در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518451 تاریخ : 1399/06/05-12:34:22
,13,
22 هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک کشاورزی هزینه شد

معاون وزیر جهاد اعلام کرد:

22 هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک کشاورزی هزینه شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در هفت سال اخیر حدود 22 هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک در حوزه کشاورزی هزینه شده است.

به گزارش بانک و صنعت، علی مراد اکبری در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت در حال برگزاری است، اظهارداشت: در دولت تدبیر وامید حدود 22 هزار میلیارد تومان در بخش آب و خاک در حوزه کشاورزی هزینه شده است و در هیچ دولتی چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن چنین توجه ویژه ای به آب و خاک نشده بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در نتیجه این اقدام 1.1 میلیون هکتار سیستم های آبیاری تحت فشار در کشور ایجاد شده؛ ضمن اینکه 600 هزار هکتار نیز شبکه های فرعی آبیاری ایجاد شده است.

وی همچنین از ایجاد 300 هزار هکتار زهکشی زیرزمینی، بیش از 35 هزار هکتار تجهیز و نوسازی شالیزارها و 300 هزار هکتار تجهیز و نوسازی در آبخور شبکه های مدرن خبر داد و گفت: خروجی این اقدامات باعث شده بهره وری از 920 گرم به ازای مصرف هر متر مکعب آب به هزار و 450 گرم به ازای مصرف هر متر مکعب آب برسد.

به گفته اکبری، راندمان آبیاری نیز از 39 درصد به 45 درصد افزایش یافته و حدود 5 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی شده است.

سیستم های آبیاری هوشمندسازی می شوند

این مقام مسئول با اشاره به هوشمندسازی سیستم های آبیاری کشور گفت: در همین زمینه 10 پایلوت در کشور در دست اجرا داریم و رویکردمان این است که با کمک مردم و تکنولوژی تمام سیستم ها را هوشمند کنیم که بتوانیم برای مدیریت مصرف، ارتقای بهره وری و کارآیی مصرف رصد و پایش انجام دهیم.

وی همچنین با اشاره به مصوب شدن سند تحویل حجمی آب گفت: حدود دو هفته قبل این سند مصوب و به استان ها ابلاغ شده است.

به گفته اکبری، یکی از اهداف تحویل حجمی آب، استقرار ابزارهای اندازه گیری است.

در 15 محصول کشاورزی کم آبیاری وجود دارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در 15 محصول کشاورزی کم آبیاری وجود دارد، گفت: در برخی از این محصولات کم آبیاری بیش از 50 درصد است و کسی نیز نمی تواند این مسئله را تکذیب کند.

وی با بیان اینکه به روزرسانی سند ملی بهره وری آب در دست انجام است، گفت: به زودی از این سند رونمایی می شود.

وی همچنین با اشاره به مباحث مطرح شده مبنی بر میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی گفت: به اعتقاد ما میزان مصرف آب در این بخش 65 درصد است و اخیراً بر اساس اطلاعاتی که مرکز تحول و پیشرفت نهاد ریاست جمهوری ارائه کرده 48 هزار میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می شود که حتی از 65 درصد نیز کمتر است.

1079 پروژه آب و خاک در هفته دولت افتتاح می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تعداد پروژه هایی که در هفته دولت رونمایی می شود، 1079 پروژه آب و خاک است، گفت: این پروژه ها با سرمایه گذاری 1,134 میلیارد تومان افتتاح خواهند شد و برای 8782 نفر اشتغال در سراسر استان های کشور ایجاد می کنند. ضمن اینکه بیشترین پروژه ها به تعداد 171 مورد در استان خوزستان افتتاح خواهد شد.

وی درباره چاه های غیرمجاز نیز با بیان اینکه وزارت نیرو تعداد چاه های غیرمجاز را 350 حلقه اعلام کرده است، گفت: به اعتقاد ما تعداد چاه های غیرمجاز بیشتر از این میزان و حدود 400 هزار حلقه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر قاچاق خاک از کشور نیز تصریح کرد: از زمانی که بنده در این معاونت مشغول فعالیت هستم، هیچ گزارش و اطلاعاتی از اینکه خاک کشاورزی قاچاق می شود، به ما ارائه نشده است و سازمان های امنیتی و اطلاعاتی نیز این مسئله را تأیید کرده اند.

آیین نامه اجرایی قانون حفاظت خاک هفته آینده به دولت می رود

اکبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آخرین وضعیت تدوین آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک به چه صورت است، گفت: تدوین این آیین نامه باید توسط چهار دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و سازمان برنامه و بودجه با محوریت وزارت جهاد کشاورزی انجام می شد که به دلیل شیوع کرونا مقداری با تأخیر مواجه شد. در حال حاضر تدوین آن به اتمام رسیده و در دفتر حقوقی ما قرار دارد تا با قوانین تطبیق داده شود و در صورت عدم وجود مغایرت با قوانین تا هفته آینده به دولت ارسال می شود و با توجه به اینکه تمام نظرات کارشناسی در این آیین نامه لحاظ شده، به احتمال بسیار قوی در دولت نیز زمان تصویب آن زیاد طول نمی کشد.

وی همچنین از پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی به رئیس جمهور برای تشکیل شورای عالی خاک خبر داد و گفت: رئیس جمهور از چند تن از معاونان خود خواسته این مسئله را بررسی کنند و درباره آن نظر بدهند که منتظر نظرات آنها هستیم.

اکبری با اشاره به اینکه در بحث خاک کشور غفلت شده است، افزود: رهبر معظم انقلاب نیز اعلام کرده اند که خاک مهمتر از آب است، چون آب تجدیدپذیر است و خاک تجدیدپذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه مواد آلی خاک های ما بسیار ضعیف هستند، گفت: مواد آلی 60 درصد از خاک های کشاورزی کمتر از یک درصد است که ما برنامه های جدیدی برای این مسئله داریم و در سازمان برنامه و بودجه نیز پیگیری می کنیم تا برای آن ردیف اعتباری دریافت کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران