تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521159 تاریخ : 1399/07/21-12:55:20
,17,
15 کشور همسایه 70 درصد صادرات ایران را به خود اختصاص داده اند

در نیمه اول امسال

15 کشور همسایه 70 درصد صادرات ایران را به خود اختصاص داده اند

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در نیمه اول امسال، 15 کشور همسایه، 70 درصد از سهم صادرات ایران را به خود اختصاص داده و این در حالی است که سال 97، سهم کشورهای همسایه از صادرات 55 درصد و سال 98، این رقم به 60 درصد رسید بود.

به گزارش بانک و صنعت، حمید زادبوم در گفتگو با برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود: سال گذشته بیش 24 میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه داشتیم و طبق بررسی های انجام شده هم اکنون ظرفیت 125 میلیارد دلاری صادرات به 15 کشور همسایه وجود دارد.

وی تصریح کرد: ظرفیت موجود براساس سابقه صادرات کالا و اقلام مورد نیاز کشور های همسایه برآورد شده است.

زادبوم با اشاره به کاهش 14 درصدی تجارت بین المللی افزود: به علت شرایط کرونا در جهان، کشور هایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرز های زمینی آن ها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبه رو شدند.

وی با بیان اینکه این پدیده مربوط به ایران نیز است، تاکید کرد: در این مدت 20 مرز مشترک ما با کشور هایی که پیش از این به آن ها صادرات داشتیم بسته و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ویژه روسیه و قزاقستان در دوران کرونا ادامه داد: با بازگشایی مرز های زمینی با کشور های همسایه، کاهش صادرات از 50 درصد در فروردین به 34 درصد در پایان 6 ماه اول امسال رسید.

وی سپس در تشریح دلایل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات گفت: یکی از دلایل آن توقف صادرات گاز به کشور ترکیه است.

زادبودم گفت: در 5 ماه اول امسال صادرات ما به ترکیه 513 میلیون دلار بوده در حالی که در 5 ماه اول سال گذشته صادرات ما به این کشور 2 میلیارد و 470 میلیون دلار بوده است و این اختلاف 2 میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به این کشور است.

وی تاکید کرد: عامل موثر دیگر بر کاهش صادرات، دو ماه بسته شدن مرز های بسیاری از کشور های همسایه بر کالا های وارداتی به علت شیوع کرونا است که هنوز این محدودیت در واردات کالا به ترکمنستان ادامه دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: علاوه بر این، بعد از بازشدن مرز ها، به علت تراکم کامیون های حمل بار در مرز ها با کندی در صادرات مواجه شده ایم که البته ممکن است هنوز هم در برخی مرز ها شاهد این کندی باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به سیر صعودی صادرات کشور در دو ماه اخیر گفت: اگر وضع تجارت خارجی و صادرات به همین شیوه ادامه داشته باشد، می توان امیدوار بود که صادرات کشور نسبت به نیمه اول سال بیشتر شود.

زادبوم در خصوص مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه صادرات تصریح کرد: مهم ترین چالش صادرات به کشورهای همسایه زیرساخت های تجاری و پایانه های مرزی و عدم حمایت مناسب صادرکنندگان از سوی شبکه بانکی کشور است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: ما در سازمان توسعه تجارت ایران بسته حمایت از صادرات را به کمک اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صادرات به سمت حل مشکلات پایانه های مرزی سوق دادیم.

زادبوم تاکید کرد: باید انسجام فرماندهی واحد در مرزها ایجاد شود و این عامل تعیین کننده ای در توسعه صادرات به کشورهای همسایه به شمار می آید.

وی اعلام کرد: برای افزایش موافقت نامه های تجاری با سایر کشورها، الزام رسیدن به تعادل در مبادلات تجاری مطرح است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: محدودیت های تجاری با کشورهایی که موافقت نامه داریم باید کاهش یاید و واردات را به سمت کشورهایی سوق دهیم که صادرات بیشتری داریم.

زادبوم افزود: تعدد تصمیم گیری و بخشنامه ها به تجارت خارجی آسیب زده و باید این امر ساماندهی شود که البته و در شرایط حاضر بخشی از این تصمیمات به دلیل وضعیت خاصی کشور و محدودیت های کرونایی و تحریم ها است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 147
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران