بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520371 تاریخ : 1399/07/08-09:51:47
,13,
3 میلیون راس دام روی دست دامداران مانده و خریدار ندارد

رئیس سازمان امور عشایر:

3 میلیون راس دام روی دست دامداران مانده و خریدار ندارد

رئیس سازمان امور عشایر گفت: امسال 3 میلیون رأس دام در دست دامداران مانده و کسی نیست این دام را بخرد که بخشی از این به دلیل برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: طی سال های 98 و 99، با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس، 400 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه برای تأمین آب شرب جامعه عشایری اختصاص یافته و برای 23 هزار خانوار عشایری آب تا جلوی چادرهای آنان کشیده شده است.

کرمعلی قندالی با بیان اینکه طی این دو سال در مجموع 625 پروژه تأمین آب در مناطق عشایری به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: در روز 15 مهر "روز ملی روستا و عشایر" به صورت ویدئوکنفرانس پروژه تأمین آب بمرود در شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی با 650 خانوار بهره مند به صورت نمادین توسط رئیس جمهور افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه زندگی عشایر متنوع و سخت است و طی دوره 15 ساله خشکسالی، سال های سختی برای عشایر گذشته است، افزود: امروزه با وجود مشکلات در حوزه عشایر، 95 درصد عشایر به راه دسترسی دارند و 70 درصد آنان نیز از آب سالم برخوردار هستند.

مشکلی در تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور وجود ندارد

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال 3 میلیون رأس دام در دست دامداران مانده و کسی نیست این دام را بخرد که بخشی از این به دلیل برگزار نشدن مراسم حج و محرم بود.

وی ادامه داد: امروز این محصول استراتژیک را به حد قابل قبولی در کشور داریم و اگر صادرات هم باز شود در تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور دچار مشکل نمی شویم.

قندالی با اشاره به سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، گفت: در سرشماری عشایر در سال 1387 تعداد 213 هزار خانوار عشایری با یک میلیون و 200 هزار جمعیت در کشور وجود داشت که در سال گذشته با همکاری مرکز آمار ایران سرشماری عشایر به صورت ثبتی مبنایی انجام شد که بر اساس آمار اولیه آن، خانوارهای عشایری کشور به 324 هزار خانوار رسیده که 111 هزار خانوار اضافه شده و جمعیت آنان نیز 100 هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: نتایج سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور در اول آبان همزمان با "روز ملی آمار" با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رونمایی می شود.

1,800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه در چند سال گذشته وارد حوزه تأمین انرژی خورشیدی برای عشایر کشور شدیم، افزود: کار دیگری که انجام شد توجه به معیشت و تولید عشایر بود و در این زمینه طرح محوری زنجیره تولید گوشت قرمز را در مناطق عشایری اجرا کردیم.

وی یادآور شد: در سال های گذشته 1,800 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت کرده ایم که 550 میلیارد تومان آن با سود 4 درصد و بازپرداخت 5 ساله بوده است.

قندالی با بیان اینکه در گذشته تشکل های عشایری ورشکسته و بدهکار بودند، بیان داشت: اتحادیه مرکزی تعاونی های عشایری 83 میلیارد تومان بدهکاری داشت که با مصوبه ای که از مجلس گرفتیم سود بانکی این بدهکاری بخشیده شد و مابقی آنکه 21 میلیارد تومان بود در سال 98 پرداخت شد و امروز اتحادیه عشایری یک اتحادیه بسیار فعال است که وارد بازار خرید جو و ذرت از مردم شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به افزایش 400 درصدی سرمایه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری از بدو تأسیس تاکنون، گفت: این صندوق امروز 75 میلیارد تومان سرمایه دارد در صورتی که در سال 72 سرمایه آن 13 میلیارد تومان بود.

وی گفت: در موضوع خصوصی سازی بهترین واگذاری ها در سازمان امور عشایر اتفاق افتاده و حدود 290 مورد جایگاه های سوخت فسیلی، انبار و … به تشکل های عشایری واگذار شده است.

قندالی با اشاره به توافق با وزارت بهداشت برای راه اندازی کانکس های سیار بهداشت در مناطق عشایری، افزود: تعداد 18 کانکس سیار بهداشتی در مناطق عشایری استان فارس به بهره برداری رسیده و این کار به صورت فراگیر در همه مناطق عشایری کشور انجام می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه هنوز چالش ها و کمبودهایی در مناطق عشایری وجود دارد که باید پیگیری کنیم این مشکلات برطرف شود، تاکید کرد: فراکسیون عشایری برای ما خیلی مهم است و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت مجلس برای عشایر که یک جامعه نجیب، غیرتمند و مدافع ارزش ها هستند استفاده کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 184
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران