همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3230 تاریخ : 1390/09/22-00:00:00
,8,
بدبینی کارشناسان بیمه به خسارت دیدگان

بدبینی کارشناسان بیمه به خسارت دیدگان

بلاتکلیفی و بعضاً نارضایتی خسارت دیدگان در مراکز پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث را شاید بتوان غصه دومی دانست که علاوه بر ضرر و زیان مالی، گریبان خسارت‌دیده بینوا را گرفته است

 به گزارش روز سه شنبه بانک و صنعت ،بیمه شخص ثالث در کشور به اذعان برخی از مسئولین صنعت بیمه، بیمه‌نامه‌ای ضررده درمقایسه با سایر رشته‌های بیمه‌ای است و کمتربیمه‏گری را می‏توان یافت که در این رشته به سود مناسبی دست پیدا کند.
دلیل اصلی این امر را باید عدم تناسب ریسک و حق بیمه شخص ثالث دانست چراکه هر روز بر تعداد وسایل نقلیه  افزوده می‌شود در حالی که  خیابان‏ها و بزرگ‏راه‏ها متناسب با آن گسترش پیدا نمی‌کنند.
با این وجود این بیمه نامه به واسطه اجباری بودن همچنان در صدر لیست فروش بیمه‌نامه شرکت‌های بیمه قرار دارد به صورتی که طبق آخرین آمار بیمه مرکزی بیش از 50 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.
حجم زیاد خریداران این رشته بیمه‌ای طی سال‌های اخیر باعث شده تا این بیمه نامه در هر مقطعی با مشکلات متعددی مواجه شود که از این میان می‌توان از بلاتکلیفی شرکت‌های بیمه در عدم ابلاغ آیین نامه اجرایی ماده 27 قانون اصلاح بیمه شخص ثالث از سوی هیأت دولت و تغییرات نرخ دیه ظرف چند سال اخیر یاد کرد.
البته اردیبهشت ماه امسال را می توان روزهای سخت و نگران کننده مردم در بیمه نامه شخص ثالث به شمار آورد چراکه به دنبال اعلام رئیس قوه قضائیه نرخ دیه امسال 90 میلیون تومان در ماه‌های عادی تعیین شده بود که به طور حتم افزایش نرخ حق بیمه این بیمه‌نامه را نیز به همراه خود به وجود می‌آورد.
در آن ماه‌ها بسیاری از مردم در بلاتکلیفی عجیبی به سر می‌بردند زیرا پرداخت حق بیمه‌ها را در توان خود نمی‌دیدند که در نهایت این تصمیم با همکاری مسئولان مربوطه و در بازه ‌زمانی چند ماه تا حدودی تعدیل شد و مطابق توافقات نرخ دیه سال جاری در ماه های عادی  67میلیون و 500 درنظر گرفته شد.
البته وزارت دادگستری پس از انتشارنرخ اعلامی خود برای رفع ابهامات مردم در اجرای دیه امسال اعلام کرد  که مطابق توافق قوه قضائیه و صنعت بیمه مابه التفاوت بیمه نامه‌های بیمه گذاران در 5 ماه پایانی از سال دریافت نخواهد شد، اما مردم باید به شرکت‌های بیمه مراجعه و الحاقیه‌های بیمه نامه‌های خود را دریافت کنند.
با این ترتیب گویا همچنان این بیمه نامه نگرانی‌های خاص خود را برای  بیمه گران و بیمه گذاران خواهد داشت .به این صورت که شرکت بیمه با چه ضمانتی در این مدت موظف به پرداخت خسارت تا سقف رقم اعلامی است و آیا مردم در شرایطی که حق بیمه‌ای مناسب دیه جرحی و فوتی پرداخت نکرده اند آیا می توانند به آسانی از شرکت های بیمه خسارت خود را دریافت کنند یا خیر.
اکثرمدیران عامل شرکت‌های بیمه اتخاذ سیاست‌های مؤثر در جلب رضایت مشتری و مکانیزم های خاصی را برای عدم ضرر در این چند ماه باقی مانده از سال به نمایندگی ها و مراکز پرداخت خسارت خود توصیه کرده‌اند.
با این وجود هستند مراکزی که بنا به دلایلی حاضر به پرداخت رقم مورد نظر بیمه گذاران در خسارت نباشند، چراکه به استناد گفته‌های کارشناسان این مراکز احتمال قدیمی بودن و یا جعل در حوادث رانندگی وجود داشته و ارزیابی خسارت باید به صورت تخصصی انجام شود که مردم اطلاع چندانی از این امر نداشته و با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت در اولین فرصت خواستار دریافت خسارت خود هستند.
این گونه انتقادات بیمه گذاران در کنارعدم پرداخت خسارت به موقع در ازای دریافت حق بیمه‌ها دست به دست یکدیگر داده و تا حدودی عدم رضایت مندی مشتریان را به دنبال داشته است.
بیمه گذاران معتقدند شرکت‌های بیمه در زمان پرداخت خسارت به جای آنکه به مردم خدمات مناسب عرضه کنند بیشتر به سردرگمی مردم در مراکز پرداخت خسارت دامن می‌زنند.
در حالی که در طرف دیگر شرکت‌های بیمه با این گونه اظهارات به طور کامل مخالف بوده و معتقدند ما تمام تلاش خود را در راضی نگاه داشتن بیمه گذاران خود انجام می‌دهیم.

*کسی پاسخگو نیست؛ سردرگمی مردم در مراکز پرداخت خسارت
یک کارمند آموزش و پروش که به گفته خودش بعد از کلی چانه زدن با مدیر خود توانسته امروز را مرخصی گرفته و به این مرکز پرداخت خسارت مراجعه کند گفت: اولین چیزی ما مرا دراین مکان ناراحت می‌کند شلوغی بیش از اندازه و عدم پاسخگویی به سئوالات مردم است.
وی با اشاره به اینکه در صورت وجود یک نفر برای راهنمایی مراجعه کنندگان در مراکز پرداخت خسارت تا حدودی سردرگمی مردم برطرف خواهد شد، اضافه کرد: در این چند ساعت من درگیر مسائل بیمه‌ای خود بودم. افراد زیادی که اطلاع چندانی از نحوه پر کردن فرم های ارائه شده ازسوی متصدیان مرکز نداشتند را دیدم که فقط به دلیل عدم اطلاع از فرم دریافتی چند ساعتی در بلاتکلیفی به سر می‌برند و این تا زمانی که شخصی به آنها کمک نکند ادامه خواهد داشت.
سمت دیگر سالن این مرکز پرداخت خسارت که در مقایسه با دیگر مراکز حجم زیادی از فضای خیابان‌های فرعی را به خود اختصاص داده است. فردی که خود را راننده تاکسی معرفی می‌کند در حال چانه زنی با کارشناس بیمه مرکز است چراکه به استناد او چند ماه گذشته با تمدید بیمه‌نامه خود مبلغ 649هزار و 770 تومان را به شرکت بیمه پرداخت کرده اما حالا که برای دریافت خسارت خود به نمایندگی پرداخت خسارت مراجعه کرده مبلغ مناسبی را دریافت نمی کند.

*بدبینی کارشناسان بیمه به خسارت دیدگان
برای بررسی دلیل نارضایتی فرد بیمه گذار به سراغ کارشناس مربوطه می‌رویم. وی معتقد است خسارت وارده در چارچوب پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث قرار نگرفته و ما قادر به پرداخت مبلغ مورد نظر این بیمه گذار نیستیم.
به اعتقاد این کارشناس بیمه، احتمال ایجاد خسارت از جانب بیمه گذار وجود دارد و ما نمی‌توانیم بدون تحقیقات مبلغی را به این فرد ارائه دهیم.
در اکثر مواقع افراد سودجو با ایجاد ضربه‌ و خسارت به وسیله نقلیه خود با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت دلیل این امر را حوادث رانندگی عنوان کرده و در صدد دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه هستند.
اما ملاک قراردادن این سوء برداشت‌ها از سوی کارشناسان مراکز پرداخت خسارت نه تنها نارضایتی بیمه گذاران را به دنبال خواهد داشت بلکه تا حد قابل توجهی حقوق بیمه گذاران زیان دیده را نیز تضییع می‌کند.

* پرداخت خسارت حداکثر ظرف مدت 2 ساعت از زمان بازدید توسط
حضور کارشناسان شرکت بیمه حتی در محل وقوع حادثه یا تعمیرگاه به شرط تکمیل مدارک خسارت، آمادگی اعزام اتومبیل آسیب دیده به تعمیرگاه های مجاز طرف قرارداد شرکت بیمه و انجام تعمیرات و تحویل آن در محل شرکت و یا منزل از جمله شعارهای عمده شرکت‌های بیمه در زمان انعقاد قرار داد با بیمه گذاران است در حالی که در آن هیچ گونه صحبتی در خصوص رسیدگی دقیق حتی تا چند ماه جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی وجود ندارد.

* رفت و آمد چند ماهه برای دریافت خسارت
برای بررسی بیشتر نحوه عملکرد مراکز پرداخت خسارت سری به شلوغ ترین شعبه این مراکز که از آن یک شرکت خصوصی صاحب نام است می‌زنیم.  
ازدحام جمعیت برای دریافت فرم‌های خام در این مرکز به حدی رسیده بود که عده‌ای در حیاط ایستاده و منتظر رسیدن نوبت بودند.
دو زن که گویا در این مکان با یکدیگرآشنا شده‌ بودند در پاسخ به این پرسش که از چه ساعتی در این مکان به سر می‌برید، گفتند: ما تازه در صف گرفتن فرم هستیم که پس ازآن باید با ارائه مدارک کامل اتومبیل‌های خود در لیست انتظار عکاس برای تکمیل پرونده خود باشیم.
امیری یکی از این زنان که بنا به گفته خود برای اولین بار به این مرکز مراجعه کرده است با بیان این مطلب که باید کارشناس مرکز عکس دو خودرو را مورد ارزیابی قرارداده و با مشاهده خسارات وارده میزان آنها را مشخص کند، گفت: امیدوار نیستم که امروز بتوانم چک خسارت خود را از مرکز مربوطه دریافت کنم زیرا تا این ساعت تعدادی را دیده‌ام که برای دریافت خسارت خود چندین ماه در حال رفت و آمد به این مراکز هستند.

*قطعه تعویض نمی‌کنم فقط خسارت خود را می‌خواهم
فردی که گویا از سردرگمی به شدت عصبانی بوده و روی صندلی مدام با خود حرف می‌زند درپاسخ دلیل ناراحتی خود را عدم پرداخت خسارت اتومبیل خود می داند و می گوید: گلگیر ماشین من خرد شده اما تمایلی ندارم که آن را تعویض کنم فقط پول خسارت خودم را می خواهم که نمی دهند.
کارشناس بیمه که مدت زیادی را برای قانع کردن این فرد صرف کرده است در واکنش به حرف‌های این بازنشسته اظهارداشت: ما در مقابل تعویض و یا تعمیر وسیله حادثه دیده خسارت پرداخت می‌کنیم در حالی که این فرد فقط پول می‌خواهد که ما از انجام آن معذوریم.

*مردم تنها به اجبار بیمه می‌خرند و اطلاع چندانی از پوشش‌ها ندارند
ناراحتی و دعوا همیشه نقل مجلس مراکز پرداخت خسارت است؛ این را رئیس یکی از شعب این مراکز عنوان می‌کند.
وی معتقد است مردم درزمان خرید بیمه نامه شخص ثالث یا بدنه فقط بیمه را خریداری می‌کنند و از مفاد و امتیازات آن اطلاع چندانی ندارند به جرأت می‌توانم بگویم بسیاری از اعتراضات مردم به دلیل عدم آگاهی آنان از بیمه نامه خود است.
به عنوان نمونه روز گذشته فردی با گله و شکایت مدعی بود که شرکت بیمه پول او را خورده و در زمان خسارت به او خدماتی را ارائه نمی‌دهد در حالی که موضوع به شکل بسیار ساده‌ای قابل حل بود.
فرد معترض اطلاع نداشت که در زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه فرانشیزی از مبلغ خسارت کم و بعد به بیمه گذار ارائه می‌شود به این صورت که در اولین حادثه در بیمه بدنه مبلغ 10 درصد فرانشیز از کل خسارت کم و سپس به بیمه گذار پرداخت می‌شود.
البته این مسئول متذکر شد که سقف فرانشیز در بیمه بدنه تا 30 درصد است و مراکز پرداخت خسارت نباید بیش از این مبلغ در صورت تعدد حوادث از خسارت پرداختی به مشتری کم کنند.
یکی از افرادی که چک خسارت خود را دردست دارد به تأیید سخنان رئیس این بخش از مرکز پرداخت خسارت، گفت: من بار سومی است که از بیمه بدنه خود استفاده می کنم و در این مدت رضایت کافی را از این بیمه نامه و نحوه پرداخت خسارت آن از جانب شرکت بیمه مربوطه خود دارم.
براستی دلیل این رضایت و یا عدم آن در مراکز پرداخت خسارت چیست؟ آیا شرکت بیمه به میزان قابل توجهی اصولی و یا غیر اصولی فقط با هدف کسب سود عمل می‌کند و یا فقط عدم رضایت تعدادی از بیمه گذاران نبود آگاهی آنان از بیمه نامه‌ها است. اینان سئوالاتی است که در ذهن هر کس به وجود می‌آید که در ریشه این مشکلات در چیست؟

*ارزیابی فعالیت کارشناسان بیمه‌ای در هر زمان
مدیر شعب یکی از این مراکز پرداخت خسارت در پاسخ به این سؤالات، گفت: در بخش بیمه نامه‌های ثالث و بدنه مشکلات فراوانی در بخش صدور  و مهمتر از آن در بخش تسویه خسارت از جمله بازدید و برآورد میـــزان خسارت و تکــمیل مدارک مورد نیاز بیــمه گر جهت تسویه خسارت وجود دارد که ما با شناخت دقیق موانع موجود سعی در رفع این موانع نموده‌ایم.
وی گفت: برای جلوگیری از تخلف و یا اشتباه کارشناسان بیمه‌ای مکانیزم های خاصی را به کار گرفته‌ایم تا آنان هر زمان بدانند که ارزیابی آنان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تخلف با کارشناس برخورد می‌شود.
به گفته رفیعی، حتی برای رضایت‌مندی بیشتر مشتریان خود پیش از صدور چک، آنان را به تعمیرگاه‌های مجاز ارجاع داده و نظر آنها را نیز در میزان خسارت وارده جویا می‌شویم.
ولی به هر حال در این صنعت احتمال بروز تخلف از سوی بیمه گران یا بیمه گذاران وجود دارد که کاهش این امر ارتباط دقیقی با سیستم های نظارتی بخش‌های اصلی صنعت بیمه کشور دارد.

* ابهامات میزان خسارت اعلامی مراکز پرداخت
پیمانکاری با شنیدن این سخنان در حالی که در صف ارائه مدارک قرار داشت، ضمن ابراز ناراحتی خود از این مراکز پرداخت خسارت با رد کردن نظرات این رئیس شعبه مذکور، گفت: مدت یکسال است که برای دریافت خسارت در حال رفت و آمد به مراکز پرداخت خسارت هستم اما تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌ام.
وی ادامه داد: سال گذشته با اتومبیل خارجی خود با فردی تصادف کردم که با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت میزان خسارت وارده را حدود 500 هزار تومان تخمین زدند در حالی که بنده وقتی به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کردم میزان خسارت را بالای 2 میلیون عنوان می‌کنند.
یک سال است که در تلاش دریافت میزان واقعی خسارت خود از شرکت بیمه مدام در حال رفت و آمد هستم و آنان همچنان بر نظر خود که خسارت 500 هزار تومان است اصرار می‌کنند.
گودرزی بزرگترین نقطه ضعف مراکز پرداخت خسارت را کارشناسان آنان می‌داند زیرا به عقیده وی بیشتر سلیقه ای عمل می کنند تا حرفه ای.
عدم تطابق نظر کارشناسان بیمه‌ای با تعمیرگاه‌های مجاز باعث شده که اعتراض مردم به فعالیت مراکز پرداخت خسارت هر روز تعمق بیشتری پیدا کند که در این میان همت بیش از پیش شرکت های بیمه در هماهنگی با تعمیرگاه های مجاز خود در رفع مشکلات بیمه گذاران اهمیت فوق العاده‌ای پیدا می‌کند  

*نقش کارشناسان بیمه و افسر راهنمایی رانندگی
فرد دیگری که گله زیادی از کارشناسان بیمه داشت، اظهارداشت: بنده در زمان حادثه باید خسارت خود را بدون کروکی دریافت می‌کردم اما چون کارشناس، رسیدگی به حادثه را در صلاحیت خود نمی دانست و افسر نیز با او همکاری کرد من روانه این مراکز شده‌ام.
در حال حاضر چند هفته ای است که می آیم ومی روم که در روزهای اخیر بهانه جدیدی را برای عدم پرداخت خسارت به عنوان می کنند چراکه آنان معتقدند اصلاً این حادثه قدیمی بوده و مربوط به حادثه ای که شما مطرح می‌کنید نیست. دراین شرایط تکلیف من چیست؟
جلوگیری از ساخت اتومبیل‌های غیراستاندارد ، بهینه سازی وضعیت جاده‌های درون شهری و برون شهری کشور و البته توجه کارشناسانه به نرخ تعرفه بیمه‌ها مانند تفکیک گروه‌های پر ریسک و کم ریسک می‌تواند کمک شایانی در کاهش مشکلات مردم در بیمه شخص ثالث داشته باشد به نحوی که به دنبال آن کاهش تلفات و حوادث رانندگی نیز حاصل می‌شود.
اما در این میان نباید از فعالیت شرکت‌های بیمه غافل شد زیرا در کنار این عوامل عملکرد شرکت‌ها در ایجاد رضایت‌مندی بیمه گذاران نقش قابل اهمیتی را ایفاء می‌کند. با خدمات مناسب و اطلاع رسانی مطلوب در بیمه شخص ثالث نه تنها نگرانی مردم در این رشته بیمه‌ای برطرف خواهد شد بلکه ضریب نفوذ این رشته بیمه ای در میان مردم افزایش خواهد یافت چراکه در حال حاضر حدود 14 میلیون وسیله نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث در کشور وجود دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران