همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3452 تاریخ : 1390/10/10-00:00:00
,8,
ایجاد سازمان بیمه سلامت ایرانیان، به زودی

ایجاد سازمان بیمه سلامت ایرانیان، به زودی

معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: آئین‌نامه تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان تدوین شده و به زودی این سازمان از تجمیع تمامی سازمانهای بی

 به گزارش روز شنبه بانک و صنعت ،داوود منظور، با بیان اینکه ۸ مورد از آئین‌نامه‌های اجرایی قانون برنامه پنجم توسعه تصویب و توسط دولت ابلاغ شده است، به فارس گفت: یکی از این موارد آئین‌نامه و اساسنامه تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان است که براساس بند ب ماده 38 قانون برنامه بزودی تشکیل می‌شود.
وی تاکید کرد: تشکیل این سازمان کار بسیار مهمی در کشور بود که به عنوان سازمان مرجع برای امور بیمه پایه درمان در کشور ایجاد می‌شود و از تجمیع سازمانهای بیمه درمان تشکیل می‌شود.
معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اهمیت تشکیل سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: 6 جلسه کارگروه تدوین آئین‌نامه‌های دولت به این موضوع اختصاص یافت که اساسنامه آن در کارگروه ویژه با مشارکت وزارت رفاه، کار و تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان و سازمان تامین اجتماعی در دولت تدوین و نهایی شده و در حال ابلاغ است و به زودی سازمان بیمه سلامت ایران به عنوان یک سازمان جدید و از تجمیع همه بیمه‌های درمانی تشکیل می‌شود.
منظور تاکید کرد:‌ براساس اساسنامه سازمان بیمه سلامت ایرانیان که طبق بند ب ماده 38 قانون برنامه پنجم تشکیل می‌شود، بیمه پایه سلامت، بیمه تکمیلی، نظام ارجاع و پزشک خانواده پیش‌بینی شده و در ماده ۲ این اساسنامه تعریف شده است که سازمان بیمه سلامت از ادغام بخش‌های بیمه درمانی کلیه صندوق‌های ماده 5 قانون خدمات کشوری و ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام و سپس تبدیل به سازمان بیمه سلامت ایران می‌شود.
وی گفت: دارایی‌ها و تعهدات و اموال منقول و غیرمنقول و منابع انسانی و اعتبارات و امکانات و ساختمان همه بخش‌های بیمه درمان به سازمان بیمه سلامت ایران منتقل می‌شود و برای این سازمان 16 وظیفه اصلی پیش‌بینی شده که یکی از آنها عقد قرارداد بیمه پایه سلامت و دریافت حق بیمه از مشمولان است.
وی همچنین اضافه کرد: خرید خدمات راهبری سلامت از همه کسانی که خدمات درمانی ارائه می‌کنند، بیمارستانهای دولتی، غیردولتی و تامین اجتماعی با رعایت پزشک خانواده و نظام ارجاع نهادینه می‌شوند. همچنین طبق اساسنامه سازمان بیمه ایران ساماندهی ارائه خدمات بیمه به صورت یکپارچه و براساس فناوری اطلاعات و استفاده از سامانه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان که برای همه 75 میلیون ایرانی تشکیل می‌شود، خدمات بیمه را یکپارچه و در تعامل با این سامانه ارائه می‌کند.
معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور افزود: پرونده الکترونیک سلامت به سازمان بیمه سلامت ایران وصل می‌شود و ارائه خدمات تکمیلی سلامت و تعیین ضوابط و تنظیم اسناد پزشکان، موسسات پزشکی طرف قرارداد و نیز ضوابط انعقاد و فسخ قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و بیمه‌شدگان و الزام کارفرمایان به پرداخت حق بیمه پایه سلامت همچنین احراز صلاحیت مراکز تشخیص برای عقد قرارداد برعهده این سازمان گذاشته شده است.
منظور گفت: سازمان بیمه سلامت ایران دارای مجمع عمومی، هیئت مدیره و مدیرعامل و بازرسی قانونی خواهد بود که وزرای بهداشت، امور اقتصادی و دارایی، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و دو نماینده از تشکل‌های خدمت‌گیرنده به پیشنهاد وزیر تعاون و رفاه در مجمع عمومی سازمان حضور خواهند داشت.
وی با اشاره به ماده 38 قانون برنامه پنجم گفت: این سازمان جدید چون براساس قانون بوده با قانون منع دولت مبنی بر تشکیل سازمانهای جدید منافاتی ندارد و از طرفی به دولت اجازه داده شده از تجمیع بخش‌های بیمه درمانی کشور کلیه صندوق‌ها را در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام و سازمان جدید بیمه سلامت ایران را تشکیل دهد.
منظور اضافه کرد: اساسنامه این سازمان به هیئت وزیران فرستاده می‌شود و یکپارچگی بین خدمات بیمه درمانی در کشور ایجاد می‌شود و برای همه شهروندان جمهوری اسلامی خدمات پایه سلامت براساس یک مجموعه ضوابط ارائه می‌شود که گام مهمی در جهت عدالت اجتماعی و برخورداری از خدمات پایه سلامت به حساب می‌آید.
وی تاکید کرد: این سازمان جدید پوشش بیمه پایه سلامت را به 75 میلیون ایرانی گسترش می‌دهد و همه شهروندان از خدمات پایه سلامت به صورت یکسان برخوردار می‌شوند.
معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یادآور شد: اگر یک نفر مریض شد، حداقل‌های خدمات درمان توسط بیمه پایه سلامت انجام می‌شود و این کار بسیار مهمی است که از وزارت بهداشت و رفاه و تامین اجتماعی که در تدوین اساسنامه مشارکت جدی داشتند تشکر می‌کنم.
منظور افزود: یکی از کارهای انجام شده در رابطه با برنامه پنجم که در دولت نهایی شده و در مرحله ارسال لایحه به مجلس است، لایحه شورای عالی بیمه سلامت کشور است.
وی تاکید کرد:‌براساس تبصره ۳ بند ب ماده 38 قانون برنامه پنجم تکلیف شده لایحه ترکیب اعضای شورای عالی بیمه سلامت از سوی دولت به مجلس تقدیم شود که با هم‌فکری دستگاه‌های مربوط در دولت تصویب و در کارگروه ویژه نیز به تصویب رسیده و ظرف سه، چهار روز آینده لایحه آن به مجلس تقدیم می‌شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران