تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 312128 تاریخ : 1396/10/04-15:49:56
,17,
15 میلیون مرغ در 90 روز معدوم شد

15 میلیون مرغ در 90 روز معدوم شد

افزایش قیمت تخم مرغ ادامه خواهد داشت

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: اگر بیماری حاد تنفسی کنترل نشود و روند معدوم‌سازی مرغ تخم گذار ادامه یابد، قیمت تخم مرغ باز هم افزایش خواهد داشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت؛ ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در خصوص افزایش ناگهانی قیمت تخم مرغ تا مرز 21 هزار تومان اظهار کرد: زمانی که بیماری طیور در ماه‌های سرد سال توسط دامپزشکی پیش بینی شد تخم مرغ در کشور کیلویی 2 هزار و 800 تا 3هزار تومان بود اما به خاطر عدم ذخیره سازی در حال حاضر به شانه ای 21 هزار تومان رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر درب مرغداری هرکیلو تخم مرغ 7 هزار تا 7هزار و 100 تومان به فروش می رسد. علت اصلی این افزایش قیمت ناگهانی معدوم شدن مرغ ها در مرغداری ها است که کاهش تولید شدید را به همراه داشته است.
نبی پور در رابطه با بیماری شایع شده در مرغداری ها خاطر نشان کرد: این بیماری هنوز اسم خاصی ندارد اما گفته شده مرغ ها به بیماری فوق حاد تنفسی دچار شده اند که دستگاه تنفسی آنها مختل شده و بسیار واگیر دار است.
وی با اشاره به میزان بسیار بالای تلفات در سه ماهه پاییز تصریح کرد: در این 90 روز گذشته بالای 15 میلیون مرغ معدوم می شوند که 23 درصد از گله های مرغ را تاکنون شامل شده است.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران عنوان کرد: واردات تخم مرغ شروع شده است اما کشورهای همسایه مانند ترکیه هم با همین مشکل داخلی ما مواجه هستند و درگیر بیماری مرغ ها شده اند. اگر تخم مرغ با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد شود کمتر از قیمت فعلی نخواهد بود. اگر سیر بیماری کنترل نشود و ادامه پیدا کند افزایش قیمت تخم مرغ همچنان ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه دولت هیچ اقدامی برای پیشگیری و یا حتی ذخیره تخم مرغ انجام نداده است، تاکید کرد: سازمان دامپزشکی در فروردین به دولت اعلام کرد که در پاییز و زمستان این بیماری شدت می‌گیرد اما نه در آن زمان دولت کاری انجام داد نه در حال حاضر واکنشی نشان می دهد. در حال حاضر دامپزشکی و بیمه هم پولی برای انجام اقدامات لازم ندارند و دولت هم اقدامی نمی کند.
نبی پور مشکلات مرغداران را اینگونه تشریح کرد: در حال حاضر مرغداران یا ورشکسته شده اند و یا درآستانه ورشکستگی قرار دارند و بیمه پولی برای جبران خسارت وارده نمی دهد که دلیل آن هم نبود پول است. برخی مرغداری ها نزدیک به 10 ماه است که پولی دریافت نکرده اند و حقوق کارگران‌شان عقب افتاده است.
وی در رابطه با عملکرد اتحادیه گفت: تا زمانی که سیستم دولتی باشد اتحادیه هیچ اقدامی نمی تواند انجام دهد. برای دولت اهمیتی ندارد که مرغداران ورشکسته شده و 400 گله مرغ معدوم شده اند. مرغدار باید چطور زندگی کند و قسط بانک ها را بدهد؟ یکی از بزرگترین مرغداران اتحادیه چند روز قبل به خاطر معدوم شدن 400 هزار مرغ سکته کرده و فوت کرد. سال گذشته هم 400 هزار مرغ این مرغدار معدوم شده بود و پولی هم نیست که بتوانند امرار معاش کنند.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران افزود: هنوز هم دیر نشده و دولت می تواند با پرداخت پول بیمه مرغداران، اوضاع ورشکستگان را سروسامان دهد. ما مرغداران به دنبال سوبسیت نیستیم اگر بهره پول را هم می خواهند مشکلی نیست اما به شرطی که بتوانند اوضاع را سر و سامان دهند. یک مرغ تا به مرحله تخم گذاری برسد 21 هزار تومان هزینه دارد که در یک واحد 100 هزار تایی 2 میلیارد 100 میلیون تومان هزینه دارد که به خاطر نبودن پول تولید کنندگان نمی توانند اقدام کنند. در حالی که ما ظرفیت تولید ما تا یک میلیون و 200 هزار عدد هم می رسد.
 
وی در ادامه گفت: دولت بیاید از دنیا یاد بگیرد که چطور این بحران را مدیریت کرده است. این بحران دراروپا و امریکا کنترل شده است. دولت امسال را حل کند سال بعد را چطور می خواهد پیش ببرد؟ سال 95 در کل سال 13 میلیون مرغ معدوم شدند اما امسال در 90 روز 15 میلیون مرغ معدوم شده است سال 97 و 98 را چگونه می خواهند مدیریت کنند؟
 
نبی پور در پایان خاطر نشان کرد: دولت باید هوای تولید کنندگان را داشته باشد. اگر با واردات بخواهد بر روی این مشکل سرپوش بگذارد در سال های بعد تولید کننده ای نمی ماند که مرغ تولید کند و قیمت از این هم بالاتر خواهد رفت. یک شانه تخم مرغ در فروردین و اردیبهشت 5 هزار تومان هم نبود اما آن زمان هیچ کس به فکر مرغداران و فصل سرما نبود به محض افزایش قیمت همه صدای‌شان در می‌آید و مهم می‌شویم اما تدبیری اندیشیده نمی شود. 


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 169
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران