تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1419 تاریخ : 1390/05/07-00:00:00
,8,
ریزش قیمت شرکت‌های بورسی پی به ایی بازار را به 7.5 مرتبه کاهش داد

از 9.1 مرتبه در اردیبهشت:

ریزش قیمت شرکت‌های بورسی پی به ایی بازار را به 7.5 مرتبه کاهش داد

:درپی ریزش قیمت سهام اکثر شرکت های بزرگ بورسی، ‌سیر نزولی میانگین نسبت قیمت به درآمد بازار سهام ( P/E ) درپایان تیرماه باز هم ادامه یافت و به 7.5 مرتبه رسید.

 

به گزارش روز جمعه شبکه تخصصی بانک و صنعت ،روند نزولی قیمت سهام شرکت های بزرگ در تیرماه علاوه بر اینکه موجب کاهش 579 واحدی شاخص و ارزش روز بازار و افت میانگین بازدهی بازارسهام شده ، در تداوم سیر نزولی نسبت قیمت به درآمد ( P/E ) هم اثر گذاشت.
براساس این گزارش، این نسبت مهم برای ارزیابی چند و چون قیمت سهام شرکت های بورسی و بررسی گران یا ارزان بودن سهام در اوایل اردیبهشت ماه به بالاترین حد ممکن در تاریخ بورس یعنی به بیش از 9.2 مرتبه رسیده بود تا گروهی از صاحبنظران از حبابی شدن بازار سهام سخن بگویند، چرا که بهترین میانگین این نسبت که قابل دفاع است بین اعداد 5 تا 6.5 مرتبه بوده و به باور برخی هرگاه این نسبت به بیش از این اراقام رسیده بازار سهام با حباب مواجه شده است.
حال با گذشت سه ماه از آن تاریخ مشخص شده به دلیل اثر روانی منفی مسائل سیاسی و اقتصادی در افت قیمت سهام اغلب شرکت ها، سیر نزولی این نسبت همچنان ادامه دارد، به طوری که این نسبت مهم که در نتیجه هجوم نقدینگی جدید و رشد قیمت سهام اکثر شرکت های بورسی و رونق کم سابقه بازار در اسفند سال گذشته به عدد 7.7 مرتبه و سپس در میانه اردیبهشت ماه 90 به رقم بی سابقه 9.02 مرتبه بالغ شده بود اما در پایان خرداد به 8.1 و در انتهای تیرماه با کاهش قیمت سهام شرکت های بزرگی چون فولادمبارکه، ملی مس، سرمایه گذاری غدیر، سایپا، بانک پارسیان و غیره، به 7.5 مرتبه کاهش یافته است.
با این رویداد میانگین P/E بازار با افت 2.2 درصدی به کمتر از ارقام اسفند ماه رسید،به عبارت دیگر می توان گفت متوسط قیمت سهام شرکت های بورسی به قیمت های پایان سال گذشته رسیده است.
براساس این گزارش، آخرین وضعیت نسبت P/E صنایع 37 گانه حاضر در بورس هم حکایت از آن دارد این نسبت برای صنایع مهمی چون فلزات اساسی از 11.8 به 10.36مرتبه ، بانک ها از 6.8 به 6.3 مرتبه، مخابرات از 9.5 به 8.8 مرتبه ،‌ شرکت های چند رشته ایی از 8.8 به 8 مرتبه ، کانی ها از 11.8 به 9.7 و خودرو از 6.5 به 4.5 مرتبه کاهش یافته است.
در این میان به جز نسبت هزار و 260 مرتبه‌ای صنعت دباغی، دو صنعت پیمانکاری صنعتی و حمل و نقل با نسبت های قیمت به درآمد 15 و 12.6 مرتبه ایی همچنان دارای بیشترین این نسبت در میان دیگر صنایع هستند، اما صنایع وسایل اندازه گیری، انبوه سازی، کاشی و سرامیک، لیزینگ و انتشار و چاپ با داشتن P/E های بیش از 3 تا 5 مرتبه ایی پایین تر از میانگین بازار داشتند.
بر اساس این گزارش،‌ نسبت قیمت به درآمد سهام شرکت‌ها از تقسیم قیمت هر سهم شرکت (Price) به پیش بینی سود و زیان هر سهم (EPS) ‌محاسبه ‌شده و یکی از متغیرهای با اهمیت برای بررسی وضعیت بازار سهام در مقاطع مختلف بشمار رفته و رشد یا کاهش این متغیر گویای رکود یا رونق و یا ارزانی و گرانی قیمت سهام شرکت‌ها است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران