صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516424 تاریخ : 1399/04/31-17:13:51
,17,
4 هزار و 330 میلیارد تومان اوراق بدهی در حراج اخیر فروخته شد

با موافقت وزارت اقتصاد

4 هزار و 330 میلیارد تومان اوراق بدهی در حراج اخیر فروخته شد

وزارت اقتصاد در حراج اخیر اوراق بدهی در مجموع با فروش 4 هزار و 330 میلیارد تومان موافقت کرد.

به گزارش بانک و صنعت، بانک مرکزی با اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (31 تیر ماه 1399)، از اطلاع رسانی درخصوص فهرست اوراق عرضه شده در حراج جدید (مورخ 7 مرداد سال 1399)، طی اطلاعیه ای جداگانه خبر داد. گزارش بانک مرکزی درباره حراج اخیر اوراق بدهی به این شرح است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (31 تیرماه 1399)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 24 تیرماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری هشتمین مرحله از این حراج، تعداد 10 بانک و صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 65.9 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 4.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 37 با نرخ بازده تا سررسید 17.93 درصد، 8.3 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 38 با نرخ بازده تا سررسید 18.9 درصد و 30.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 40 با نرخ بازده تا سررسید 19.9 درصد (در مجموع 43.3 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه 31 تیرماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و از طریق بورس در حدود 12.2 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 37، 3.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 38 و 3.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 40 را در نرخ های کشف شده در حراج خریداری کردند. در مجموع، 61.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه شنبه 31 تیرماه توسط بانک ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (7 مردادماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله نهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 7 مرداد ماه 1399 اجرا می کند. فهرست اوراق عرضه شده در این حراج، در اطلاعیه ای جداگانه اطلاع رسانی خواهد شد.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 5 مردادماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 5 مردادماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 7 مرداد ماه 1399 انجام خواهد شد.

ذکر این نکته ضروری است که، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمام پیشنهادات دریافت شده یا فروش تمام اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارش های دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمام برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

همچنین بر اساس جز (4) بند «ک» تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 184
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران