همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3745 تاریخ : 1390/11/03-00:00:00
,17,
ادامه نوسانات ارزی، کارخانه ها را به تعطیلی می کشاند

رئیس کمیسیون عمران مجلس

ادامه نوسانات ارزی، کارخانه ها را به تعطیلی می کشاند

علی‌اکبرآقایی گفت: یکی از مسائل مهم و تعیین‌کننده در هزینه تمام شده واحدهای صنعتی نرخ ارز و نوسانات آن است. نوساناتی که امکان برنامه‌ریزی را از این واحدها خصوصا واحدهای صادر‌کننده گرفته و در اکثر مواق

. رئیس کمیسیون عمران مجلس اعتقاد دارد که ادامه نوسان ارز در کشور واحدهای تولیدی را تعطیلی می کشاند.

 

رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه باتوجه به گسترش مبادلات تجاری بین کشورها، بازار مالی بین‌المللی در حال گسترش است و برخی از تجار یا تولید‌کنندگان یا صادرکنندگان و واردکنندگان به ناچار باید اقدام به نگهداری ارز کنند افزود: در این صورت چنانچه شرکتی اقلام زیادی از دارایی‌های خود را به‌صورت ارزی گرانتر خریداری کرده باشد، هر لحظه با این خطر مواجه خواهد بود که این نرخ کاهش یابد درصورت وقوع چنین رخدادی، شرکت یاد شده زیان هنگفتی را متحمل می‌شود.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریسک نوسانات نرخ ارز می‌تواند دارایی‌ها و بدهی‌های افراد و مؤسسات را تحت‌تأثیر جدی قرار دهد افزود: در هر حال افراد و شرکت‌ها در سبد دارایی‌ها و بدهی‌های خود انواع ریسک‌ها از جمله ریسک نوسانات نرخ ارز را در نظر دارند و سعی می‌کنند با کمترین ریسک، بیشترین سود را نصیب خود کنند. اما آنچه پر واضح است متضرر شدن تولید‌کنندگان خرد یا شرکت‌هایی است که اطلاعات علمی و دقیقی از نوسانات نرخ ارز ندارند. معمولا افرادی که در معرض چنین ریسکی قرار می‌گیرند از عملیاتی استفاده می‌کنند تا حاشیه سود خود را افزایش داده و از زیان‌های پیش‌بینی نشده بین‌المللی جلوگیری کنند.

آقایی تصریح کرد:‌ بحث نوسانات قیمت ارز باعث شد که مجلس هم وارد میدان شود و این نوسان قیمت ارز را باعث ضربه خوردن به صنعت می‌داند و نقش دولت را در کنترل بازار کلیدی می داند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس  عنوان کرد: آنچه مسلم است ما از نظر منابع ارزی و طلا مشکلی از نظر اندوخته نداریم لذا اگر تحریم در مورد جابه‌جایی بانکی و نظیر آن مشکلی ایجاد کرده، باید دولت با پشتیبانی مجلس این هماهنگی را ایجاد کند که مسیری انتخاب شود که ما بتوانیم منابع مورد نیاز خودمان را تامین کنیم.

نماینده مردم سلماس در مجلس بابیان اینکه وقتی به یکباره دلار از یک مبلغ به مبلغ بالا تری می‌رود، تمام منابع تولیدی ما و هزینه‌های ارزی تعادلش بهم می‌خورد ادامه داد:‌ بنابر این کارخانه‌ها و تولید متضرر می‌شوند. وقتی ثبت سفارش و ال‌سی باز می‌شود و رقم‌ها افزایش می‌یابد می‌تواند به میزان بالایی ضرر به اقتصاد وارد کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: باید تعادل قیمت به بازار بر گردد اگر نتوانیم این کار را انجام بدهیم، کارخانه‌ها و تولیدات ما متضرر می‌شوند و چه بسا به تعطیلی کشیده خواهند شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 175
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران