همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 3203 تاریخ : 1390/09/20-00:00:00
,5,
یک میدان عظیم گاز در دریای خزر کشف شد

برای اولین بار در تاریخ نفت و گاز ایران،

یک میدان عظیم گاز در دریای خزر کشف شد

و ی از مهندس هدایت اله خادمی مدیر عامل شرکت حفاری شمال که سهم ارزنده ای در اهتمام و مشارکت در کشف این میدان عظیم گازی در دریای خزر داشتند تقدیر کرد.

وزیر نفت دقایقی قبل در یک نشست خبری از کشف یک میدان گازی با ذخایر قابل توجه خبر داد .

 
 
به گزارش بانک و صنعت : مهندس رستم قاسمی صبح امروز (یکشنبه 20 آذر) در یک نشست خبری با اعلام کشف این میدان اظهار کرد: این میدان با فعالیت نیروهای صنعت نفت و حفارمردان شرکت حفاری شمال  و با فناوری حفاری در آبهای عمیق در عمق 700 متری دریای خزر و در منطقه مرزی کشف شده است.
قاسمی از کشف در این میدان چند برابر میزان پیش بینی های قبلی گاز خبر دادو افزود:این مخزن در عمق آب بیش از 700 مترقرار گرفته است و تا امروز بیش از 2400 متر توانستیم عملیات حفاری انجام دهیم تا به مخزن برسیم.
رستم قاسمی تصریح کرد: این مخزن مشترک نیست و در انتهای بخش مرزی در آب های ایران قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش ،سکوی حفاری نیمه شناور ایران – امیرکبیر، که فعالیت آن در دریای خزر منجر به کشف ذخایر جدید گاز برای کشور شده است می تواند درسطح آب به صورت نیمه شناور، عملیات حفاری را تا عمق ۱۰۳۰ متری سطح دریا و تا شش هزار متری بستر دریا انجام دهد.
وزن این سکوی نیمه شناور، بدون متعلقات آن ۱۴ هزار تن است و با ادامه فعالیت آن کار اکتشاف در آبهای عمیق جنوب دریای خزر امکان پذیر است.
 
وی درباره ظرفیت ذخایر موجود در این مخزن گفت: ظرفیت این مخزن گازی بیش از پیش بینی های انجام شده است و پیش از این سهم ایران در دریای خزر 11 تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود این در حالی است که تنها در همین مخزن چند برابر گاز وجود دارد و در ادامه نیز تصریح کرد:این مخزن مشترک نیست و بلوک های دیگری هم هست که هم اکنون به دنبال اکتشاف آنها هستیم.
وی افزود: ایران در منطقه خاورمیانه دارای فناوری اکتشاف و حفاری در آب های عمیق است،در حالیکه هم اکنون کشورهای محدودی به این فناوری دست یافته اند و در خاورمیانه این فناوری وجود ندارد .
مهندس قاسمی گفت: کشف این مخزن در دریاچه خزر که از نظر برخی ویژگی ها در مقایسه با خلیج فارس و دریای عمان بزرگ تر و پیچیده تر است با تکیه بر تلاش چند ساله متخصصان داخلی و مردان صنعت نفت انجام شد.
وی تصریح کرد: با کشف این مخزن منابع قابل توجهی به ذخایر کشور افزوده خواهد شد همچنین خبر خوشی برای ساکنان و مردمان شمال کشور است.
وزیر نفت تصریح کرد: تلاش ها برای اکتشاف در دریاچه خزر به سال های پیش از انقلاب برمی گردد و پس از انقلاب نیز اکتشاف در آب های عمیق در این دریاچه انجام شد که پس از پیگیری های بسیار بیش از 46 بلوک در این دریاچه شناسایی شد که عمده آنها در آب های عمیق هستند و بیش از 8 بلوک اصلی در این دریاچه مورد توجه قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: علی رغم مطالعاتی که خارجی ها در دریاچه خزر برای کشف بلوک ها و مخازن انجام داده بودند امروزه خوشبختانه بیش از آنچه پیش بینی شده بود تنها در یک بلوک به چند برابر آن دست یافتیم و با توجه به نشانه هایی که در بلوک حاضر است حجم قابل توجهی از منابع هیدروکربوری به ظرفیت کشور افزوده خواهد شد.
وی در پایان تصریح کرد: با اجرای این پروژه، دانش فنی مورد نیاز صنعت نفت توسط مراکز پژوهشی داخل کشور تامین خواهد شد و از مهندس هدایت اله خادمی مدیر عامل شرکت حفاری شمال ،مهندس اسفندیار جهانگیری و مهندس پرویز رحمانی که سهم ارزنده ای در اهتمام و مشارکت در کشف این میدان عظیم گازی در دریای خزر داشتند تقدیر و تشکر نمود

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 190
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران