همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3774 تاریخ : 1390/11/08-00:00:00
,2,
مجوز صرافی های متخلف باطل می شود

رئیس کل بانک مرکزی،

مجوز صرافی های متخلف باطل می شود

محمود بهمنی اظهار داشت: از روز شنبه (امروز) ارز به صورت تک نرخی با قیمت 1226 تومان به متقاضیان عرضه می شود.

به گزارش بانک و صنعت، وی افزود: دانشجویان، مسافران و بیماران برای تهیه ارز دیگر نیازی به مراجعه به بازار آزاد ندارند و ما سعی می کنیم از طریق سیستم بانکی مبالغ بیشتری را در اختیار آنها قرار دهیم.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند با تک نرخی شدن ارز، بسیاری از رانت های موجود در این بازار از بین می رود.
قیمت دلار در صرافی ها
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای به صرافان سراسر کشور اعلام کرد: در راستای اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز از تاریخ
8/11/90 (امروز) صرافان سراسر کشور مجازند با در نظر گرفتن هزینه های مربوط به نقل و انتقالات ارزی، نرخ فروش ارز را حداکثر بین 3 الی 5 درصد بالاتر از نرخ مرجع بانک مرکزی تعیین نمایند.
براساس این بخشنامه، نرخ فروش نقدی ارز به صورت اسکناس نیز با در نظر گرفتن هزینه های تامین اسکناس، حداکثر به میزان یک درصد بالاتر از نرخ مرجع این بانک خواهد بود.
صرافان سراسر کشور مکلفند، نسبت به ثبت دقیق اطلاعات مربوط به حواله، اسکناس و هزینه های مربوطه در سامانه سنا اقدام نموده، همچنین نرخ خرید و فروش ارز با شرایط فوق الذکر را بطور روزانه در تابلوی صرافی درج نمایند.
در دستورالعمل یاد شده تاکید شده است صرافانی که بخشنامه ابلاغی این بانک را از تاریخ
8/11/90 رعایت ننمایند، مجوز فعالیت آنها ابطال خواهد شد.
آرامش به بازار برگشت
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور با اشاره به ارز تک نرخی گفت: سیاست جدید دولت درباره ارز، آرامش را به بازارهای کشور برگرداند.
محمد کشتی آرای در گفت وگو با فارس اظهار داشت: اعلام ارز تک نرخی با قیمت 1226 تومان و تصمیم دولت برای افزایش نرخ سود بانکی توانسته است به بازار شوک وارد کرده و با کاهش قیمت ها نگرانی مردم در رابطه با نرخ کالاها را از بین ببرد و به نوعی آرامش را به بازار برگرداند.
وی افزود: از این پس تجار که تاکنون با دو یا چند نرخ اقدام به واردات می کردند، می توانند مایحتاج عمومی را با یک نرخ دلار وارد کرده و بنابراین دیگر افزایش قیمتی درباره نرخ کالاها نخواهیم داشت.
کشتی آرای تصریح کرد: ارز تک نرخی آرامش نسبی به افکار عمومی، تجار و بازرگانان داده و از نظر اجتماعی جو روانی که به وجود آمده بود برطرف شده است.
وی با بیان اینکه براساس اطلاعیه بانک مرکزی ارز مسافرتی نیز با همین نرخ در اختیار مسافران قرار داده خواهد شد، افزود: بحث دیگر تقاضای مازاد ارز نسبت به دو موردی است که اشاره شد و برای تعیین نرخ ارز برای مازاد این تقاضاها نیز باید طی یکی دو روز آینده منتظر واکنش بازار بود.وی با اشاره به ثبت کلیه مبادلات ارزی صرافان در سامانه های قابل نظارت، مبادلات ارز در این بازار را نیز نظام مند عنوان کرد و در عین حال گفت: درباره نرخ ارز در بازار باید دید طی یکی دو روز آینده چه اتفاقی می افتد.
 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 168
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران