همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3828 تاریخ : 1390/11/11-00:00:00
,11,
با وام ۲۵ میلیون تومانی در محلات تهران چند متر خانه می توان خرید؟

با وام ۲۵ میلیون تومانی در محلات تهران چند متر خانه می توان خرید؟

تهران - خبر گزاری بانک وصنعت : مسکن و شهرسازی اعلام کرده است که وام مسکن از 20 میلیون به 25 میلیون افزایش یافته است، اما پرسش این است که با این وام چند متر ساختمان در تهران می توان خرید.؟

 

به گزارش بانک و صنعت،  افزایش وام مسکن به 25 میلیون تومان از سوی دولت تنها با هدف جذب نقدینگی سرگردان و ایجاد آرامش در بازارهایی مانند ارزو طلا صورت گرفته است ولی واقعیت آن است که افزایش صورت گرفته واقعی نبوده و تنها بازی با اعداد است.
بخش مسکن به عنوان یکی از محورهای رونق اقتصادی در کشور مورد استفاده قرار می گیرد و بنا براظهار نظر فعالان این بخش رونق گرفتن بازار مسکن می تواند موتور محرک بیش از 120 صنف تولیدی و صنعتی در کشور باشد.
اما سئوال اینجاست آیا می توان امیدوار بود افزایش وام مسکن به 25 میلیون تومان در بازار مسکن تحولی ایجاد کند و یا بنابر اظهار نظر یکی از معاونان وزیر مسکن این رشد به افزایش واسطه گری در این بازار منتهی می شود؟
آیا وام مسکن واقعا افزایش پیدا کرده؟
قبل از پرداختن به آثار رشد رقم پرداختی به عنوان تسهیلات مسکن باید دید آیا این افزایش واقعی است یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید به قیمت های نسبی مراجعه کرد.

در تابستان سال 85 و در ابتدای دوره ای که هنوز قیمت مسکن در کشور منفجر نشده بود مقایسه قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران با وام 18 میلیونی مسکن نشان می دهد که در گران ترین مناطق شهر تهران امکان خرید 8.5 متر فضای مسکونی وجود داشته و در مناطق میانی شهر تهران امکان خرید حدود 20 متر مربع فضای مسکونی دور از ذهن نبود.
به عبارت ساده در مقیاس یک واحد 75 متری تسهیلات بانکی دریافت تسهیلات بانکی برای گران ترین شهر کشور بین 11 تا 26 درصد به توان خرید یک متقاضی واحد مسکونی اضافه می کرده است.
اما در حال حاضر و با وام 25 میلیونی در گرانترین مناطق شهر تهران متوسط حدود 4.5 متر مربع فضای مسکونی قابل خرید و در مناطق میانی شهر تهران کمتر از 10 متر مربع امکان خرید وجود دارد.
به عبارت دیگر می توان با گفت هر وام 25 میلیون تومانی مسکن امروز قدرت خریدی معادل نصف وام 18 میلیون تومانی در سال 85 دارد.

 

برای دیدن جدول در ابعاد بزرگتر بر روز آن کلیک کنید


تاثیر واقعی وام 25 میلیون تومانی چیست؟
اگرچه در تهران افزایش وام مسکن در قیمت ها فعلی بسیار اندک به نظر می رسد ولی می تواند در شهرهای کوچکتر و شهرستانها رقمی قابل توجه تلقی شود و این رشد به شرطی می تواند به رونق بازار شهرهای کوچک منتهی شود که وامها توان ارایه تسهیلات داشته باشند.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد نسبت تسهیلات به منابع بانکی در حال حاضر حدود 112.8 درصد است یعنی بانکهای کشور بیش از 1.12 برای میزان سپرده هایی که جذب کرده اند، تسهیلات پرداخته اند و این به معنی تهی بودن منابع بانکی است، مگر آنکه با افزایش نرخ سود سپرده بانکها بتوانند منابع جدیدی جذب کنند و از این طریق امکان ارایه تسهیات جدید را پیدا کنند.
اما یک نگرانی دیگر نیز وجود دارد، منابعی که در حال خروج از بازار سکه و طلا هستند و بنابر گفته مسئولان به صورتی مدیریت شده بازار سکه و ارز را آشفته کرده بودند به بازار مسکن سرازیر شوند و با برهم زدن تعادل نیم بند بازار مسکن به نفع خود قدرت خرید وام 25 میلیون تومانی را بیش از این کاهش دهند.
علی پاکرزاد     

 


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 159
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران