در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518434 تاریخ : 1399/06/05-11:03:51
,17,
17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران:

17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات بازنگشته است

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تعهدات ارزی صادرکنندگان طی سالهای 97 و 98 به میزان 50 میلیارد یورو است که هنوز 17 میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات طی این دو سال بازنگشته است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم دیشب در یک برنامه خبری با اشاره به رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، اظهار داشت: موضوع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان از 22 فروردین سال 97 مطرح شد، بنابراین صادرکنندگان بر اساس بخشنامه بانک مرکزی موظف به بازگشت ارز حاصل از صادرات شدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه میزان صادرات غیرنفتی کشور از مورخ 22 فروردین 97 تا پایان اسفند 98 به میزان 80 میلیارد یورو است، افزود: اما میزان تعهدات ارزی به این میزان نیست به دلیل اینکه با توجه به برخی از مشکلات قیمت گذاری کالا در گمرکات که در سال 97 به وجود آمد بانک مرکزی برای صادرکنندگان 20 درصد تخفیف قائل شد.

زادبوم با بیان اینکه بنابراین صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی حدود 56 میلیارد یورو است، بیان داشت: بخشی از این صادرات نیز شامل فرآورده های نفتی مانند بنزین می شود که بازگشت ارز آن 4200 تومانی است و متعهد آن نیز دولت است بنابراین در مجموع صادرات غیرنفتی ما در بازه زمانی 22 فروردین 97 تا پایان اسفند 98 به میزان 50 میلیارد یورو است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: بنابراین تعهدات ارزی صادرکنندگان به میزان 50 میلیارد یورو است که سر رسید صادرات سال 97 در دی ماه 98 و سر رسید صادرات سال 98 نیز در تیرماه 99 بوده است.

وی بیان داشت: لذا بر اساس اعلام بانک مرکزی و آمار گمرک با کنار گذاشتن صادرات فرآورده های نفتی در مجموع صادرکنندگان غیر نفتی بخش خصوصی و دولتی متعهد به بازگشت 50 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات بوده اند که بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی در هفته گذشته به سازمان توسعه تجارت 17 میلیارد یورو از این مبلغ ارز هنوز به کشور باز نگشته است.

زادبوم اظهار داشت: مازاد 17 میلیارد یورو نیز تعهدات ارزی است ولی مربوط به شرکت ها و اقلامی است که ارز را به قیمت 4,200 تومان باز می گردانند که دولت متعهد آن است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 177
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران