در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1717 تاریخ : 1390/05/30-00:00:00
,17,
دود اختلاف برسر دیه، به چشم چه کسی می رود!

دود اختلاف برسر دیه، به چشم چه کسی می رود!

دیه ی 90 میلیونی ابلاغ شد و مردم مجدداً با چالشی بزرگ دست به گریبان شدند ، اما باید دست به دعا برداریم که برای آن فکری شود !

در روزهای اخیر بحث داغ برسر مبلغ دیه و پرداخت آن ، بعد از زمان ابلاغ  آن به دستگاه های ذی ربط  ،همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده و امّا و اگرهای زیادی به راه انداخته است .

از آن جا یی که بین خود مسئولین ذی ربط نیز تفاوت دیدگاههای عمیق و ابراز  نظرهای زیادی وجود دارد، قطعا بدانید که دود این تصمیم گیری های ّ ً به چشم رانندگان و به خصوص مسافر برهای زحمتکش " قشر ضعیف جامعه"  خواهد رفت ، زیرا به طور طبیعی با گران شدن بیمه و هزینه های آن ، باید به دنبال گران شدن تعرفه های حمل و نقل نیز باشیم .

این که به قول حجت الاسلام والمسلمین  محسنی اژه ای سخنگوی دستگاه قضایی کشور  سال گذشته مبلغ 60 میلیون به اشتباه محاسبه شده بود ، ( که این محاسبه باز از طرف مسئولین بوده نه اقشار عادّی جامعه ) ؛ ویا سردارعزیر راهنمایی و رانندگی معتقدند که  ازدیاد مبلغ دیه را عامل باز دارنده خوانده بود،   و موافقان اندکی که این نرخ را موافق حال جامعه می دانند ! باید خاطر نشان کرد  ،عمدی نبودن تصادفات منجر به فوت به لحاظ عدم ایمنی جاده ای و استاندارد نبودن خودروهای ساخت داخل و بعضا وارداتی  سهم بسیاری از قصور های رانندگی را در بر دارد و ایکاش این سهم بیمه و ازدیاد آن از خودرو سازان متخلف در امر به روز رسانی ساخت اتومبیل ( که یک کارشناس ، استاندارد ساخت خودرو را در ایران 20 سال عقب تر از جهان دانست ) و همچنین مسوولان و دست اندر کاران راه و ترابری اه و دیگر دست اندرکاران زیر ساخت ها ،اخذ  می شد تا یک راننده که به هیچ عنوان  نمی خواهد خود را در چنین معضلاتی گرفتار ببیند ، ناخواسته گرفتار بدهی و زندان شود!.

* چندین سال پیش و در پی ازدیاد مبلغ دیه در استان خراسان شاهد بر خورد جزئی یک اتومبیل با عابر پیاده بودم و البته به علت حساسیت شخصی در پی دانستن واقعیت بر آمدم و مشاهد شد، با وجود کم کردن سرعت توسط راننده و کنار کشیدن خودرو ، عابر سعی به تصادف عمدی با اتومبیل را داشته تا به خاطر فقر و گریز از آن با دریافت مبلغ دیه ،خانواده ی عابر از مشکلات خود رهایی یابند!

این اتفاق بصورت جزئی تر یک بار در تهران نیز برایم اتفاق افتاد و جالب تر اینکه در هر 2مورد رانند گان مقصر شناخته شده اند و ملزم به پر داخت دیه  ! ! !

درست است که این هزینه از طرف بیمه پرداخت می شود امّا بیمه از جیب مبارکش آن را بذل و بخشش نمی کند بلکه باید آن را در هزینه های بیمه لحاظ نماید که این هم اجحاف در حقّ بیمه گر و هم بیمه گذار خواهد بود .

از طرف دیگر ، اشخاصی که با اتومبیل قسطی خود( که غریب به اتفاق ماشین های عمومی نیز، چنینند ) مسافر کشی می کنند یا باید آن را در هزینه های خود لحاظ نمایند و یا باید از بیمه کردن ماشین خود صرف نظر کنند که این خود در صورت بروز حادثه بر تعداد زندانیان دیه می افزاید .

در ماه مبارک و برنامه های تلویزیونی چندین بار تا به حال شاهد این بوده ایم که افرادی به خاطر دیه ی چند صد هزار تومانی و تصادفات جزیی در زندان به سر می برند ، حال اگر بخواهد این تغییر اعمال شود، چه بسا این تعدادبه سرعت افزایش می یابد و چون رقم بدهکاری های زیاد می شود از ستاد دیه هم کاری ساخته نیست..

یاداوری این نکته هم ضروری است که حتی اگر ما و شما هم راننده منضبط و با حوصله ای باشیم دیگران رعایت نمی کنندو ما را به دردسر می اندازند یا انکه بعضی ها در جامعه برای کسب در آمد های نامشروع " »ا بخوانید از سر ناچاری و نداری و فقر !!"  خود یا خودرو هایشان را به خودرو شما می کوبند.!؟

              حمید بیات

 

 ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 184
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران