تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1375 تاریخ : 1390/05/05-00:00:00
,7,
سنگ هاى قیمتی  ایرانى با ۵۰۰ برابر قیمت وارد کشور مى شوند

سنگ هاى قیمتی ایرانى با ۵۰۰ برابر قیمت وارد کشور مى شوند

پس از تراش و پردازش با ۵۰۰ برابر قیمت به خودمان مى فروشند.

: مدیر کل بازرگانى معاونت صنایع دستى سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى اعلام کرد: سنگ هاى قیمتى بدون هیچ نظام مندى به صورت فله اى از کشور خارج مى شود .

به گزارش روز چهارشنبه شبکه تخصصی بانک و صنعت : احمد بالان با اشاره به اینکه صادرات سنگ هاى قیمتى پردازش شده در ایران در حد صفر است، گفت: کشور ما از نظر میزان معادن کانى بسیار غنى است و این جاى تأسف دارد که صادراتى در این زمینه نداریم جز اینکه اصل این سنگ ها از معادن به صورت فله اى بدون هیچ پردازشى صادر مى شود. وى در ادامه افزود: سنگ هایى که به صورت فله اى از ایران خارج مى شود با کمى پردازش و تراش با قیمت ۵۰۰ برابر به خود ما فروخته مى شود در حالى که ما هنرمندانى را در داخل کشور داریم که به بهترین نحو مى توانند سنگ ها را تراش دهند و این سنگ ها را به سراسر دنیا صادر کنند. وى با تأکید بر اینکه بهترین سنگ فیروزه در دنیا متعلق به ایران است، گفت: این در حالیست که سهم ایران از ۸۰۰ میلیارد دلار گردش مالى سالانه سنگ هاى قیمتى و نیمه قیمتى در دنیا بسیار ناچیز است. بالان ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر ۹۸ درصد سنگ هاى قیمتى از جمله برلیان و الماس به صورت قاچاق وارد کشور مى شود. به گزارش فارس، وى با اشاره به اینکه بازار سنگ هاى قیمتى سومین شغل پردرآمد در دنیا است، گفت: به طور مثال کشور هند میزان درآمد خود را طى ۵ سال گذشته از محل سنگ هاى قیمتى و نیمه قیمتى از ۵۰۰ میلیون دلار به ۲۰ میلیارد دلار رسانده است. مدیر کل بازرگانى معاونت صنایع دستى سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى افزود: پرسش ما این است که چرا خودمان در کشورمان نباید سیستم نظام مندى را درباره سنگ هاى قیمتى از تولید و حمایت از آن تا مرحله صادرات داشته باشیم؟ باید یک طرح استراتژیک در این زمینه تهیه و برنامه جامعى براى ظرفیت سازى سنگ هاى قیمتى تدوین شود. بالان با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۵ هزار واحد صنفى در حوزه سنگ هاى قیمتى و نیمه قیمتى در کشور فعال هستند، تصریح کرد: هر چه تعاونى هاى صنفى و تشکیلات بازرگانى در زمینه سنگ هاى قیمتى بیشتر شود مى توانند در سیستم تصمیم گیرى در این زمینه به دولت کمک کنند. ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 202
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران