در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 510709 تاریخ : 1399/01/24-13:12:51
,10028,
45 مرکز نگهداری سالمندان آلوده به کرونا/وضعیت کودکان کار و خیابان

رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد؛

45 مرکز نگهداری سالمندان آلوده به کرونا/وضعیت کودکان کار و خیابان

رئیس سازمان بهزیستی، در تشریح وضعیت کرونا در مراکز بهزیستی، گفت: از 2531 مرکز نگهداری سالمندان، تاکنون 45 مرکز آلوده شده اند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، وحید قبادی دانا، روز یکشنبه در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: هیچ سالمندی نداشتیم که به بیمارستان‌ها برود و در آنجا خدمات دریافت نکند یا اینکه بگویند به آنها ونتیلاتور یا آمبولانس اختصاص نمی‌دهیم که این جای تشکر از وزارت بهداشت دارد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین حرکت سازمان بهزیستی اقدام زودهنگام از 5 بهمن 98 بود، همزمان با اینکه در چین شیوع کرونا اعلام شد. طبق آمار در منابع علمی 5.3 احتمال ابتلای گروه‌های سالمندی و معلولین بیشتر از مردم عادی است و 4.8 برابر احتمال مرگ و میر آنها بیشتر است.

قبادی افزود: از 2531 مرکز نگهداری سالمندان، تاکنون 45 مرکز آلوده شده‌اند که این 1.8 درصد کل مراکز کشور را تشکیل می‌دهند. به طور خاص برای مراکز سالمندان و معلولان 30 مرکز آلوده است که ریت ما 4.2 درصد است.

وی گفت: میزان فوت در مراکز سالمندان و معلولین تا 23 فروردین 99، تعداد فوت در مراکز 55 نفر بوده که 1.2 درصد کل فوت شدگان کشور را در اثر کرونا تشکیل می‌دهد. از این 55 نفر، 71 درصد سن بالای 70 سال داشتند و 27 درصد سن بالای 90 سال داشتند.

قبادی دانا ادامه داد: 59 نفر از کسانی که در مراکز سالمندان مبتلا شده بودند، بهبود یافتند. از 10 هزار کودک بی سرپرست، هیچ آمار فوتی با تلاش مربیان آنها نداشتیم. 7 مورد کرونا مثبت در یکی از مراکز نگهداری بودند که بهبودی برای آنها حاصل شد.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در پاتوق معتادان متجاهر با 258 تیم مراجعه و آموزش‌های لازم را به آنها دادیم و 487 هزار ماسک و 564 هزار دستکش بین آنها توزیع شد.

آمار افراد فوتی در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان

قبادی دانا ادامه داد: همچنین از 49 هزار مددجویی که در مراکز شبانه روزی سالمندان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی در سراسر کشور حضور دارند، تاکنون تست کرونا 276 نفر مثبت گزارش شده و از میان کل 49 هزار نفر نگهداری شده در مراکز متأسفانه 53 نفر نیز فوت کرده اند که البته این نرخ مرگ و میر در مقایسه آمار اسفند 97 و اسفند 98 یکسان و حدود 0.7 درصد بوده است.

به گفته وی، در آمار مقایسه‌ای نرخ مرگ و میر در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان تحت پوشش سازمان بهزیستی، در اسفند 97 از میان 40 هزار و 92 نفر، 283 نفر و در اسفند 98 نیز از میان 48 هزار و 838 نفر، 352 نفر به دلایل مختلف فوت کرده اند.

تخصیص 35 میلیارد تومان کمک از سوی بنیاد مستضعفان

قبادی دانا با بیان اینکه همچنان ما در دوره مدیریت این بیماری قرار داریم و لحظه به لحظه ما نگران آلوده شدن مراکز هستیم، گفت: با کمک 10 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در اسفند 99 به 40 هزار خانواده افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی و معلولین شدید و خیلی شدیدی که وابسته به بستر که در منازل نگهداری می‌شوند و از سوی سازمان بهزیستی حق پرستاری دریافت می‌کنند، مبلغ 250 هزار تومان برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی پرداخت شد.

وی ادامه داد: همچنین با کمک بنیاد مستضعفان و اختصاص مبلغ 5 میلیارد تومان طرح آموزش و اهدا اقلام بهداشتی و مواد ضد عفونی کننده برای کودکان کار و خیابان در اسفند ماه توسط بیش از 3 هزار و 500 نفر از پرسنل دلسوز و فداکار اورژانس اجتماعی انجام شد و 57 هزار بسته مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی همراه با آموزش به این عزیزان داده شد. همچنین در اسفندماه 15 میلیارد تومان در سطح کشور به عنوان کمک هزینه معیشت موردی به مددجویان سازمان بهزیستی برای 75 هزار خانوار اختصاص داده شد.

قبادی دانا گفت: خوشبختانه تاکنون تنها دو مرکز از 650 مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و مراکز شبه خانواده در سطح کشور که حدود 10 هزار نفر از فرزندان به صورت شبانه‌روزی در آنها نگهداری می‌شود در 2 استان مختلف به ویروس کرونا آلوده شدند که به یاری خدا و تلاش همه مدیران و مددکاران این مراکز فرزندان عزیز تحت درمان قرار گرفتند و مشکلی وجود نداشت.

وی بیان داشت: با دریافت کمک 20 میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان در روزهای آینده حمایت معیشتی از جامعه هدف سازمان بهزیستی خصوصاً خانوارهایی که در مناطق حاشیه نشین و مناطق محروم قرار دارند نیز انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: با دریافت این مبلغ، کل کمک بنیاد مستضعفان از زمان شیوع کرونا به سازمان بهزیستی به 35 میلیارد تومان می‌رسد.

اختصاص 70 میلیارد کمک هزینه معیشتی

وی همچنین یادآور شد: در هفته اول فروردین ماه امسال نیز، با حمایت دولت و تخصیص اعتبار 70 میلیارد تومانی از سوی سازمان برنامه و بودجه، کمک هزینه معیشتی برای 191 هزار خانوار که دارای معلولیت شدید و خیلی شدید بودند و سطح درآمد خانوار در دهک یک، دو و سه قرار داشت یعنی خانوارهایی که دارای معلولین با بیشترین شدت معلولیت و همچنین توأم با حداقل درآمد و قرار داشتن در دهک درآمدی بسیار پایین جامعه قرار داشتند، بین 360 هزار تومان تا 480 هزار تومان برروی کارت بانکی آنها شارژ شد.

ارائه مشاوره روانشناسی به 152 هزار نفر

قبادی دانا در ادامه به سامانه تلفنی 1480 که مشاوره‌های تخصصی روانشناسی ارائه می‌دهد اشاره کرد و گفت: این سامانه توسط بیش از 400 نفر از روانشناسان آموزش دیده از اول اسفند ماه سال گذشته تا 20 فروردین 99 به 152 هزار نفر، مشاوره روانشناسی در ارتباط با مشکلات مختلف در زمینه اضطراب و استرس‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، مسائل خانوادگی و همچنین در موضوعات و مسائل فرزندپروری به صورت رایگان از 8 صبح تا 12 شب ارائه دادند و در مجموع در این دوره یک ماهه و 20 روزه، 63 هزار ساعت مشاوره تلفنی رایگان تخصصی در ارتباط با موضوعات مختلف به افراد مختلف ارائه شده است.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: علاوه بر این سامانه تلفنی، سامانه خود ارزیابی اختلالات روانشناختی نیز در سازمان بهزیستی راه اندازی شد که در استان‌های مختلف فعال شده است و همه عزیزان می‌توانند با حضور در این سامانه خود ارزیابی در واقع به ارزیابی خود در ارتباط با شرایط روحی و روانی به ویژه در این دوره شیوع کرونا بپردازند.

وی خاطر نشان کرد: همچنین در ارتباط با مسائلی که امکان دارد در خانواده‌ها با توجه به شرایط خاصی که در آن به سر می‌بریم به وجود آید که منجر به فرزند آزاری و کودک آزاری و سالمند آزاری یا همسر آزاری شود، هموطنان عزیز می‌توانند با تماس با شماره 123 اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی موارد را در میان بگذارند تا همکارانمان بتوانند خدمات لازم را به آنها در اسرع وقت ارائه دهند.

وی افزود: در 23 فروردین از 11 هزار و 852 تماس با اورژانس اجتماعی بیش از 3 هزار تماس غیر ارتباط با اورژانس اجتماعی بوده است و تنها 262 تماس مرتبط بوده است. یک دهم درصد از کل تماس‌ها در ارتباط با ابراز نارضایتی از رفتار یک فرد معلول و 4.1 درصد ارتباط نامتناسب با یک فرد سالمند و 3 درصد تماس‌ها مربوط به ارتباط نامتناسب با کودک و 5 درصد هم مربوط به ارتباط نامتناسب با همسران بوده است.

قبادی دانا گفت: اینکه مردم اطلاع پیدا کنند در کشور مجموعه‌ای پشتیبان آنها است و می‌توانند در شرایط خاص از اورژانس اجتماعی کمک بگیرند قابل توجه است و گروه‌های در معرض خطر بی پناه نیستند.

وی افزود: جمع آوری کودکان کار و خیایان، پاک کردن صورت مسئله است این افراد باید ساماندهی شوند، 80 درصد کودکان خارجی هستند. بخشی از این افراد کسانی هستند که توسط قاچاق کودک انتقال داده شده‌اند که باید پیگیری قضائی صورت گیرد، برخی کودکان نیازمند هستند که درصد کمتری را تشکیل می‌دهند. ما به تصمیمات ستاد ملی کرونا در رابطه با ساماندهی معتادان و کودکان کار خیابان متعهد هستیم و هدف اصلی ما حفظ سلامت این افراد بوده است و تیم‌های کاهش آسیب ما در ارتباط با افراد کارتن خواب مصرف کننده مواد آموزش لازم را در رابطه با بیماری کرونا آغاز کرده است و همزمان در بین این افراد اقلام ضدعفونی کننده و ماسک و دستکش توزیع شده است.

وی افزود: اینکه این افراد به صورت تجمع در یک مرکز تجمعی قرار گیرند ممکن است باعث سرایت شدید بیماری صورت گیرد. تمام مراکز ما ایزوله و قرنطینه شده‌اند و تلاش شده ملاقات‌ها از طریق اینترنت صورت گیرد. گزارشی که از فرانسه اعلام شده بود نشان می‌داد 23 درصد فوتی‌های این کشور از خانه‌های سالمندان بوده است.

رئیس سازمان بهزیستی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه ایران چه جایگاهی در مورد خشونت‌های خانگی نسبت به سایر کشورها دارد، گفت: به این سوال در صورتی می‌توان جواب داد که بررسی علمی کنیم آیا در کشورهای دیگر سامانه‌هایی مثل 123 وجود دارد یا خیر، و همچنین آیا اعتمادی که مردم در بیان کردن مشکلشان با ما دارند در کشورهای دیگر هم هست یا خیر و سایر موارد؛ تا به امروز همچنین مطالعه‌ای انجام نشده و ما آماری نداریم.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه تمام افرادی که در مداخلات حاضر شدند به گان و ماسک و دستکش مجهز شده و آموزش‌های لازم را دریافت کرده‌اند، افزود: تاکنون فقط یکی از همکاران ما 15 روز بعد از آخرین حضور در محل کار به علت کرونا فوت کرد و یک مورد نیز در یکی از استان‌ها اتفاق افتاده است.

به گفته قبادی دانا، با توجه به اینکه محدودیت‌هایی برای تجمع این افراد در یک مرکز وجود دارد، از پذیرش مورد جدید در همه مراکز جلوگیری شده است. اگر مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر و ستاد ملی مقابله با کرونا این باشد که طرح جمع آوری اجرایی شود، می‌توانیم این کار را آغاز کنیم و افراد را قبل از ورود به کمپ‌ها تحت تست قرار بدهیم تا مطمئن شویم که مبتلا به ویروس کرونا نیستند.

مادران شاغلی که فرزند کوچک دارند در خانه بمانند

وی افزود: قبل از شروع تعطیلی‌ها به این شکل بود که مادرانی که فرزند 10 ساله یا کوچک‌تر دارند در منزل بمانند و نفرات جایگزین به جای آنها در محل کار حاضر شوند. توصیه ما این است که کارکنانی که کودک خود را قبلاً در مهد کودک نگهداری می‌کردند در خانه بمانند. مهد کودک یکی از محل‌های تجمع بوده و میزان بروز ویروس کرونا در این محل‌ها بالاست.

قبادی دانا ادامه داد: طبق قانون برنامه ششم توسعه دستگاه‌هایی که در موضوع معتادان متجاهر دخیل هستند باید یک همکاری بین بخشی داشته باشند و متولی امر هم ستادمبارزه با مواد مخدر است.

وی با اشاره به موضوع فرزندخواندگی گفت: قرار بود در اسفند ماه سامانه فرزند خواندگی اجرا شود ولی با شیوع کرونا راه اندازی این سامانه متوقف شد و فعلاً تا پایان کرونا فرزندها تحویل خانواده‌ها داده نمی‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 181
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران