همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 1326 تاریخ : 1390/05/03-00:00:00
,5,
امضای بزرگترین قرارداد گازی خاورمیانه

امضای بزرگترین قرارداد گازی خاورمیانه

وزیران نفت ایران، عراق و سوریه تفاهم نامه سه جانبه خرید و فروش گاز میدان پارس جنوبی را در عسلویه امضا کردند.

به گزارش روز دوشنبه شبکه تخصصی بانک و صنعت، تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به کشورهای عراق و سوریه و از آنجا به لبنان و مدیترانه به ارزش 10 میلیارد دلار با حضور وزرای نفت 3 کشور امضا شد.
پیش از امضای این تفاهم نامه "محمد علی آبادی" سرپرست وزارت نفت به همراه "سفیان علاو" وزیر نفت و انرژی سوریه و "عبدالکریم لعیبی" وزیر نفت عراق از برخی فازهای میدان گازی پارس جنوبی بازدید کردند.
بر این اساس قرار است گاز ایران از طریق یک خط لوله 5 هزار کیلومتری از مسیر عراق، سوریه، لبنان و مدیترانه به کشورهای اروپایی هم‌چون یونان ارسال شود.
به گفته " جواد اوجی" مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، بلافاصله بعد از امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز میان 3 کشور ایران، عراق و سوریه، یک مشاور بین المللی کار خود را در زمینه انتخاب مسیر و فاینانسور مناسب آغاز خواهد کرد و ظرف 3 تا 5 سال دیگر احداث این خط لوله به اتمام خواهد رسید.
اوجی، همچنین از آماده شدن مقدمات و مجوزهای لازم برای صادرات گاز از ترکیه و همچنین عراق و سوریه به اروپا خبر داده و گفت بود: تاکنون بیش از 20 جلسه کارشناسی میان ایران و کشورهای ترکیه، عراق و سوریه برای صادرات گاز برگزار شده و خوشبختانه این کشورها مجوزهای کتبی لازم برای ترانزیت گاز را به ایران داده اند.
به گفته وی تامین مالی پروژه صادرات گاز ایران به اروپا از طریق خاک عراق، سوریه و لبنان به صورت BOT و BOO صورت می گیرد و تاکنون 15 شرکت اروپایی تقاضای خود را برای بازاریابی این گاز در کشورهای خود به ایران اعلام کرده اند.
خط لوله جدید صادرات گاز ایران به اروپا از مسیر عراق و سوریه خواهد بود و براساس آن خط لوله جدید صادرات گاز ایران از خاک عراق، سوریه و جنوب لبنان گذشته و از طریق مدیترانه به اروپا خواهد رسیدارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 129
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران