تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1775 تاریخ : 1390/06/05-00:00:00
,8,
تنها یک دوازدهم سود «عدالت» پرداخت شده است

تنها یک دوازدهم سود «عدالت» پرداخت شده است

اما تنها یک دوازدهم مصوبات از طریق شرکت‌های مورد واگذاری تامین و به سهامداران پرداخت شده است.

:مدیرعامل اتحادیه کشوری تعاونی‌های سهام عدالت گفت: تا کنون بالغ بر 35 میلیارد تومان از سهام شرکت‌های مورد واگذاری دولت در قالب رد دیون از طریق سهام عدالت واگذار شده است.

 

به گزارش روز شنبه شبکه تخصصی بانک و صنعت ،داریوش پاکبین با اشاره به پذیرش عضویت بالغ بر سه میلیون و 100 هزار نفر متقاضی سهام عدالت در بخش کارگران فصلی و ساختمانی در تعاونی‌های سهام عدالت اظهار داشت: پایش پرونده‌های ثبت‌نام‌کنندگان متقاضی سهام عدالت در قالب کارگران ساختمانی و فصلی حاکی از ریزش 300 هزار نفری آنهاست.
وی ادامه داد:‌ براساس برآوردهای صورت گرفته روند پایش‌های تکمیلی، ثبت‌نام و ساماندهی کارگران فصلی و ساختمانی در شرکت‌های تعاونی تا پایان سال به طول خواهد انجامید.
وی افزود: بالطبع هنوز هستند کارگرانی که موفق به ثبت‌نام و ارائه اطلاعات لازم برای دریافت سهام عدالت نشده‌اند که بنابر نیاز در صورت احراز این واقعیت ممکن است زمان مناسب دیگری را برای دریافت اطلاعات افراد باقی مانده و ثبت‌نام از آنها در نظر گرفته شود.
وی تاکید کرد:‌ در حال حاضر تعاونی‌های سهام عدالت در حال ساماندهی و انتشار برگه‌های سهام عدالت هستند که با توجه به محدودیت‌های اجرایی و زیاد بودن متقاضیان طی این فرآیند و معرفی افراد به شرکت‌های سرمایه‌گذاری تا پایان سال جاری به طول خواهد انجامید.
اختیارات مدیریتی شرکت‌های ذیل اصل 44 در قالب سهام عدالت واگذار شود
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های سهام عدالت با اشاره به اینکه واگذاری اختیارات اجرایی و مدیریتی شرکت‌های مورد واگذاری ذیل اصل 44 در قالب سهام عدالت با کندی مواجه است، خاطرنشان کرد: علاوه بر اصلاح این فرآیند سازمان خصوصی‌سازی باید سازوکار مناسبی را به منظور واگذاری سهام توام با اختیارات مدیریتی و اجرایی تعریف کند.
وی واگذاری سهام شرکت‌های ذیل اصل 44 در قالب سهام عدالت بدون اختیارات مدیریتی و اجرایی را مناسب اقتصاد رو به توسعه ایران ندانست و تصریح کرد: به دلیل نبود حمایت‌های لازم، بیشتر شرکت‌های نفتی به دلیل تخصیص و پرداخت سود حاصله از فعالیت‌های اقتصادی نسبت به سهام عدالت بی‌توجه هستند و عملکرد مناسبی ندارند.
وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون سه سال از شروع فعالیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت گذشته است، گفت: به‌‌رغم سه سال تلاش در مسیر تامین و پرداخت سود سهام عدالت متاسفانه تنها یک دوازدهم منابع تخصیص یافته به این سبب را توانسته‌ایم تامین و به متقاضیان سهام عدالت پرداخت کنیم که اصلا توجیه اجرایی ندارد.
پاکبین گفت: تاکنون بالغ بر 35 میلیارد تومان از سهام شرکت‌های مورد واگذاری دولت در قالب رد دیون از طریق سهام عدالت واگذار شده است؛ اما در عمل طی چهار سال فعالیت تنها توانسته‌ایم تنها یک دوازدهم مصوبات را از طریق شرکت‌های مورد واگذاری تامین و به سهامداران پرداخت کنیم.
وی تصریح کرد: اتخاذ هر تصمیمی مبنی بر واگذاری شرکت‌های دولتی از کانال سهام عدالت بدون واگذاری امور اجرایی و مدیریتی ارزش اجرایی ندارد.
وی تعهدپذیری شرکت‌های مورد واگذاری به برآورد صحیح سود حاصله از فعالیت سالانه و تامین و پرداخت به هنگام آن به مردم از طریق شرکت‌های تعاونی سهام عدالت را یک الزام اجرایی دانست و تاکید کرد: با توجه به مشکلات به وجود آمده به نظر می‌رسد مسوولان امر مطابق تمهیدات اجرایی مصوب باید سازوکار اجرایی مناسبی را به این منظور اتخاذ و در دستورکار قرار دهند.
وی ادامه داد: در بحث واگذاری‌ها دولت از 100 درصد منابع درآمدی در اختیار، مکلف به واگذار 80 درصد منابع توام با اختیارات مدیریتی و اجرایی است؛ اما متاسفانه تا به امروز محقق نشده است که باید برای گذر از سد این مشکل چاره‌ای اندیشید.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران