جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519215 تاریخ : 1399/06/19-13:18:50
,17,
2 تصمیم مهم دولت برای حمایت از بورس

دژپسند خبر داد:

2 تصمیم مهم دولت برای حمایت از بورس

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: نه فقط دولت که حکومت و قوای دیگر هم از بازار سرمایه حمایت خواهند کرد. در این زمینه دولت 2تصمیم مهم گرفته است که در روزهای آینده اجرا خواهد شد.

به گزارش بانک و صنعت، فرهاد دژپسند

روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به برنامه های دولت برای بازار سرمایه، گفت: یکی از تصمیمات مهم این بود که به افزایش سرمایه شرکت های بورسی کمک می کنیم.

وی افزود: دولت برای شرکت هایی که افزایش سرمایه می دهند، اگر سلب سهام با سلب حق تقدم باشد 20 درصد درآمد، مشمول مالیات با نرخ صفر محاسبه می شود و این جایزه بزرگی برای افزایش سرمایه شرکت های بورسی در بورس است.

وزیر اقتصاد اظهارداشت: اقدام دیگری که انجام شد این است که از سال 94 در قانون رفع موانع تولید حکمی داشتیم که صندوق توسعه ملی باید سالیانه یک درصد ورودی خود را به عنوان سپرده در صندوق تثبیت سرمایه بورس قرار می داد و چون تا کنون اختلاف نظر بین بورس و صندوق توسعه ملی بود، این مهم انجام نشد.

وی افزود: پس از پیگیری ها در نهایت به اجماع رسیدیم که این کار انجام شود و در آینده نزدیک تمام سنوات گذشته (از سال 94 تا 98) یک درصد ورودی محاسبه و جزو منابع صندوق تثبیت می شود.

دژپسند ادامه داد: همچنین مقرر شد حقوقی های دولتی وابسته به دولت خرید و فروش خود را با پایداری بورس هماهنگ کنند، یعنی بورس باید روند هماهنگی داشته باشد.

وی با بیان اینکه اهتمام کل کشور این است که بازار سرمایه پایدار باشد، گفت: در چهار ماه گذشته تصمیماتی که دولت اتخاذ کرد یا تصمیات شورای عالی بورس همچنین مصوبات مجلس شورای اسلامی همچون طرح دو فوریتی افزایش سرمایه که با برگزاری جلسات کمیسیون اقتصادی مصوب شد همه بر پایداری بازار سرمایه اهتمام داشت.

وزیر اقتصاد گفت: ممکن است صاحبنظران، مقامات در پست های خاص اظهارنظر داشته باشند اما فعال بازار سرمایه باید منافع خود را بسنجد. برای نمونه تابلو بورس امروز نسبت به دیروز سبز شد بنابراین افرادی که دیروز فروختند امروز ضرر کردند.

وی اضافه کرد: بنابراین باید دوره میان مدت و بلندمدت توسط سهامداران محاسبه شود و تمام افرادی که سرمایه خود را آوردند ازآن صیانت کنند و تصمیمات هیجانی گرفته نشود چرا که بورس نهاد حرفه ای است.

دژپسند اظهارداشت: من نمی گویم افراد سهام خود را بفروشند یا نفروشند، بخرند یا نخرند چون معتقدم هر فردی که دارایی دارد صاحب دارایی خود است و حق تصمیم دارد، اما خواهش می کنم تصمیم بر مبنای محاسبات عقلانی باشد، چون سرمایه حاصل از فروش سهام را کجا می خواهید ببرید؟ ایا آنجا پایدارتر است.

وی اضافه کرد: در بورس ما دو بحث داریم، سود سهام داریم که سالیانه شرکت مجمع تشکیل می دهد و سود تقسیم می شود و دیگری افزایش قیمت سهام است و این دوره هاست که تعیین کننده است، اگر ما بخواهیم زودگذر و هیجانی تصمیم بگیریم پشیمان خواهیم شد.
عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: اما روند کنونی این است که کشور به پایداری بازار سرمایه نیاز دارد و حتما برای حفظ پایداری آن برنامه دارد.

وی با بیان اینکه دولت به بورس نگاه ابزاری ندارد، اضافه کرد: هم اکنون برای عرضه اولیه برنامه منسجم داریم و آماده عرضه هستیم. همچنین در مورد شناورها، برنامه منسجم داریم.

دژپسند تاکید کرد: نگاه بلندمدت برای اقتصاد داریم و برای اقتصاد نیازمند بورس هستیم.

وی تصریح کرد: جنس حمایت ما از بورس متفاوت است. اینکه گفته می شود دولت از بورس حمایت می کند به معنای تضمین نیست بلکه حمایت ما این است که عرضه و شناورها را افزایش می دهیم و برای افزایش سرمایه تسهیلات ایجاد می کنیم تا بورس روند پرمحتوایی داشته باشد و شرایط عالی رقم بزنیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: نوسان در ذات بورس است و فعالان این بازار هم بهتر است نگاهی میان یا بلندمدت به آن داشته باشند.

وی با بیان اینکه انتظار می رود سهامداران با تامل بیشتری در بورس رفتار کنند، تاکیدکرد: نگرانی ها درست است، اما در بازار سرمایه باید حساب و کتاب مبنای کار باشد.

وی تصریح کرد: امروز یکی از ضروریات اجتناب ناپذیر اقتصاد ایران، پایداری، تقویت و ماندگاری بازار سرمایه است؛ موضوعی که منحصر به این دولت نیست، بلکه هر دولتی به یک بازار سرمایه قوی، عمیق و فعال نیاز دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: اگر بازار سرمایه قوام یابد، برای سرمایه ها و سرمایه در گردش بنگاه ها تامین مالی می شود، بر این اساس اشتغال و تولید افزایش می یابد؛ موضوعی که یک تجربه جهانی است.

وی ادامه داد: بانک ها نیز موظفند واحدهای تملیکی خود را واگذار کنند، به این معنی که اگر بانکی ملکی را از شخصی به دلیل انباشت بدهی اش به تملک خود در آورد، نباید آن ملک راکد بماند، بلکه باید ابتدا آن را فعال کرده و سپس واگذار کند.

دژپسند گفت: به همین منظور سامانه ای تعریف و راه اندازی شده که به صورت فصلی پایش و نتیجه آن به رئیس جمهوری و کمیسیون های اقتصادی و برنامه ریزی مجلس منعکس می شود؛ این مهم اکنون برای بانک های دولتی با شدت و قوت پیگیری می شود و برای سایر بانک ها نیز برنامه داریم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 174
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران