از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516537 تاریخ : 1399/05/02-12:16:17
,10028,
20 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی تیر ماه

20 روز تنفس هوای آلوده در تهران طی تیر ماه

تهران طی تیر ماه امسال به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن 20 روز هوای آلوده داشت.

به گزارش بانک و صنعت، کیفیت هوای پایتخت در تیر ماه امسال طی 11 روز در شرایط قابل قبول و به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن 19 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در شرایط ناسالم برای همه گروه ها بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، افزایش غلظت آلاینده ازن 19 روز از هوای تهران را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد اما غلظت این آلاینده طی یک روز از این 19 روز با شاخص میانگین 149 در آستانه شرایط ناسالم برای همه افراد قرار گرفت.

با وجود اینکه ازن علت اصلی آلودگی هوای تهران طی این بازه زمانی بود اما در پنج روز از اولین ماه تابستان امسال نیز غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس گزارش شد اما به دلیل اینکه طی آن روزها شاخص ازن عدد بالاتری نسبت به ذرات معلق داشت، به عنوان آلاینده شاخص اعلام شد.

ازن حدود سه سال است که در ماه های گرم سال به عنوان آلاینده هوای تهران اعلام می شود. پیش از این غلظت آن در هوای پایتخت به دلیل نبود امکانات کافی برای اندازه گیری به طور دقیق اعلام نمی شد.

در مورد چگونگی تشکیل آلاینده ازن باید گفت که آلاینده هایی مانند اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرّار در حضور نور خورشید آلاینده ازن(O3) را تولید می کنند. اکسیدهای نیتروژن محصول احتراق خودروها، موتورسیکلت ها و خودروهای دیزلی است. ترکیبات آلی فرّار نیز از بخارات بنزین و از فعل و انفعالات سوخت رسانی تولید می شود. شاخص آلاینده ازن عموما در ماه های گرم سال افزایش پیدا می کند به طوری که طی تابستان سال گذشته ازن 18 روز از هوای تهران را آلوده کرد.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، تیر ماه سال گذشته تهرانی ها 18 روز هوای قابل قبول داشتند و ازن نیز 13 روز از هوای پایتخت را تحت تاثیر قرار داد که در این بین سهم هوای ناسالم برای گروه های حساس 12 روز و سهم هوای ناسالم برای همه گروه ها یک روز بود.

گفتنی است که یکی از منابع پیش ساز آلاینده ازن، آلاینده ناکس است. منابع متفاوتی در تولید ناکس که عدد آن از ابتدای امسال به عنوان آلاینده شاخص اعلام می شود، دخیل هستند. در شهر تهران 35 درصد آلاینده ناکس توسط منابع متحرک و 32 درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر کدام به ترتیب سهم 14 و 8 درصدی در تولید این آلاینده دارند.

در تیر سال 97 نیز کیفیت هوا در تهران بر اساس شاخص AQI طی 22 روز در شرایط قابل قبول و 9 روز نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. علت اصلی آلودگی هوا طی این 9 روز آلاینده ازن بود.

اولین ماه تابستان 96 نیز کیفیت هوا 25 روز در شرایط قابل قبول و 6 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت. ازن و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون هر کدام سه روز سبب افزایش شاخص کیفیت هوا در این بازه شدند. در تیر ماه سال 95 نیز هوا در پایتخت 26 روز در شرایط مطلوب قرار داشت و طی 5 روز نیز هوا به دلیل افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون برای گروه های حساس ناسالم شد.

بر اساس آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در انتشار ذرات معلق 60.8 درصد است و حدود 40 درصد ذرات معلق در تهران از منابعی مانند نیروگاه ها، صنایع، پالایشگاه، پایانه های اتوبوس، منابع آلاینده خانگی، تجاری، اداری، راه آهن، جایگاه سوخت و فرودگاه ها منتشر می شود همچنین سهم خودروهای سواری در تولید ذرات معلق 13.9 درصد، خودروهای دیزلی شامل مینی بوس، اتوبوس واحد، اتوبوس سرویس و کامیون ها حدود 35 درصد، موتورسیکلت ها 10 درصد است. به این ترتیب بیشترین سهم از آلودگی هوای تهران متعلق به خودروهای دیزلی است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران