تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1569 تاریخ : 1390/05/18-00:00:00
,7,
 صنـدوق طـلا در آستانـه اخـذ مجوز از سازمان بورس

صنـدوق طـلا در آستانـه اخـذ مجوز از سازمان بورس

معامله‌گران طلا و ارز با تکیه بر مزایای این صندوق ها، اقدام به خرید و فروش طلا و ارز کنند.

: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در اوایل سال 90 از تشکیل صندوق های طلا و ارز خبر داد که به واسطه آن مقرر شد ابزارهای جدید وارد بازار شوند.

 

به گزارش روز سه شنبه شبکه تخصصی بانک و صنعت : در همین راستا، سازمان بورس راه‌اندازی دو صندوق طلا و ارز را در دستور کار خود قرار داد به طوریکه هم اکنون کارگروه مربوط به راه اندازی صندوق طلا، اقدامات اولیه و مدارک لازم برای تصویب نهایی به سازمان بورس ارسال کرده است.

 

محمد یوسف امین داور مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه به عنوان یکی از متولیان کارگروه فوق درباره راه اندازی صندوق طلا و اینکه درحال حاضر چه اقداماتی برای راه اندازی این صندوق انجام شده است؟ توضیح داد: راه اندازی صندوق طلا یکی از برنامه های امسال سازمان بورس است که مباحث مربوط به آن توسط یک کارگروه متشکل از برخی کارگزاری ها و نمایندگانی از این سازمان درحال بررسی است و هم اکنون متولیان درحال تنظیم دستورالعمل های این صندوق ها هستند و پیشنهادات در این مورد به متولیان سازمان ارایه شده است که پیش بینی می شود این مساله تا آذرماه امسال نهایی شود.

وی درباره شکل گیری این صندوق‌ها توضیح داد: پیش از این پیشنهاد شده بوده که شکل اجرایی به شکل صندوق های سرمایه گذاری و یا به شکل ETF باشند اما از آنجایی که هنوز بستر ETF در بازار کشور فراهم نیست بنابراین این صندوق ها برمبنای سرمایه گذاری راه اندازی خواهند شد.

امین داور همچنین به ترکیب سبد دارای این صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: طبق بررسی‌های انجام شده، پیشنهاد شد تا دارایی این صندوق متشکل از پول نقد، طلا، اوراق مشارکت و اوراق مشتقه تعریف شده برای طلا باشد اما نظر سازمان بورس بر این است که متشکل از پول نقد، طلا و اوراق مشارکت باشد.

 

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر چه میزان طلا در کشور وجود دارد و این صندوق توانایی جذب چه میزان طلا را دارد؟ متذکر شد: برآوردهای غیر رسمی براین مبناست که 13 هزار تن طلا در کشور وجود دارد و از آنجایی که مردم علاقه مند نگهداری آن هستند برای نگهداری هر تن طلا باید حدود 55 میلیارد تومان هزینه کنند که در کل رقمی معادل 715 هزار میلیارد تومان خواهد شد هرچند آمارهای یاد شده یک آمار تقریبا غیر رسمی است اما طبق آمار رسمی، سالانه حدود سالانه 200 تا 300 تن طلا وارد کشور می شود و باتوجه به اینکه بخشی از آن قاچاق است، برآورد می شود که سالانه 400 تا 500 تن طلا در کشور وارد می شود.

 

مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه اهداف شکل گیری این صندوق‌ها را مد نظر قرار داد و افزود: هدف از راه اندازی این صندوق ها نگهداری آن بخش از طلا هایی است که خانوارها آن را پس انداز می کنند، است، در نظر داریم تا پس اندازهای طلا را جذب کنیم و مردم با یک هزینه اندک از رشد طلا بهره برده و منتفع شوند زیرا با این روش، علاوه بر کاهش ریسک، نگهداری آن نیز راحت‌تر است.

 

 به نحوه خرید و ابطال اوراق طلا در این صندوق اشاره کرد و گفت: به منظور محاسبه این مساله در پی یک نرخ رسمی طلا هستیم که تاکنون دو روش برای آن پیشنهاد شده است، یک روش محاسبه نرخ طلای جهانی به علاوه نرخ رسمی ارز است و روش دیگر هم آنست که سازمان بورس با اتحادیه طلا و جواهر قراردادی را منعقد کند که این نهاد هر روز به طور رسمی نرخ طلا را به سازمان اعلام کند و نحوه محاسبه بر مبنای نرخ ارایه شده از سوی اتحادیه طلا وجواهر کشور باشد.

 

امین داور در ادامه درباره اینکه آیا میزان پذیره نویسی این صندوق‌ها تفاوتی با سایر صندوق‌ها دارد؟ توضیح داد: آنچه مسلم است سازمان بورس درصدد گسترش ابزارهای مالی است و میزان پذیره نویسی و جذب منابع صندوق های طلا، همانند صندوق های کوچک و بزرگ به ترتیب تا 5 تا 50 میلیارد تومان خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 150
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران