همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3448 تاریخ : 1390/10/10-00:00:00
,1,
کسری 15هزار میلیارد تومانی بودجه 90

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

کسری 15هزار میلیارد تومانی بودجه 90

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه نرخ مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه سال آینده 5 درصد خواهد بود، گفت: دولت امسال با 15 هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه شده ا

به گزارش روز شنبه بانک و صنعت، محمد رضا خباز در مورد لایحه بودجه 91 و قیمت نفت و دلار در آن گفت: هنوز دولت لایحه بودجه را تقدیم مجلس نکرده و بنابراین در مورد قیمت دلار و قیمت نفت در بودجه نمی‌‌توان پیش‌بینی کرد.
وی افزود: سال گذشته دولت در لایحه بودجه 90 قیمت هر بشکه نفت خام را 80 دلار پیش‌بینی کرده بود که در صحن مجلس 1.5 دلار به این رقم اضافه و 81.5 دلار تصویب شد که از این محل 3 هزار میلیارد تومان به درآمد نفت دولت اضافه می‌شد و پیشنهاد شد این رقم به وزارت بهداشت و درمان اختصاص پیدا کند.
نماینده کاشمر در مجلس افزود: سهم مالیات از درآمدهای بودجه از نظر اقتصاد سالم ترین درآمد برای بودجه به حساب می‌آید و اگر کشور با مالیات مردم اداره شود، به سالمترین روش اداره خواهد بود.
وی افزود: اداره کشور با پول نفت مانند مغازه‌داری است که به جای استفاده از سود مغازه، از اصل سرمایه‌اش زندگی خود را اداره کند و به قول قدیمی ها یک روز کفگیر به ته دیگ می‌رخورد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قانون برنامه چهارم توسعه گفت: قرار بود تا آخر برنامه در سال 88 نیمی از بودجه عمومی کشور از مالیات‌ها و بقیه از نفت تأمین شود، اما این هدف محقق نشد و تفاوت زیادی با آن پیدا کرد.
خباز در مورد قانون برنامه پنجم و سهم مالیات‌ها از درآمد بودجه گفت: تا پایان برنامه پنجم باید کل بودجه جاری کشور از نفت جدا شده و بوسیله مالیات‌ها و عوارض تأمین شود.
**نرخ 5 درصدی مالیات ارزش افزوده در سال 91
وی در مورد قانون مالیات ارزش افزوده گفت: این قانون سهم درآمدهای مالیاتی دولت را اضافه مِی‌کند و براساس قانون برنامه پنجم سالی یک درصد به نرخ آن اضافه می‌شود، به گونه‌ای که در پایان برنامه نرخ مالیات ارزش افزوده به 8 درصد برسد، بنابراین نرخ مالیات ارزش افزوده برای لایحه 91 باید 5 درصد در نظر گرفته شود.
خباز در مورد کسری بودجه 90 گفت: تاکنون کمترین رقمی که اعلام شده 10 هزار میلیارد تومان و بیشترین رقم 28 هزار میلیارد تومان گفته شده و این اعداد متفاوت در حالی گفته می شود که قیمت نفت در بودجه 81.5 دلار در نظر گرفته شده، اما هم‌اکنون بیش از 100 دلار فروخته می‌شود.
وی افزود: درآمدهای دولت یکی از نفت است که بیش از حد پیش‌بینی تحقق پیدا کرده و دیگری از مالیات است که از مسئولان سازمان امور مالیاتی سؤال کردم و گفته شد حدود 100 درصد درآمد مالیاتی قانون بودجه 90 نسبت به ۹ دوازدهم تحقق پیدا کرده است و همچنین سایر درآمدها شامل حقوق ورودی و گمرکی و سود بازرگانی به شکر خدا در اثر واردات و صادرات فراوان درآمد برای دولت ایجاد کرده است، حال سؤال این است که پس مشکل چیست که کسری بودجه وجود دارد.
وی در پاسخ گفت: یکی اینکه در واگذاری تصدی‌های دولتی موفق عمل نشده البته رقم مهمی نیست، اما برای پرداخت یارانه نقدی به مردم دولت از اعتبارات عمرانی به نفع یارانه‌ها جابه‌جا کرده و یارانه شرکت‌های دولتی و تولید را برای پرداخت یارانه نقدی به مردم اختصاص داده است.
**کسری بودجه عالما و عامدا
خباز افزود: برآورد شده دولت با 15 هزار میلیارد تومان کسری بودجه 90 مواجه شده باشد، چون دولت اصرار دارد ماهانه 45 هزار تومان به هر ایرانی یارانه نقدی بدهد، در حالی که هیچ لزومی ندارد این رقم داده شود که مجبور شود برای تأمین آن از بودجه عمرانی بردارد، بنابراین کسری بودجه سال جاری عالما و عامدا پدید آمده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد اینکه آیا دولت متمم بودجه ارائه می‌کند گفت: دولت می‌تواند از دو، سه راه این کسری را جبران کند، یکی از افزایش قیمت طلا، مواد سوختی و دلار که در اختیار دارد که در حالی که در قانون بودجه قیمت هر دلار هزار و 50 تومان در نظر گرفته شده بود دلار دولتی بیش از 1200 تومان و دلار آزاد بیش از 1500 تومان در بازار به فروش می‌رسد که می‌تواند بخشی از کسری بودجه را جبران کند.وی ادامه داد: همچنین فروش سکه طلا درآمد خوبی برای دولت ایجاد کرده است.
 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 189
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران