسترش سهم تعاونی ها در اقتصاد کشور به صورت عام و جمع سپاری مالکیت در باشگاه های فوتبال بطور خاص بهمراه داشته باشد.

وی اظهارداشت: تعاونی سهامی عام نوعی شرکت سهامی عام است که با رعایت قانون تجارت تشکیل می شود. شرکت های تعاونی سهامی عام بیشترین مزایا را در مقایسه با شرکت های دیگر(تعاونی وغیرتعاونی) دارا هستند. این تعاونی ها علاوه براستفاده از مزایای قانون تجارت از مزایای مربوط به شرکت های تعاونی نیز بهره مند می شوند.

وی بکارگیری هواداران در مالکیت باشگاه به عنوان ذی نفعان اصلی باشگاه، ارتقای تجارت و تجاری سازی در فوتبال، تامین مالی جمعی در باشگاه ها و استفاده از ظرفیت هواداران برای ایده یابی و حل مساله در باشگاه ها را از جمله مواهب مالکیت جمعی برای باشگاه ها در قالب تعاونی های سهامی عام برشمرد.

رییس اتاق تعاون ایران بیان کرد: اتاق تعاون ایران از یک سال قبل با انجام مطالعات گسترده با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران نسبت به تهیه طرح واگذاری این باشگاهها در قالب تعاونی سهامی عام اقدام کرده و آن را برای وزاری اقتصاد و دارایی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزارت ورزش و جوانان ارسال کرده است.

وی افزود: اتاق تعاون بر اساس طرح مذکور تشکیل هیات موسسان اولیه برای هر دو باشگاه متشکل از حداقل 7 نفر از نمایندگان اتاق تعاون ایران؛ وزارت ورزش و جوانان- وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و دارایی و پیشکسوتان منتخب دو باشگاه را در دستور کار قرار داده است .

عضو شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اضافه کرد: تشکیل دو تعاونی بر پلت فرم مجازی با نامهای «شرکت تعاونی سهامی عام استقلال ایرانیان» و «شرکت تعاونی سهام عام پرسپولیس ایرانیان» به عنوان قالب اجرایی واگذاری مذکور مورد نظر است.

وی خاطر نشان کرد: در شرکت های تعاونی سهامی عام، سهم و حقوق هر یک از اعضا در شرکت و اداره آن متناسب با تعداد سهامی که دارد، است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تعریف مدل تعاونی بر مبنای یک تعاونی مستقر بر پلت فرم مجازی به راحتی امکان رای دادن برای همه اعضای حقیقی و حقوقی متناسب با میزان سهام موجود است. ضمنا این امکان فراهم است تا پیشکسوتان واجد شرایط یا سایر افراد مدیر و مدبر کاندیدای هیآت مدیره تعاونی شده و با رای سهامداران هوادار به عنوان هیأت مدیره انتخاب شوند.

عبداللهی با اشاره به نقش کلیدی تعاونی سهامی عام در شکل گیری سرنوشت آینده این دو تیم افزود: اتاق تعاون به عنوان متولی اصلی غیر دولتی بخش تعاون حمایت مستمر فکری و معنوی توام با نظارت عالیه بر این تعاونی ها را برای حفظ منافع هواداران که سرمایه های اصلی صنعت فوتبال کشور هستند به عمل آورده و در این خصوص با همکاری مشاوران زبده دانشگاهی طرح های ابتکاری برای برنامه آینده این باشگاه ها را تهیه و ارایه خواهد کرد که از جمله آنها می توان به خدمات هواداری (طراحی، تولید و توزیع کارت هواداری، خدمات ارزش افزوده بر بستر اینترنت و تلفن همراه ، خدمات بیمه ای ، مجموعه رستوران و کافی شاپ ، ارائه کالا و خدمات به هواداران با شرایط ویژه واگذاری برند (واگذاری عمومی برند، تولید اقلام هواداری) تبلیغات (تبلیغات لباس تیم، بهره برداری از فضاهای تبلیغاتی جانبی، پخش فوتبال و رسانه (پخش تلویزوینی و مولتی مدیا) دوره های آموزش فوتبال خارج کشور و طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری اشاره کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 214
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران