صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519667 تاریخ : 1399/06/27-12:26:51
,17,
10 هزار نفر وام ودیعه مسکن گرفتند/ پرداخت ها سرعت می گیرد

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی:

10 هزار نفر وام ودیعه مسکن گرفتند/ پرداخت ها سرعت می گیرد

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از اتصال 13 بانک به سامانه طراحی شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن خبر داد و گفت: از حدود 18 هزار نفر پذیرش شده حدود 10 هزار و 270 نفر تسهیلات دریافت کرده اند.

به گزارش بانک و صنعت، شهرزاد دانشمندی در بخش خبری 21 سیما درباره دلایل تأخیر در پرداخت وام ودیعه مسکن، اظهار داشت: سامانه قابل ثبت نام و اتصال به بانک ها حدود دو هفته است وصل شده؛ یعنی بانک های ما حدود دو هفته است که امکان اتصال به این سامانه را پیدا کرده اند. دوم اینکه راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده یکی اینکه سود تسهیلات گرفته شود و اصل در آخر دوره. اساساً چنین سیستمی در نرم افزار بانک ها تعریف نشده بود؛ بنابراین تا این نرم افزار تعریف و پیاده سازی شود در پذیرش متقاضیان تأخیر ایجاد شد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: امروز آماری که گرفتیم از 15 بانک 13 بانک نرم افزار را در سیستم ها اعمال کردند و از حدود 18 هزار نفر پذیرش شده حدود 10 هزار و 270 نفر تسهیلات دریافت کرده اند و چون مشکل نرم افزاری بانک ها حل شد، امید داریم از این به بعد پرداخت ها تسهیل شود.

دانشمندی در خصوص برخی مباحث درباره سخت گیری بانک ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، اظهار داشت: به دلایل عنوان شده بانک ها تاکنون اصلاً پذیرش نمی کردند و دوم اینکه بانک ها بر اساس مصوبات و دستورالعمل های مربوطه موظفند کلیه مدارک در سامانه ثبت شده را بررسی کنند و اگر خلاف است، عودت دهند.

عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است

وی افزود: متأسفانه مواردی دیده شده که ما از همکاران استعلام کردیم. اشخاصی به بانک ها در سامانه معرفی شدند که دارای تسهیلات جعاله یا مسکن هستند یعنی کسانی که خانه دار هستند و متعاقباً می خواهند دوباره وام ودیعه مسکن بگیرند. همچنین افرادی که فرم جیم آنها قرمز است و از تسهیلات مسکن دولتی استفاده کرده اند.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: سامانه ای داریم که با همکاران بانکی تبادل نظر می کنیم و آنلاین مشکلات را رفع می کنیم. کلاً 122 هزار نفر تاکنون به بانک ها معرفی شدند و بانک ها عملاً پذیرش نکردند. 17 هزار نفر تاکنون پذیرش شده اند و چون که بانک های بیشتری پذیرش را شروع کرده اند قطعاً روند از این پس سریع تر خواهد بود ولی مشکلاتی که هست باعث عودت می شود و اخذ تسهیلات انجام نمی شود.

دانشمندی خاطرنشان کرد: عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است و به عنوان نمونه املاک تجاری معرفی کرده اند و مبلغ اجاره به مراتب کمتر از تسهیلات است یا تاریخ عقد قرارداد برای سال گذشته است و مصوبات ستاد برای اجاره نامه های 99 به بعد است. همچنین قراردادها دارای کد رهگیری نیست و خوب است که اطلاع رسانی شود و کسانی با مدارک کامل بروند که تسریع شود و یا دیده شده مشاورین املاک با یک کد پستی چندین اجاره نامه را به بانک معرفی کرده اند.

وزارت راه اساساً نمی تواند اسناد و مدارک را چک کند

وی ادامه داد: وزارت راه اساساً نمی تواند اسناد و مدارک را چک کند و افراد باید مستندات خود را در سامانه بارگذاری کنند و اینها را وزارتخانه به بانک عامل معرفی می کند و شعبه باید چک کند. خیلی ها به ما گفتند همسر از زن و یا برعکس خانه را اجاره کرده اند و انرژی بانک ها برای این امور صرف می شود و روند کُند می شود.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: وثایقی که گفته شده گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانواده های تحت پوشش سازمان های حمایتی و اینها به تشخیص بانک است که بررسی کنند. سهام عدالت نوشته شده و بانک ها مایل هستند بگیرند ولی هنوز سازوکار آن در بورس برای وثیقه گیری ایجاد نشده و در تسهیلات 15 میلیون تومانی اخذ سفته یا چک با تشخیص بانک عامل و اجاره نامه و مدارک مورد نیاز باید در سامانه املاک ثبت باشد و بانک ها حتماً باید مطابقت بدهند. اگر خلاف باشد عودت می دهند و تنها مستاجرین تحت پوشش کمیته امداد نیازی به اجاره نامه ندارند. پس از پذیرش متقاضی توسط بانک نیز اگر متقاضی مدارک را ارائه نکند رد درخواست می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 170
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران